Němci mezi migranty objevili radikála podezřelého z masakru

Zahraničí
2. 3. 2017 14:43
Radikální hnutí An-Nusra (dnes Fronta dobytí Sýrie).
Radikální hnutí An-Nusra (dnes Fronta dobytí Sýrie).

Německá policie ve středu zatkla muže podezřelého z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Sýrii. Podle magazínu Spiegel se pětatřicetiletý Syřan v roce 2013 podílel na masakru 36 lidí poblíž města Tabka, které leží asi 50 kilometrů západně od Rakky.

Abdalfattáha H. A., který v Německu pobýval jako žadatel o azyl, zatkla policie ve středu večer v Düsseldorfu na západě země. Čelí obvinění, že se jako příslušník někdejšího radikálního hnutí An-Nusra (dnes Fronta dobytí Sýrie) spolu s dalšími džihádisty účastnil masakru 36 zajatců.

Ve čtvrtek ráno německá policie v Hesensku zatkla i dalšího člena stejné jednotky An-Nusry. Šestadvacetiletý Abdarrahmán A. A. však zatím z válečných zločinů obviněný není.

Islamisté z hnutí An-Nusra si po dobytí města Tabka na jaře 2013 počínali podle serveru Spiegel Online navýsost brutálně a povraždili mimo jiné řadu vojáků syrské armády, která do té doby měla město pod kontrolou.

Válečných zločinů a zločinů proti lidskosti se v posledních letech podle OSN dopustily všechny hlavní strany syrského konfliktu, včetně vládních jednotek prezidenta Bašára Asada, které opakovaně použily chemické zbraně. Stíhání Asada a dalších odpovědných osob zatím brání Rusko, které nechce, aby se případy zabýval Mezinárodní trestní soud (ICC).

Jinou cestu se snaží najít Evropské středisko pro ústavní a lidská práva (ECCHR) spolu s dvojicí syrských právníků. Organizace u německého nejvyššího státního zástupce podala trestní oznámení na šest jménem známých a další zatím neznámé činitele syrské vojenské tajné služby, kteří se podle ECCHR podíleli na mučení.

"Nemůžeme se jen koukat na hrůzy v Sýrii. Musíme začít popisovat, co se tam děje, slovy i právními termíny," řekl ve čtvrtek v Berlíně šéf ECCHR Wolfgang Kaleck. "Německo může a musí reagovat na závažná porušení lidských práv jako jsou mučení, masakry nebo sexuální násilí v Sýrii," řekl Kaleck.

Mluvčí nejvyššího státního zastupitelství podle německých médií uvedla, že úřad již od roku 2011 situaci a zločiny v Sýrii monitoruje a je vděčný za všechny další informace, které mu v tom pomohou.

Autor: ČTK Foto: ČTK , ZUMA/Medyan Dairieh

Další čtení

Kdy se Donald Trump na Putina rozlobí? Rusko může válku ukončit hned, ale nechce.

Trump uznal, že hovor s Putinem „nepřinesl pokrok“. Už mu svítá nebo ne?

Zahraničí
4. 7. 2025

Zklamání z Putina, opatrnost vůči Ukrajině. Trump mění tón v konfliktu

Zahraničí
4. 7. 2025

Nehoda dálkového autobusu na severu Německa si vyžádala 20 zraněných

Zahraničí
4. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ