Novým <span>maďarským premiérem</span> se má stát Bajnai

Zahraničí
30. 3. 2009 12:07
Nominovaný maďarský premiér Bajnai.
Nominovaný maďarský premiér Bajnai.

Nominovaný maďarský premiér Bajnai.Mužem, který až do příštího jara usedne do křesla maďarského premiéra, se zřejmě stane dosavadní ministr hospodářství Gordon Bajnai. Na jeho nominaci se v neděli večer shodli maďarští vládní socialisté. Jeho nominaci dnes podpořil i opoziční Svaz svobodných demokratů (SZDSZ), který všechny dosavadní kandidáty na nástupnictví po odstupujícím premiérovi Ferenci Gyurcsányovi odmítal.

Nominovaný premiér prohlásil, že Maďarsko musí podniknout rychlé a bolestné reformy, jinak mu hrozí, že se jeho ekonomická krize ještě zhorší. "Maďarsko je ohroženo ekonomickou krizí. To znamená, že nemá času nazbyt," řekl Bajnai na dnešní tiskové konferenci. "Každý promarněný týden by mohl zemi stát stovky miliard (forintů) a desítky tisíc pracovních míst," dodal.

Socialisté Bajnaie oficiálně navrhli po večerním jednání poslaneckého klubu Maďarské socialistické strany (MSZP), na němž jednačtyřicetiletý ministr seznámil více než 120 zákonodárců se svými programovými prioritami. Podle maďarské tiskové agentury MTI se proti jeho kandidatuře postavil pouze jeden poslanec a další čtyři se hlasování zdrželi. Bajnai není členem MSZP.

Vysoký státní dluh, vysoký deficit rozpočtu - těžké časy v NMaďarsku.Podle jeho vlastních slov ho k přijetí nominace přiměla hlavně "láska k vlasti". Tvrdí, že je třeba neprodleně sestavit vládu k řešení současné krize. Pro akceptování úřadu si údajně stanovil dvě podmínky: podporu opozičního Svaz svobodných demokratů a písemnou dohodu mezi MSZP a SZDSZ, že budou podporovat jím vedený kabinet i v době, "kdy budou muset být přijímána obtížná rozhodnutí".

SZDSZ, s jehož zástupci se Bajnai v neděli večer rovněž sešel, posléze s jeho kandidaturou souhlasil. Oznámil to dnes podle agentury Reuters předseda svazu Gábor Fodor. Grémium této levicově liberální strany jeho nominaci podpořilo sedmi hlasu ku pěti. Podmínilo ji ale většinovou účastí nestranických odborníků v nové vládě. Pro Bajnaie se vyslovilo také vedení poslaneckého klubu SZDSZ.

V Maďarsku tak pravděpodobně padla hrozba konání předčasných voleb. Ty by musely být vypsány, pokud by se socialistům nepodařilo najít náhradníka za odstupujícího premiéra, kterého by podpořil dostatečný počet zákonodárců.

Předčasné volby požaduje nejsilnější opoziční strana v Maďarsku, Svaz mladých demokratů (Fidesz), která by je pravděpodobně i vyhrála. Podle politologů se socialisté i svobodní demokraté chtějí předčasným volbám vyhnout, protože socialistům hrozí jistá porážka, zatímco liberálové by nejspíš ani nepřekročili pětiprocentní práh potřebný pro opětovný vstup do parlamentu.

Odstoupivší maďarský premiér Gurcsány v parlamentu.Gyurcsány se před týdnem rozhodl odstoupit z funkce kvůli špatné hospodářské situaci země. V sobotu rezignoval i na post předsedy MSZP.

Maďarsko, na které tvrdě dopadla hospodářská krize, se potýká s vysokými dluhy. Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce přislíbily zemi půjčku ve výši 25,1 miliardy dolarů (více než 494 miliard korun), která by měla povzbudit státní rozpočet.

Bajnai upozornil, že důvěru investorů v Maďarsko a návrat země na cestu, která umožní přijetí eura, obnoví jedině rychlé a věrohodné reformy, zatím však jejich podobu blíže neupřesnil. Ekonomové se domnívají, že Maďarsko bude stěží schopno přijmout euro dříve než v roce 2014.

Analytici nyní podle ankety agentury Reuters předpovídají, že ekonomika země letos utrpí propad o 4,5 procenta, hlubší než vládní prognóza poklesu o 3,5 procenta. Kurz forintu ztratil od loňského léta vůči euru 20 procent, což prudce zvýšilo zadlužení statisíců domácností, které si pořídily dluhy v cizích měnách. Míra nezaměstnanosti v zemi stoupla za tři měsíce do února na 9,1 procenta a někteří ekonomové čekají její zvýšení nad deset procent.

"Pokud okamžitě a razantně nezasáhneme, pak se nebudeme moci vyhnout větším potížím a krize ještě hlouběji dopadne na životy rodin a podniků," řekl nominovaný premiér.

 Profil Gordona Bajnaie

    Úspěšný podnikatel Bajnai se narodil 5. března 1968 v Szegedu a vyrostl ve městě Baja na jihu země. V roce 1991 vystudoval mezinárodní vztahy na Budapešťské univerzitě ekonomických věd (dnešní Korvínova univerzita). S odstupujícím premiérem Gyurcsányem se znal již od studentských let, i když nebyl v Komunistickém svazu mládeže jako premiér.
    Po studiu pracoval společně s Gyurcsányem v poradenských firmách Creditum a Eurocorp International Finance. V letech 1995 až 2000 byl výkonným ředitelem firmy CA IB Securities, potom do roku 2005 generálním ředitelem společnosti Wallis, která měla blízko k Maďarské socialistické straně. V této době zasedal ve správních radách několika dalších firem a v roce 2006 předsedal správní radě budapešťského letiště.
    Do vládních funkcí nastoupil 1. července 2006, kdy ho premiér Gyurcsány jmenoval do čela Agentury národního rozvoje. O rok později nahradil Móniku Lamperthovou na pozici ministra místní správy a regionálního rozvoje. A poté, co v dubnu 2008 opustila koaliční vládu strana Svaz svobodných demokratů, stanul v čele nově zformovaného ministerstva národního rozvoje a hospodářství.
    V roce 1999 Bajnaie časopis Central European Business Review vybral mezi 30 nejslibnějších obchodních manažerů střední a východní Evropy a v roce 2003 jej Národní sdružení manažerů zvolilo mladým manažerem roku.
   

Foto: Reuters a ČTK/AP

Autor: ČTK

Další čtení

Americká ambasáda v Kyjevě varovala před velkým vzdušným útokem v příštích dnech

Zahraničí
9. 5. 2025

Macron, Merz a Starmer společně jedou do Kyjeva, kde má jednat koalice ochotných

Zahraničí
10. 5. 2025

Macron a Tusk podepsali bilaterální smlouvu o přátelství a posílené spolupráci

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ