Na jídlo nemá nejvíce Evropanů od války - 43 milionů

Zahraničí
12. 10. 2013 07:00
Pracovníci charitativní společnosti Naděje rozlévají na Alšově nábřeží v Praze lidem bez přístřeší polévku a teplý čaj.
Pracovníci charitativní společnosti Naděje rozlévají na Alšově nábřeží v Praze lidem bez přístřeší polévku a teplý čaj.

S hospodářskou krizí se vrací na starý kontinent hlad. Podle Červeného kříže si nemůže dopřát dostatek jídla 43 milionů lidí. Jsou odkázáni na vývařovny a milodary. Dobročinné organizace hovoří o nejhorší humanitární krizi za uplynulých šedesát let. 

Poprvé od skončení druhé světové války bude Červený kříž shromažďovat a rozdávat jídlo i ve Velké Británii. Jak napsal list Independent, o potraviny a pití budou žádáni dobrovolní pomocníci v supermarketech. Potřebným pak bude balíčky s jídlem na blížící se zimu dodávat dobročinná organizace FareShare.

Žebrák na pražské ulici. Podle aktuální studie Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) se drasticky zhoršila situace také v řadě dalších evropských zemí. Z vlastních prostředků si dost jídla nemůže pořídit 43 milionů lidí.

Zhruba 120 milionů Evropanů je ohroženo chudobou. Nehledě na to, že se některé země začaly zotavovat z hospodářské krize, v jiných částech Evropy miliony lidí stále sužuje, prohlásil tento týden generální tajemník IFRC Bekele Geleta.

Vyplývá to ze sběru dat celkem 42 organizací Červeného kříže a Červeného půlměsíce. Podle nich se v letech 2009 až 2011 ve dvaadvaceti zemích Evropy zvýšil o 75 procent počet lidí, kteří dostávali potraviny od humanitárních organizací.

Například podle francouzského Červeného kříže by si tři čtvrtiny příjemců pomoci nemohly bez vývařoven a darovaných potravin dovolit platit nájem.

Studii uskutečnil IFRC v celkem dvaapadesáti státech, u nichž se mohl opřít o údaje ze statistického úřadu Evropské unie.

Středomořská mizérie

Tvrdost v sociální oblasti je obzvláště cítit v Řecku, Itálii nebo ve Španělsku.

Rozdávání jídla v řeckých Aténách.Jen v italské hospodářské metropoli Miláně je na potravinové pomoci závislých 50 tisíc lidí. Na vrcholu krize skončilo činnost na 150 tisíc italských obchodů a malých podniků. Jak dodal Francesco Rocca, prezident italského Červeného kříže, v důsledku krize je stále těžší najít dárce potravin a příspěvků na ně. 

Velmi zlá je i situace ve Španělsku. Počet extrémně chudých se tam od začátku hospodářské krize roku 2008 zdvojnásobil. Více než tři miliony Španělů, asi šest procent populace, musely loni vyjít s méně než 307 eury (asi 7670 Kč) na měsíc.

I v zemích jako jsou Francie nebo Německo se zvyšuje počet těch, kdo sice mají práci, ale stejně se neobejdou bez potravinové pomoci. 

Za rozšiřující se mizérii činí generální tajemník IFRC odpovědným drastické úspory řady vlád. "Chápeme sice, že vlády musejí šetřit. Ale důrazně varujeme před svévolnými škrty v sociálních a zdravotních systémech," řekl Geleta.  

Pohled do minulosti? Hladoví v jižní Anglii za velké hospodářské krize.

Další čtení

Hamás propustil izraelsko-amerického rukojmího Edana Alexandera

Zahraničí
12. 5. 2025

Rusko musí uzavřít konzulát v polském Krakově, Moskva slíbila odvetu

Zahraničí
12. 5. 2025

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ