Úřady či soudy v Německu budou moci tamním řidičům zakázat používat řidičské průkazy, které získali v Česku či v jiné zemi EU, pokud v ní také dostatečnou dobu nebydleli. Jde o snahu vypořádat se s lidmi, kteří v Německu přišli o průkaz, ale zařídili si ho v jiné zemi.
O zpřísnění režimu rozhodl spolkový správní soud. Mnozí Němci si totiž opatřili řidičské oprávnění třeba v Česku či v Polsku. Využili tak toho, že se řidičské průkazy z jednotlivých členských států uznávají v celé EU. Někteří němečtí šoféři doma přišli kvůli řízení v opilosti o doklady, a nové si pak pořídili v sousedním státě.
Uchazeči o řidičský průkaz musí v Německu podstoupit lékařskou a psychologickou prohlídku (MPU). Testy jsou drahé a procento těch, kteří neuspějí, je podle DPA vysoké. Na internetu je proto možné najít inzeráty, které nabízejí řidičský průkaz EU bez MPU.
Spolkový správní soud rozhodl, že německé úřady smějí řidičské průkazy z jiných zemí EU přezkoumat. Budou moci zjišťovat, zda řidiči skutečně žili ve státě, který doklad vystavil. Měli by v něm žít aspoň 185 dní. Pokud příslušná členská země sdělí, že tomu tak nebylo, mohou německé úřady používání takového řidičského průkazu zakázat.
Soud se "řidičákovou turistikou" zabýval kvůli stížnosti dvou řidičů. Ti přišli o průkaz poté, co usedli za volant pod vlivem drog nebo alkoholu. Nový doklad si opatřili v Polsku. "Nejde mi o to, abych bojoval za nějaká zneužívání a přivedl na silnici neschopné řidiče," řekl právník jedné stěžovatelky Werner Säftel. Podle něj ale Evropský soudní dvůr už před lety uvedl, že případnému zneužívání musí předcházet stát, který doklad vydává.
Předsedající soudce řekl, že spolkový správní soud evropskému soudu neodporuje. Přesto je ale přípustné, aby si německé úřady či soudy vyžádaly informace ze země, která řidičský průkaz vydala, pokud mají pochybnosti o tom, zda tam řidič bydlel. Právník Säftel odhaduje, že by v Německu mohlo být 15 tisíc řidičských průkazů z Polska.
Foto: profimedia.cz, ČTK/AP