<span>Mladić prozrazen?</span> Prý žije v bělehradském paneláku

Zahraničí
9. 3. 2009 10:04
Portugalští peacekeepři prohledávají domy v Sarajevu.
Portugalští peacekeepři prohledávají domy v Sarajevu.

Generál Ratko Mladić.Bývalý velitel bosenskosrbské armády Ratko Mladić, kterého Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) stíhá za genocidu a zločiny proti lidskosti,  žije údajně již pět let v jednom panelovém domě v Bělehradě. Uvedl to dnes bělehradský deník Press s odvoláním na informace srbských tajných služeb.

Generál Mladić prý přerušil veškerý kontakt s vnějším světem a potravinami a léky ho zaopatřuje jen několik zasvěcených osob.

Čtvrť Nový Bělehrad nabízí podle Pressu jako "správná velkoměstská džungle" ideální prostředí, aby se zde Mladić mohl nerušeně skrývat. Srbské úřady údajně počítají s tím, že při zatýkání bude klást odpor, nebo se pokusí spáchat sebevraždu. Srbský ministr pro spolupráci s haagským tribunálem Rasim Ljajić před několika dny prohlásil, že generál bude dopaden ještě před koncem tohoto roku.

Mladič je v Haagu obviněn především z toho, že zorganizoval masakr asi osmi tisíc Muslimů v roce 1995 ve Srebrenici a že se během války v letech 1992 až 1995 podílel na obléhání bosenské metropole Sarajeva.

Srbové pomáhají...

Srbské úřady nedávno přiznaly, že Mladić se určitou dobu skrýval v Bělehradě. Ještě před pádem jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče v roce 2000 se prý po srbské metropoli volně pohyboval. V roce 2001 byl podle telefonického rozhovoru lokalizován v oblasti Valjeva nedaleko od hranic s Bosnou. Od roku 2002 už jeho stopu nikdo nezachytil a jakoby se po něm slehla zem.

Portugalští peacekeepři prohledávají domy v Sarajevu.Srbsko je v posledních letech terčem soustředěného tlaku Evropské unie k těsné spolupráci s ICTY, pokud se chce Bělehrad v budoucnu ucházet o členství v EU. Ve zprávě Radě bezpečnosti OSN z loňského prosince hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz uvedl, že spolupráce Srbska s tribunálem se zlepšila, ale že je zapotřebí větší úsilí, aby bylo zajištěno dopadení Mladiče a bývalého vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiče.

Loni v létě byl po třinácti letech na útěku zatčen bývalý bosenskosrbský prezident Radovan Karadžić, který se rovněž ukrýval před spravedlností v Bělehradě v přestrojení za léčitele alternativní medicíny. V Haagu nyní čelí obžalobě z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů.

Foto: Reuters, Evstafiev Mikhail

Autor: ČTK

Další čtení

Spiknutí, napětí a odvolaní diplomaté: Kolumbijsko-americké vztahy se hroutí

Zahraničí
4. 7. 2025
Vladimir Putin

Stále výsměch. Moskva chce mír, ale nevzdá se cílů války, řekl Putin Trumpovi

Zahraničí
3. 7. 2025
ilustrační foto

Ukrajinské rakety zabily ruského generála, oblíbence Putina. Povýšil ho

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ