Obama opět odzbrojuje. A hájí "Velkého bratra" v USA

Zahraničí
19. 6. 2013 17:00
Až čas ukáže, zda si Obamovo vystoupení u Braniborské brány zaslouží označení historické.
Až čas ukáže, zda si Obamovo vystoupení u Braniborské brány zaslouží označení historické.

Je to vrchol jeho nynější návštěvy Evropy. Americký prezident při projevu u Braniborské brány v Berlíně slíbil, že jeho země sníží své arzenály jaderných zbraní o třetinu. A vyzval další státy, aby USA následovaly.

Podle dohody START, kterou Barack Obama podepsal v Praze v roce 2010 s tehdejším ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem, se stav jaderných hlavic do roku 2018 sníží na 1550.

"Po zevrubné analýze jsem dospěl k názoru, že můžeme zajistit bezpečnost Ameriky i našich spojenců a zároveň udržet silné a hodnověrné strategické odstrašení, pokud snížíme stav našich rozmístěných strategických jaderných zbraní až o třetinu," řekl Obama.

Americký prezident a německá kancléřka."Chci s Ruskem dohodnout omezení (výzbroje) a posunout se za stanoviska z dob studené války," prohlásil.

Podle ruských médií Obama už ruskou stranu o svých plánech informoval. Moskva dnes na návrh USA ještě před pronesením Obamova projevu reagovala ústy Jurije Ušakova, jednoho z poradců prezidenta Vladimira Putina.

Podle agentury ITAR-TASS řekl, že k jadernému odzbrojování by se podle názoru Kremlu měly připojit i ostatní jaderné mocnosti.

V projevu u Braniborské brány v centru Berlína, který byl už předem označován jako "historický", Obama vyzval i k omezení ruských a amerických taktických jaderných zbraní v Evropě. Oznámil, že v roce 2016 svolá summit o jaderné bezpečnosti.

Putin po jednání G-8 v Londýně.Podle amerického tisku by se měl zabývat zajištěním štěpného materiálu a odvrácení hrozby jaderného terorismu.

Prakticky souběžně s Obamovým projevem hovořil v Petrohradě o problémech strategické parity mezi USA a Ruskem prezident Vladimir Putin. Prohlásil, že Moskva přijme kroky, které zajistí rovnováhu sil strategického zadržování ve světě.

"Rusko bude zdokonalovat operativně taktické parametry svých prostředků protivzdušné a kosmické obrany," řekl prezident ve zjevné narážce na budování amerického protiraketového štítu v Evropě. Ten podle názoru ruského velení ohrožuje účinnost ruských strategických prostředků.

Na význam, který má pro Rusko dohoda o americkém protiraketovém štítu, upozornil dnes i náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. V rozhovoru s novináři vyjádřil názor, že dohodě o dalším snižování strategických jaderných arzenálů musí předcházet ujednání o osudu protiraketové obrany USA. 

"Špehování" občanů je užitečná věc

Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová na dnešní tiskové konferenci v Berlíně obhajovali dohled zpravodajských služeb nad internetem.

Aktivistky Femen zpestřily v Berlíně návštěvu z USA.Sporný americký protiteroristický program Prism podle Obamy odvrátil útoky nejen v USA, ale i v Německu a zachránil životy. Podle Merkelové je důležité nalézt rovnováhu mezi zajištěním bezpečnosti a svobodou využívání komunikačních technologií.

"Je to systém s velmi přísnými pravidly pod dohledem soudu, kterým chráníme obyvatele," zdůraznil Obama. "Víme konkrétně o nejméně 50 hrozbách, a to nejen v USA, ale i jinde ve světě jako tady v Německu," poznamenal bez bližších podrobností.

Podtrhl přitom, že Spojené státy nikomu v Evropě "nečmuchají" v e-mailových zprávách ani neodposlouchávají jeho telefonické hovory.

Také podle Merkelové "internet dává prostor i nepřátelům svobody zneužívat síť a ohrožovat životy lidí". "Ačkoli vidíme nezbytnost svobodného šíření informací, uznáváme, že se v jakési proporci musejí uplatňovat zájmy bezpečnosti. Proto je potřeba dosáhnout spravedlivé rovnováhy mezi oběma požadavky," uvedla kancléřka.

Šéf Bílého domu s německým prezidentem Gauckem.Obama na to reagoval konstatováním, že věří, že USA tuto rovnováhu nalezly. Slíbil Německu spolupráci při výměně informací zpravodajských služeb, kterou Merkelová považuje za nutnou.

Zprávy o tajném programu, kterým americké zpravodajské služby sledují internetovou a telefonní komunikaci doma i v zahraničí, vyvolaly v minulých dnech bouřlivé reakce v USA i v Evropě.

Tam se měl program Prism nejvíce zaměřovat právě na Německo, což vrhlo stín na první Obamovu návštěvu Berlína ve funkci amerického prezidenta.

V otázce boje proti terorismu americký prezident dnes popřel dřívější informace, že Spojené státy z Německa řídí útoky bezpilotních letounů na islamistické radikály v Africe. Potvrdil zároveň, že stále usiluje o uzavření věznice na Guantánamu. Kvůli odporu amerického Kongresu se podle něj tento plán ukázal složitější, než původně doufal.

Přezbrojený svět - asi 4200 jaderných hlavic je v operativním stavu  

 Více než dvě dekády po konci studené války disponují všechny jaderné mocnosti světa zhruba 17.000 kusů jaderných hlavic, z nichž ale jen asi 4200 je v operativním stavu, tedy připravených k použití. Zbytek jsou většinou hlavice připravené k rozmontování podle dohod USA a Ruska o snížení stavu jejich strategických jaderných zbraní.

 

- Přesný počet jaderných zbraní v jednotlivých zemích není znám, jelikož je předmětem nejvyššího utajení. Přes značné snížení v posledních letech se ale všechny jaderné mocnosti dále snaží své zbývající jaderné zbraně modernizovat a vylepšovat.

 

- Nejnovějším smluvním dokumentem o omezení strategických jaderných zbraní je smlouva mezi USA a Ruskem označovaná jako nový START. Smlouva byla podepsaná v dubnu 2010 v Praze a v platnost vstoupila v únoru 2011. Dokument dává oběma státům sedm let na to, aby své strategické arzenály omezily zhruba o třetinu. Každá strana se zavazuje snížit počet hlavic z původních 2200 na 1550.

 

- Podle Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) má status jaderné mocnosti stát, jenž provedl pokusný jaderný výbuch před 1. lednem 1967. Do jaderného klubu tak oficiálně patří USA, Rusko, Británie, Francie a Čína. Jadernou bombu odzkoušela později i Indie (1974), Pákistán (1998) a KLDR (2006).Americká střela Minuteman III. v silu.

 

- Jadernými zbraněmi zřejmě disponuje i Izrael, který to sice nikdy oficiálně nepřiznal, ale ani nedementoval. Přitom právě Izrael patří k nejtvrdším kritikům jaderného programu Íránu, jemuž vyhrožuje i vojenským útokem na jaderná zařízení.

Ta již několik let sleduje Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), která ovšem zatím nedokázala vyvrátit tvrzení Teheránu, že mu jde o mírové využití atomu.

 

- Jaderné zbraně měly v minulosti i další země, například státy bývalého Sovětského svazu, které je vrátily Rusku, nebo JAR, která se v roce 1993 stala první zemí, jež všechny své jaderné zbraně zlikvidovala.

 

Zdroj: Federace amerických vědců (FAS), údaje jsou k začátku roku 2013.

Autor: - pp -, ČTK Foto: Pentagon , ČTK

Další čtení

Rusko a Ukrajina si předaly poslední zajatce z velké výměny domluvené v Turecku

Zahraničí
25. 5. 2025
ilustrační foto

Dav rozzuřených lidí v Indii zmasakroval tygra, který zabíjel jejich dobytek

Zahraničí
24. 5. 2025

V Cannes policie rok co rok svádí boj proti zlodějům luxusních hodinek

Zahraničí
24. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ