Česká republika převzetí předsednictví Evropské unie po Francii vůbec nezvládne, soudí ve svém dnešním vydání francouzský list Le Figaro. Není podle něj urážkou konstatovat, že odpovědní politikové v Praze figurují mezi nejvíce euroskeptickými Evropany.
"Předsednictví Evropy přejde 1. ledna na šest měsíců na Českou republiku. Neuráží se tím česká země, když se konstatuje, že odpovědní politikové v Praze figurují mezi nejvíce euroskeptickými Evropany. Nemají za měnu euro a až na vzácné výjimky jsou tito vzdálení dědicové 'Mitteleuropy' přitahováni více Washingtonem než Bruselem," uvádí deník.
ČTĚTE TAKÉ: Hrozí Česku od Sarkozyho šach při předsednictví Unie?
"Zkrátka konec francouzského předsednictví se projeví tlakovou prázdnotou ve finanční a ekonomické bouři, kterou procházíme," doplňuje autor komentáře Étienne Mougeotte.
"Myšlenka francouzského prezidenta svolávat pravidelně šéfy států a vlád patnáctky v euroskupině je lákavá. Patnáct států koneckonců, navzdory svým rozdílům a aniž by byly evropštější než jiní, má společnou měnu a banku. Prokázaly v posledních měsících, že mohou být motorem společné akce sedmadvaceti zemí unie," uvádí se dále v článku.
"Přítomnost 27 států u evropského stolu nekonečně komplikuje chod unie," pokračuje deník. Země eurozóny jsou po finanční stránce kompaktní celek, který má nevýhodu, že není v politické rovině zavedenou institucí, když ji v rámci takzvané euroskupiny představovali jen ministři financí zemí s jednotnou měnou.
Podle deníku má "velkou zásluhu na aktivaci" eurozóny Sarkozy, který ukázal, že "umí skloubit houževnatost, schopnost přesvědčovat druhé a mít smysl pro kompromisy". Bylo by ale patrně na místě oteplit vztahy mezi Paříží a Berlínem, aby se mohlo dosáhnout tohoto velkého cíle. V takovýchto situacích francouzsko-německé spřežení umí uvést Evropu do pohybu. Je na německé kancléřce Angele Merkelové, aby si uvědomila, že stmelení eurozóny je také v zájmu její země.
Pouze uplatnění záměru volit evropského předsedu na dva a půl roku, by umožnilo vystoupit z hloupého střídání předsednictví každého půl roku.
"Ale každý ví, že irské 'ne' a průtahy v několika dalších zemích odkládají zavedení silného a trvalého předsednictví na neurčito," dodává Le Figaro, který je považován ve Francii za jeden z nejserióznějších deníků obsáhle se zabývajících politickým děním.
Provinční list Éclair des Pyrénées se domnívá, že Sarkozy dal úspěšně smysl evropskému předsednictví, protože nikdy Evropa neměla takovou váhu ve světě. "Český prezident, který ho bude následovat, nebude mít bezpochyby takovou auru a vliv," tvrdí deník.
Foto: Le Figaro, tisková služba EK, AP