O velkém třesku, politickém zemětřesení, historické katastrofě nebo černém dni pro Evropu píší německé zpravodajské servery v reakci na rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie. Zabývají se také možnými dopady brexitu nebo nutností reforem osmadvacítky, respektive sedmadvacítky.
"Na imaginárním žebříčku významných států tohoto světa se Británie posunula daleko dozadu. Zvláštní: této zemi, které její vlastní velikost a historická relevance nikdy nebyly cizí, se vytratil jakýkoliv instinkt," píše v komentáři Stefan Kornelius z listu Süddeutsche Zeitung.
Britové podle něj nehlasovali o Evropské unii a jejích procesech, ale o svých obavách v globalizovaném světě a rozhodli se, že se s nimi raději vypořádají sami. To je ale podle komentátora reakce ze špatného století, která pro Evropskou unii znamená historickou katastrofu.
Podle listu Die Welt, který píše o politickém zemětřesní v Evropě, však výsledek hlasování nemusí znamenat konec EU. "Evropský vlak se skutečně se skřípějícími brzdami dostal do úseku s omezenou rychlostí," píše server, podle něhož bylo dosud integrační tempo pro některé země příliš rychlé. Unie tak nyní bude muset leccos přehodnotit.
S tím souhlasí i server Spiegel Online, který výsledek britského referenda hodnotí jako šok, velký třesk, obrovskou porážku nebo nejtěžší krizi v historii Evropské unie. Vedoucí politici EU musejí nyní postupovat tak, aby se stejným směrem jako Británie nevydaly i další země.
Podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung tomu unie může napomoci diskusí, proč se jí nedaří získávat větší podporu občanů jednotlivých členských států. Musí přitom dát jasné a pro lidi srozumitelné odpovědi na otázky související s migrací nebo dlouhotrvající krizí měnové unie, míní server.