V očích má trochu zmatený výraz a vypadá unaveně, ale zdaleka ne zlomeně. Sedí mírně skloněn nad stolem, s pravou rukou na knize. Adolf Hitler je opět v Berlíně. Přesněji v napodobenině svého bunkru, který pro něj zbudovali v novém muzeu voskových figur Madame Tussauds v německém hlavním městě.
Návštěvníkům otevírá své brány sobotu 5. července.
Jak už to ve věcech spojených s Třetí říší v poválečném Německu bývá, dlouhé týdny se vedly polemiky o tom, jestli je vhodné vystavit voskového fýrera za účelem zábavy.
Výsledkem jsou některá omezení, které vedení muzea umístěného na Třídě pod Lipami, nedaleko Braniborské rány, zavedlo. Na Hitlera v bunkru se návštěvníci budou moci pouze dívat.
Žádné fotografování, natož pak pózování s jedním z největších zločinců 20. století, jak je to možné třeba u Madame Tussauds v Londýně.
Děje se tak „kvůli respektu vůči milionům lidí, kteří zahynuli během druhé světové války", vysvětluje informační tabulka.
Vůdce je i se svým stolem, větrákem nad hlavou a mapou Německé říše (včetně toho, co se z ní mělo stát) oddělen ve svém potemnělém koutě od návštěvníků voskového kabinetu šňůrou. Je tu navíc i živý strážný a videokamera. Kdo poruší zákaz fotografování, bude okamžitě vyveden z muzea.
Hitler zkrátka v Berlíně - první filiálce Madame Tussauds ve Spolkové republice - není interaktivní. Na rozdíl od zbylých 75 exponátů. U Olivera Kahna si lze například střelit míčem na branku, u Beatles zase zabrnkat na kytaru.
Mezi fýrerovy voskové „kolegy" v centru Berlína patří už obvyklá směsice mocných a slavných.Politici Helmut Kohl, Angela Merkelová, Erich Honecker či Walter Ulbricht (u dvou posledně jmenovaných komunistických pohlavárů se žádná diskuse nevedla, kupodivu), umělci Ludwig van Beethoven, Hildegard Knef nebo Bertolt Brecht. Sportovní hvězdy zastupují mimo jiné Boris Becker anebo Uwe Seeler.
Vedle chytrých hlav jako Albert Einstein a Sigmund Freud se ve vosku usmívají Brad Pitt, Nicole Kidmanová či Angelina Jolie.
Ostatně, nejen Hitlera ale i další přítomné figury v muzeu si vybrali sami Němci. Muzeum Madame Tussauds dělalo průzkum jak u svých německých návštěvníků v Londýně, tak na ulicích měst v Německu.
Šéfka nové berlínské filiálky muzea kritikům vůdcovy přítomnosti odpovídala: „Hitler je součástí německé historie. Vypadalo by to trochu podivně, kdyby tu nebyl."
Prohlídka voskové šou o rozloze půltřetího tisíce metrů čtverečních v metropoli na Sprévě trvá asi dvě hodiny, vstupné pro dospělé činí 18,50 eur. Voskové panoptikum má se má průběžně rozšiřovat.
Foto: Reuters a AP