Počet lidí, kteří zahynuli při útěku z východního Berlína u berlínské zdi, se poprvé po 20 letech podařilo vědecky zdokumentovat. Mezi lety 1961 a 1989 - tedy v době od postavení do pádu zdi - pohraničníci někdejší Německé demokratické republiky (NDR) připravili o život nejméně 136 osob.
Vyplývá to z dokumentů, které byly dnes představeny v Berlíně.
Německo si v těchto dnech připomíná výročí zahájení výstavby berlínské zdi, která město na dlouhé roky rozdělila na dvě části. Začala se budovat 13. srpna před 48 lety. Na podzim se pak chystají oslavy 20. výročí jejího pádu.
ČTĚTE TAKÉ: Poslední smrt na berlínské zdi. Stalo se před 20 lety
Dnes představená biografická kniha je výsledkem společného bádání Postupimského centra pro soudobý historický výzkum a Nadace berlínské zdi. Vedle 136 obětí odborníci zkoumali i případy 251 osob, které zemřely při kontrole na berlínských hraničních přechodech či po ní. Většina z těchto lidí dostala infarkt, uvedl vedoucí projektu Hans-Herrmann Hertle.
Počet obětí i dvě desetiletí po pádu zdi ale nejasný. Mohou za to prý nestejná posuzovací kritéria. V pondělí předložilo svá čísla i sdružení, které se problematice věnuje. Podle něj na berlínské hranici zemřelo 313 lidí. Z nich 245 zahynulo po roce 1961 po vybudování zdi.
Podle šéfky sdružení a berlínského Muzea zdi Alexandry Hildebrandtové hraniční režim NDR od roku 1945 do roku 1989 připravil o život celkem 1347 lidí. Počet zahrnuje nejen zabité uprchlíky, ale například i východoněmecké pohraničníky, kteří spáchali sebevraždu. Historici tyto údaje zpochybňují.
Foto: Profimedia