Násilí zpět v <span>Severním Irsku:</span> atentát na britské vojáky

Zahraničí
8. 3. 2009 05:55
Katolické shromáždění k uctění obětí útoku.
Katolické shromáždění k uctění obětí útoku.
Vyšetřovatelé na místě incidentu.Po deseti letech se do Severního Irska vrátilo násilí. Dva britští vojáci byli v sobotu v noci zastřeleni při útoku na základnu v severoirském okrese Antrim. Další čtyři lidé utrpěli zranění, jeden z nich je v kritickém stavu. Incident se odehrál v Massereene, asi 25 km severně od Belfastu.

Zatím neznámí útočníci podle serveru BBC nastražili na Brity léčku, když předstírali, že vezou pizzu.

Ministerský předseda Gordon Brown dnes prohlásil, že útok je dílem zla a "že žádnému brahovi se nepodaří mírový proces, který má podporu severoirského obyvatelstva, vykolejit." Slíbil zároveň, že jeho úřad v Downing Street udělá vše možné, aby se pachatelé dostali před soud.

Britský ministr pro Severní Irsko Shaun Woodward odsoudil útok jako „čin barbarských kriminálníků."

Vrazi přijeli v dodávce na pizzu

Protest severoirských republikánů proti návštěvě královny Alžběty II.Podle svědků útočníci přijeli ke kasárnám v dodávce rozvážející  pizzu. Vojáci jim vešli v ústrety v domnění, že přijíždí rozvážková služba. Nic netušíc, tak vešli přímo do pasti. Pak se ozvaly dvě dlouhé dávky střelby, zřejmě ze samopalů.

Detektiv Derek Williamson uvedl, že střelci vypálili první dávku, a když jejich oběti byly na zemi, pokročili kupředu a začali na ně znovu střílet. "Není pochyb o tom, že šlo o pokus o mnohonásobnou vraždu. Byli tam dva střelci s automatickými zbraněmi a třetí osoba řídila auto," řekl Williamson.

Oba zastřelení vojáci, kterým bylo něco přes 20 let, měli zanedlouho odletět do Afghánistánu. Zraněni byli další dva vojáci a oba poslíčci s pizzou. Jeden ze zraněných je údajně v kritickém stavu.

Jeden svědek, který bydlí poblíž, řekl BBC, že zvuk považoval za ohňostroj a podíval se na oblohu. "Pak jsem ty hlasité salvy uslyšel znovu, akorát jich podruhé bylo víc - možná deset až dvacet. Pak se na základně rozezněla siréna. Pak už byly slyšet jen sirény policejních aut a bylo tady nejméně šest sanitek."

Všichni čtyři zranění muži byli převezeni do nedaleké nemocnice. Podle policejní mluvčí šlo o dva příslušníky armády a dva civilisty. Jejich zranění jsou prý vážná, jeden z nich je v kritickém stavu.

Násilí se vrátilo

Protestantská agitační malba na zdi v Belfastu.Jde o první zavražděné britské vojáky v Severním Irsku od roku 1997. Od mírových dohod v roce 1998 přetrvává na severu irského ostrova (Ulsteru) mír a na vládě se podílejí obě znesvářené strany konfliktu. Za třicet let nejkrvavějších násilností v severním Irsku v letech 1969-1998 přišlo o život více než 3500 lidí, z toho více než 760 britských vojáků.

Většinoví protestanti v Ulsteru podporují setrvání severu irského ostrova ve svazku s Velkou Británií, katolíci naopak tíhnou ke sjednocení s Irskem.

Úřad britského premiéra sdělil, že se podniknou veškeré kroky, aby byli pachatelé pohnání k soudu. "Je to hrozný incident, který totálně odsuzujeme," uvádí se v prohlášení.
Za možný přelomový okamžik v mírovém vývoji na severu ostrova považuje útok člen severoirského parlamentu Ian Paisley Jnr. "Za posledních 10 let lidé věřili, že takové věci se stávají v cizích zemích a místech jako Basra. Bohužel se vrátily k našim dveřím," citovala ho BBC.

Žádná skupina se nepřihlásila k útoku, který se stal asi 190 metrů od policejní stanice, kde byli podle televize CNN zadržování podezřelí radikálové.

Napětí v regionu přes dlouhé období míru údajně nedávno stouplo. Na začátku týdne Hugh Orde, šéf severoirské policie, požádal britskou vojenskou rozvědku o pomoc s vyšetřováním zvýšené aktivity mezi nespokojenými katolickými skupinami.

Ilustrační foto: politické graffiti v severoirském Derry.Sinn Féin, strana, která bývala politickým křídlem katolické Irské republikánské armády, varovala před příchodem výzvědných jednotek s tím, že to vyvolá mezi katolíky neklid.

Její předseda Gerry Adams v reakci na sobotní útoky uvedl, že střelba byla špatným a kontraproduktivním útokem na mírový proces. "Jeho strůjci nemají žádnou podporu a nemají strategii, jak sjednotit Irsko," dodal.

Mark Durkan vůdce hlavního rivala Sinn Féin, levicové SDLP, odsoudil vražední útoky s tím, že ti kdo je spáchali „musí pochopit, že nejde o útok na britskou armádu, ale na irský lid, který si zvolil cestu mírové politiky a demokratického procesu."

V roce 2007 byla v Severním Irsku překročena další historická hranice, když bývalí nepřátele si rozdělili moc v nové vládě, v níž bok po boku zasedli protestant Ian Paisley a katolík Martin McGuinness, bývalý terorista a velitel IRA z nacionalistické strany Sinn Fein.

Katolické shromáždění k uctění obětí útoku.Britské jednotky, které v oblasti dbaly na bezpečnost, se stáhly v roce 2007. Navzdory mírové dohodě dochází ojediněle k násilí. V posledních 18 měsících jsou podle britských zdrojů jeho projevy častější. Zvláště znepokojivé jsou pak pokusy o zabíjení policistů, jichž bylo v poslední době přes deset.

V lednu bezpečnostní síly zneškodnily v obci Castlewellan 140kilogramovou bombu. K odpovědnosti za umístění trhaviny se přihlásila jistá odštěpenecká republikánská skupina.

Foto: Wikimedia Commons, Reuters

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ