Pacienti špitálu zbytečně umírali. Pili i vodu ze špinavých váz

Zahraničí
7. 2. 2013 18:35
Místní úřady nechaly v Británii vyhladovět nepohyblivou seniorku (ilustrační foto).
Místní úřady nechaly v Británii vyhladovět nepohyblivou seniorku (ilustrační foto).

Několik stovek pacientů zemřelo v minulých letech v nemocnici v anglickém Staffordu za hrůzných podmínek, patrně hlady a žízní. Vyplývá to z nejnovější zprávy britské zdravotní služby (NHS), podle níž nastala potřeba radikálně změnit podmínky v britském zdravotnictví. Podle agentury Reuters jde o jeden z nejhorších skandálů od vzniku NHS v roce 1948.

Zpráva NHS upozorňuje, že odhadem kolem 400 až 1200 pacientů zemřelo zbytečně ve staffordské nemocnici v období od ledna 2005 do března 2009.

"Pacienti měli tak zoufale žízeň, že pili vodu ze špinavých váz," citoval z dokumentu v projevu k parlamentu britský premiér David Cameron. Situaci v nemocnici označil za "ohavný seznam klinických a manažerských selhání" a jménem vlády a země se omluvil všem rodinám postižených osob.

"Toto je příběh otřesného a zbytečného utrpení stovek lidí," komentoval skandál advokát Robert Francis, autor zprávy o třech tisících stránkách.

"Byli poškozeni systémem, který ignoroval varovné příznaky a postavil firemní sobeckost a kontrolu nákladů nad zájmy pacientů a jejich bezpečnost," dodal v prohlášení v televizi v den, kdy byla zpráva zveřejněna.

NHS, která řídí bezplatné britské zdravotnictví, je podle Reuters symbolem britské národní hrdosti, a země se svým zdravotním systémem neopomněla pochlubit i při zahájení loňských letních olympijských her v Londýně.

Trýznivé podrobnosti o tom, co se stalo ve Staffordu, podle Reuters národ šokovaly. "Starší a postiženější pacienti byli nemytí, nedostávali najíst ani napít. Byli zbaveni důstojnosti a respektu. Někteří pacienti si museli ulevovat ve svých postelích, když jim nikdo z personálu nemocnice nepomohl, aby se dostali na záchod," řekl Francis.

Podle něj někteří pacienti byli ponecháváni v prádle potřísněném výkaly a ti, kteří nemohli bez pomoci jíst a pít, prostě potraviny a vodu nedostali. Léky byly předepisovány, ale nepodávaly se.

"Mnozí těžko uvěří tomu, že tohle všechno se mohlo stát v nemocnici NHS," prohlásil Francis.

Podle něj se v nemocnici drželo všechno v utajení. Vládl tam systém, který účinně umlčoval všechny, kteří na nesrovnalosti upozorňovali, a ignoroval veškeré stížnosti. Vedení nemocnice se zaměřovalo na úzké byrokratické cíle a na udržování vyrovnaného rozpočtu, tak aby mohlo získat prestižní status důvěryhodné instituce NHS. Zcela opomíjelo kvalitu zdravotní péče.

Francis upozornil, že NHS prošla v posledních desítkách let několika hlubokými reorganizacemi a že cesta ke zlepšení situace tudy nevede. Podle něj je zapotřebí "kulturních" a nikoli organizačních změn.

V jeho 290 doporučeních nápravy například stojí, že pacienti musejí být vždy na prvním místě. Zdravotníci by měli podstoupit převýchovu, aby k pacientům byli laskaví a upřímně je informovali o jejich stavu. Porušení těchto povinností by podle Francise mělo být trestné.

Zakázáno by také mělo být podsouvat pacientům k podpisu dokumenty vyžadující od nich mlčenlivost ohledně pobytu v nemocnici, která se tak brání pozdějším stížnostem.

Premiér Cameron k tomu podotkl, že zpráva je zjištěním systémového selhání v NHS. Podle něj to také znamená, že "nelze s jistotou říci, že selhání péče je omezeno jen na jednu nemocnici." Slíbil, že vytvoří novou funkci hlavního inspektora nemocnic a že na podzim prosadí nový režim kontrol zdravotnických zařízení.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Roky ji zneužíval kněz. Odškodnění jí soud přesto zamítl

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační fotografie

Na japonské hoře Fudži začala horolezecká sezona, za výstup se platí 4000 jenů

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační foto

Neúprosná spravedlnost. Devadesátník dostal doživotí za vraždu a znásilnění

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ