Římskokatolická církev má nového papeže. Stal se jím 76letý argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio. Rozhodl se, že napříště bude používat jméno František. Je prvním jezuitou, jenž usedá na papežský stolec. Arcibiskup Buenos Aires je mimo jiné známý svým zájmem o sociálně slabé.
Bergoglio patřil do širšího okruhu favoritů. Ve volbě v roce 2005 skončil na druhém místě. Z balkonu u baziliky svatého Petra ve středu večer udělil první požehnání. Nejdřív se však pomodlil za emeritního papeže Benedikta XVI., po němž přebírá papežský úřad.
"Bratři a sestry, dobrý večer," byla první slova, která František pronesl před nadšenými zástupy. "Vy víte, že úkolem konkláve je vybrat biskupa římského. Zdá se že bratři kardinálové ho našli na konci světa. Děkuji za přivítání," prohlásil v italštině Argentinec s italskými kořeny. Poprosil také věřící, aby se modlili i za něj
Zvolení 266. pontifika historie oznámil bílý dým, který v 19.07 začal stoupat z improvizovaného komína Sixtinské kaple.
Bergoglio je prvním zámořským papežem a také prvním jezuitou, jenž usedá na papežský stolec. Po více než 1200 letech je prvním papežem, který se narodil mimo Evropu. Tím předchozím byl Řehoř III., který pocházel ze Sýrie a katolickou církev vedl v letech 731 až 741. I před ním zasedlo na Petrův stolec několik mimoevropských papežů, vesměs původem z afrických či asijských provincií někdejší římské říše.
Podle posledních údajů Vatikánu žilo v roce 2010 ve světě 1,196 miliardy katolíků, což je o 1,3 procenta více než v roce 2009. Katolíci tvoří 17,5 procenta světové populace. Tento podíl zůstává již několik desítek let přibližně stejný.
Vatikánský mluvčí Federico Lombardi.Lombardi prohlásil, že zvolením mimoevropského papeže kardinálové ukázali "odvahu překročit oceán a rozšířit rozhled církve". Vystoupení nového papeže před věřícími prý svědčilo o tom, že jde o prostého člověka.
Schwarzenberg: Je to dobrá volba
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) považuje zvolení argentinského kardinála Jorga Maria Bergoglia papežem za velice dobré rozhodnutí. Katolická církev má podle něho v současné době nejsilnější zakotvení právě v Latinské Americe.
"Jsem naprosto nadšen," uvítal novou tvář kněz Tomáš Halík. "Je to záruka, že to bude člověk vzdělaný, člověk otevřený, člověk velké zkušenosti v oblasti řízení." Vatikán podle něj potřebuje určitou reformu, k čemuž by mohl mít František dobré předpoklady. Bude ovšem záležet, koho si vybere za státního sekretáře. Halík v České televizi rovněž vyzdvihl fakt, že napřed nový papež požádal o modlitbu všechny přihlížející, než jim sám požehnal.
Kardinál Miloslav Vlk přiznal, že pro něj byla volba překvapivá: "On nebyl kandidátem médií, nikde jsem nečetl a neviděl, že by ho média vyzdvihovala jako kandidáta. Tento papež je kandidátem a volbou Ducha svatého," telefonoval do České televize.
"Připomněl bych i to, že nově zvolený papež nesehrál úplně jasnou roli v roce 1976, kdy nastoupila argentinská vojenská vláda. Takže doufám, že nakonec nevypadnou nějací kostlivci ze skříně," má trochu obavy Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.
Pro vítěze hlasovala nejméně dvoutřetinová většina z 115 kardinálů mladších 80 let. Jméno vítěze oznámil francouzský kardinál Jean-Louis Tauran. Na balkon u baziliky svatého Petra k lidu po 20. hodině pronesl slavné "Habemus Papam dominum cardinalem ... qui sibi nomen imposuit..." (Máme papeže, pana kardinála..., který si zvolil jméno...).
Vatikán nechal netrpělivé davy na nového papeže čekat. Kardinál-jáhen oznámil jeho jméno více než hodinu poté, co úspěšnou volbu oznámil bílý dým nad Sixtinskou kaplí.
Desetitisíce lidí na vatikánském Svatopetrském náměstí provolávaly Viva il Papa! (Ať žije papež!) nebo Habemus Papam! (Máme papeže!) a mávaly vlajkami svých zemí. Vidět byly i české trikolory. Zvolení papeže potvrdilo i vyzvánění svatopetrských zvonů.
Konkláve vybírající nástupce Benedikta XVI. začalo v úterý večer, vybralo nového papeže v pátém kole tajné volby; úterní večerní hlasování, středeční dvě dopolední a jedno odpolední byla podle kouřových signálů bezvýsledná.
Nový papež už Benediktovi XVI. telefonoval a chce se s ním setkat. Benedikt dění ve Vatikánu sledoval v televizi ze svého dočasného bydliště v letním papežském sídle Castel Gandolfo.
Ve čtvrtek se nový nejvyšší pontifik pravděpodobně půjde pomodlit do římské baziliky Panny Marie Sněžné, oznámil večer vatikánský mluvčí Federico Lombardi. V neděli pak odříká společně s davem věřících na Svatopetrském náměstí pravidelnou společnou modlitbu Anděl Páně. Inaugurační mše se uskuteční příští úterý, oznámil Vatikán.
Kardinálové byli do zvolení nového papeže izolováni od okolního světa. Za Evropu hlasovalo 60 kardinálů, z toho 28 z Itálie, za Severní Ameriku 14, za Latinskou Ameriku 19, za Afriku 11, za Asii deset a za Oceánii jeden. Jediným českým zástupcem ve volebním sboru je pražský arcibiskup Dominik Duka.
Lombradi upozornil, že oficiální jméno nového papeže je František, bez římské číslice. Světová média jej nicméně začala uvádět jménem s pořadovou číslovkou, čímž však podle mluvčího předbíhají dění. "Stane se Františkem I., až budeme mít nějakého Františka II.," prohlásil Lombardi.
Nově zvolený papež dnešní noc ještě stráví ve vatikánském penzionu Dům svaté Marty, kde v izolaci účastníci konkláve spali i předchozí noc. Do papežského bytu, který byl po rezignaci Benedikta XVI. zapečetěn, se nový pontifik bude moci nastěhovat až ve čtvrtek.
František I. |
Občanské jméno: Jorge Mario Bergoglio Datum a místo narození: 17. prosince 1936 v Buenos Aires italským imigrantům Studium: vystudoval chemicko-průmyslovou střední školu, než v 21 letech vstoupil do jezuitského řádu; vystudoval filozofii a teologii v San Miguel u Buenos Aires. Data svěcení: 13. prosince 1969 (knězem), 27. června 1992 (biskupem) Datum jmenování kardinálem: 21. února 2001 Současná funkce: od 28. února 1998 je arcibiskupem Buenos Aires Předchozí funkce: v letech 1973 až 1979 byl provinciálem jezuitského řádu pro Argentinu; od roku 1980 do roku 1986 byl rektorem jezuitské fakulty filozofie a teologie v San Miguel; poté sloužil v jezuitském řádu jako duchovní v Córdobě; v roce 1992 se stal nejprve auxiliárním biskupem v Buenos Aires a titulárním biskupem z Aucy (1992-1997); v letech 2005 až 2011 byl předsedou Argentinské biskupské konference. Ostatní: - Při posledním konkláve v roce 2005 skončil údajně "druhý" za Josephem Ratzingerem. - Když Argentina v roce 2010 jako první latinskoamerická země zlegalizovala sňatky homosexuálů, silně to kritizoval jako "destruktivní záměr proti plánu Boha" a adopce dětí gayi označil za "formu diskriminace dětí". Argentinská prezidentka Cristina Fernándezová mu oponovala s tím, že "církevní tón jí připomíná středověk a inkvizici". - Je prvním členem jezuitského řádu, který se stal papežem. |