Maďarsko si za poslední čtvrtstoletí vydobylo podstatně více svobody, avšak v otázkách veřejného pořádku či nezaměstnanosti si naopak pohoršilo. Prohlásil to v úterý maďarský premiér Viktor Orbán v projevu k 25. výročí takzvaného Panevropského pikniku, který byl jedním z významných milníků pádu komunismu ve střední a východní Evropě.
Maďarsko má podle Orbána blízko k průměrné životní úrovni v Evropské unii, nehodlá se však připojit k západoevropským ekonomikám, které prý ztrácejí půdu pod nohama.
Pokud bude Budapešť pokračovat v současné ekonomické politice a v příštích letech se podaří pozvednout hospodářský růst z hodnot mezi dvěma a čtyřmi procenty o další dvě procenta výše, maďarské platy se brzy vyrovnají průměru EU, uvedl Orbán.
Maďarsko si však podle něj nemůže brát příklad ze západní Evropy, o jehož následování se uvažovalo před čtvrt stoletím. Je totiž zřejmé, že západoevropská ekonomika je velmi zranitelná a její rezervy se již možná vyčerpaly, prohlásil maďarský premiér. Podle něj však zároveň kvůli kulturním rozdílům nemůže Maďarsko následovat čínský, japonský či ruský model.
"Dnes musíme přemýšlet o tom, co je pro Maďary dobré zde a nyní, a ne kde dělají něco lépe," řekl Orbán podle agentury MTI.
Maďarsko se za čtyři roky vlády Orbánovy strany Fidesz, která letos již v druhých volbách za sebou získala ústavní většinu v parlamentu, silněji než dříve ekonomicky orientuje směrem na východ. Země podepsala desítky obchodních dohod s Čínou a obchodní výměna mezi oběma zeměmi výrazně roste. Rusko má zase zajistit a úvěrovat dostavbu maďarské jaderné elektrárny Paks.
Orbán se minulý týden vyslovil pro změnu protiruských sankcí, které podle něj Budapešť poškozují více než Moskvu.
Maďaři za poslední čtvrtstoletí ukázali, že jsou bojovníky za svobodu a cítí se dobře pouze ve svobodné společnosti, prohlásil Orbán v úterním projevu, který pronesl v obci Sopronpuszta u hranice s Rakouskem. Právě tady před 25 lety uspořádali zástupci obou zemí Panevropský piknik, v jehož rámci na tři hodiny otevřeli hraniční bránu. Několik stovek východních Němců toho tehdy využilo k útěku na Západ.
EU loni Orbána kritizovala za některé změny ústavy, které prostřednictvím oklešťování pravomocí ústavního soudu či práv bezdomovců nebo homosexuálů podle Bruselu mohou oslabit demokratické principy v zemi.