Odchod Řecka z eurozóny není možné riskovat, řekl francouzský premiér Manuel Valls. Základy dohody o finanční záchraně této zadlužené jihoevropské země podle něj existují a debata o snížení dluhu by neměla být tabu. Podobně se vyjádřil i lucemburský ministr financí Pierre Gramegna, podle něhož by však dluhová úleva pro Řecko měla jít ruku v ruce s reformami.
Anketa:
Komu držíte palce ve sporu o úhradu dluhů?
Bývalý britský ministr zahraničí William Hague dnes v tamním tisku varoval, že současná situace v Řecku je podle něj pouze začátkem krize eurozóny a že "další na řadě" jsou Itálie a Španělsko.
Francie je přesvědčena, že takzvaný Grexit, tedy odchod Řecka z eurozóny, není možné riskovat z ekonomických ani z politických důvodů.
"Vystoupení Řecka z eurozóny by představovalo riziko pro světový hospodářský růst a ekonomiku," řekl Valls rozhlasové stanici RTL. Pro Evropskou unii nyní podle něj nastal rozhodující okamžik.
Lucemburský ministr financí Gramegna uvedl, že by euroskupina měla zvážit odpis části řeckého dluhu, ale jen v případě, že se Atény zavážou k balíku reforem. "Odpis části řeckého dluhu není pro Lucembursko tabu v tom smyslu, že mluvit můžeme úplně o všem," řekl ministr v rozhovoru s rádiem 100,7. Nepřijatelné by však podle něj bylo, kdyby země platící eurem odepsaly část řeckého dluhu, přičemž "Řecko by si jednoduše dělalo, co chce".
Podle guvernéra lotyšské centrální banky Ilmárse Rimšévičse se pro opuštění eura vyslovili v referendu sami Řekové. "Byli stateční a svým hlasováním vyloučili setrvání v eurozóně," řekl bankéř v místním rádiu. Odchodem Řecka by podle něj eurozóna posílila.
Bývalý šéf britské diplomacie Hague oproti francouzskému premiérovi Vallsovi soudí, že Řecko by se mělo společné evropské měny jednoznačně vzdát, jinak se prý ocitne "v permanentní krizi". V problémech by se podle něj mohly brzy ocitnout rovněž Itálie a Španělsko. "Doufám, že si lídři zemí eurozóny dnes na svém setkání uvědomí, že ti z nás, kteří kritizovali euro při jeho vzniku, se ve svých předpovědích nemýlili," poznamenal bývalý konzervativní politik v komentáři, který vyšel v listu The Telegraph.
O Řecku bude večer v Bruselu poprvé po nedělním referendu, ve kterém Řekové odmítli podmínky věřitelů a s nimi spojená úsporná opatření, jednat mimořádný summit eurozóny. Očekává se, že řecký premiér Alexis Tsipras představí zástupcům zemí platících eurem nový návrh, jak by mohlo bankrotující Řecko získat potřebnou finanční pomoc.
Už krátce po poledni se v Bruselu sejde euroskupina, tedy ministři financí 19 zemí eurozóny, aby schůzku svých šéfů připravili. Řecko na jednáních euroskupiny v posledních měsících zastupoval Janis Varufakis, ale po jeho pondělní rezignaci už přijede nový ministr financí, dosavadní hlavní vyjednávač řecké vlády Euklidis Tsakalotos.
Bruselské zdroje řeckého listu Kathimerini tvrdí, že pro odchod Řecka z eurozóny je 16 z 18 dalších zemí platících eurem. Proti Grexitu se však vyslovil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. V Evropském parlamentu ve svém prvním veřejném vystoupení od nedělního referenda prohlásil, že komise se teď bude snažit o obnovu rozhovorů s Aténami. Je však na řecké straně, aby vysvětlila, jak si další postup představuje. Řešení se podle Junckera ještě nenajde, teď je čas situaci uklidnit a vnést do ní řád.