Řecký premiér Alexis Tsipras a jeho ministr financí Janis Varufakis vytvořili podle serveru americké televize CNBC údernou dvojku podobnou komiksovým postavám, jako jsou Batman a jeho pomocník Robin. Oba představitelé se snaží přimět eurozónu, aby v otázce další úvěrové spolupráce s Řeckem přistoupila na nová pravidla prosazovaná Aténami.
Dvojice řeckých politiků, která zaujala média hlavně neformálním oblečením a razantností svých projevů, se nechová jako rození diplomaté, ale spíš jako showmani. Mezi svými kolegy z Evropské unie, s nimiž se v minulých dnech setkali, "se chovali jako malí vyzáblí výrostci vztekající se na hřišti, aby si jich větší kluci všimli". Podle ekonoma Nicholase Economidese z Newyorské univerzity "to byla spíš show než něco podstatného".
"V mnoha ohledech Varufakis hraje Robina Tsiprasově Batmanovi. A v tuto chvíli se zdá být Robin v popředí a tvoří nejvíce titulků. Tsipras se naopak chová jako mírný a jemný vůdce s nevinným úsměvem," píše v článku s titulkem "Může řecký povstalecký vůdce zachránit zemi před bankrotem?" CNBC.
Podle experta z Columbijské obchodní školy Roberta Bontempa využívají skvělé politické taktiky zvané "teorie bláznovství". Varufakisovo působení nebude mít dlouhého trvání, protože se ho Tsipras dříve či později zbaví jako obětního beránka, na kterého shodí neúspěch dosavadního plánu. Řecký premiér bude pak následně vystupovat jako ten rozumný.
Podle CNBC je ještě příliš brzy na to, aby se dalo říci, zda Tsipras je tím rytířem bez bázně a hany odhodlaným splnit svoje sliby změn, nebo bezohledný vůdce ochotný jít do vysokého rizika. Možná jde o chytrého politického hráče, který chce nechat svého partnera Robina, aby nastavoval svou hlavu v tažení za něčím, co vypadá jako nemožné, a stal se hrdinou.
Podle kouče a autora několika knih o lídrovství Mikea Myatta má Tsipras všechno přesně vypočtené a je věren svým hodnotám a plánům, protože věří, že je tím vyvoleným. Otázkou ovšem je, zda skutečně dokáže své vize realizovat.
Dosavadní přístup obou politiků se Řekům zatím líbí, protože mají dojem, že po letech údajného ponižování a odříkání čelí eurozóně se vztyčenou hlavou.