Nakupovat v neděli? Francie možná prolomí "tabu"

Zahraničí
24. 4. 2014 07:55
Bude ve Francii jednodušší nakupovat v neděli? (ilustrační foto)
Bude ve Francii jednodušší nakupovat v neděli? (ilustrační foto)

Francouzi nejsou národem, který by byl proslulý svou pracovitostí. Na svůj volný čas a odpočinek si nenechají sáhnout. S tím souvisí i skutečnost, že v neděli je v zemi galského kohouta zavřená většina obchodů. Brzy se to ale může změnit. Podle vlády tak země totiž přichází o dost peněz.

O uvolnění pravidel týkajících se otevírací doby obchodů se ve Francii debatuje delší dobu. Téma je součástí širší dikuze o konkurenceschopnosti tamní ekonomiky. V úterý se do ní zapojil i ministr zahraničí Laurent Fabius, který má po vládní rošádě na starost i turistiku. Cizinci, kteří zemi navštíví, by prý měli mít možnost nakupovat "do omdlení".

"Turistika je pro Francii naprosto klíčovým sektorem. Sedm procent pracovních pozic s významným prostorem pro růst...," vysvětloval Fabius v rozhlasové stanici RTL.

K věci se vyjádřil i ministr zahraničí Laurent Fabius."Turista, který v neděli přijde k obchodu, který je zavřený, se ve čtvrtek nevrátí. Pro turisty musejí být obchody otevřeny," dodal s tím, že příslušní pracovníci by se dočkali kompenzací.

Nedělní prodej ve Francii obecně není povolen, existuje ale řada výjimek, které ho umožňují. Uvolněnější pravidla jsou ve velkých městech jako je Paříž, Marseille nebo Lille a v turistických oblastech. Potraviny je možné prodávat do 13. hodiny. Mít otevřeno se celkově snaží spíše nadnárodní řetězce, místní podnikatelé si často raději dopřejí volno.

Podle části politické scény přichází francouzská ekonomika kvůli přísným pravidlům o značné sumy.

"Zaměstnanci chtějí pracovat. Firmy vytvářejí minimálně dvacet procent obratu právě v neděli," tvrdí neúspěšná kandidátka na starostku Paříže Nathalie Kosciusková-Morizetová (UMP). "Vezměte v potaz, že průvodci o nedělích organizují exodus turistů do Londýna, aby tam mohli pokračovat v nakupování," upozorňuje.

Zástupci zaměstnavatelů s tímto postojem souhlasí. Tvrdí, že Francie se ochuzuje o významné zisky a s nimi spojená pracovní místa.

Joseph Thouvenel z odborového svazu CFTC kontruje. Další liberalizace pravidel by podle něj odstranila minimálně stejně pracovních míst, jako by vytvořila. "Je to francouzská historie, tradice a způsob života, který z nás učinil světovou turistickou destinaci číslo jedna," je přesvědčen.

Litujeme. Máme zavřeno.Snahou odborů je zachovat situaci, kdy je prodej mimo běžnou otevírací dobu výjimečnou záležitostí. Před časem například kvůli jejich iniciativě rozhodl soud, že butiky na Champs-Élysées v Paříži nesmějí být otevřené v noci. Švédský nábytkářský gigant IKEA dostal za to, že měl otevřeno v neděli, v roce 2008 dokonce pokutu 450 tisíc euro. Tehdy ale ještě platila přísnější omezení.

Nedávný průzkum nicméně ukázal, že poměrně velká část francouzské veřejnosti nemá s nedělním prodejem problém (zde je patrný posun oproti minulým letům), a to ani v případě, že by kvůli tomu musela sama pracovat. V anketě uspořádané organizací OpinionWay odpovědělo 58 procent dotázaných, že by kvůli penězům pracovalo přesčas, třetina by pak pracovala i o nedělích za předpokladu, že by za tuto dobu dostala dvojnásobný plat.

Autor: - bro -Foto: Shutterstock , ČTK/AP/Jens Meyer

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ