V hotelu La Perla zůstává jeho pokoj netknutý, tak jak byl, když tam v 50. letech spával. Padesát let po smrti Ernesta Hemingwaye Pamplona vzpomíná na tohoto slavného spisovatele, který dodal nejznámějším španělským svátkům mezinárodní projekci.
V pokoji číslo 217 nejluxusnějšího hotelu ve městě, jako by se zastavil čas. Vše si zachovává vzhled, který byl nositeli Nobelovy ceny za literaturu z roku 1954 drahý.
Dnes tam mohou pobývat turisté. Cena za pokoj v La Perle se během svátků svatého Fermína pohybuje od 525 do 1800 eur (12 tisíc až 43 tisíc korun) za noc.
"Hemingway nás učinil známými po celém světě díky svým pobytům během oslav svatého Fermína v tomto městě, v tomto hotelu, kde měl svůj pokoj," říká recepční Fernando Hualde, specialista na amerického autora.
V románu Fiesta
Při své první návštěvě v roce 1923 pokrýval Hemingway oslavy svatého Fermína pro kanadský list Toronto Star. Mladý novinář se do sanfermines, v nichž se po devět dní mísí svátek, býčí zápasy a 'encierros', nebezpečné vypouštění býků do ulic, zamiloval.

Vrátil se sem nejméně devětkrát a toto prostředí popsal ve svém románu Fiesta z roku 1926.
"Hodně toho svátkům přinesl a ony přinesly hodně jemu," říká Hualde, který o romanopisci napsal několik knih.
Tehdy "v našem hotelu bydleli toreadoři a hotel vždycky rezervoval pokoj číslo 127 nejstaršímu z nich".
"Hemingway byl velký přítel některých toreadorů, kteří mu dovolovali, aby chodil k nim do pokoje a byl přítomen rituálu oblékání."
Mytický pokoj
"V 50. letech, kdy už to byl slavný spisovatel, si mohl dovolit přepych bydlet v tomto pokoji, který byl pro něho mytický," pokračuje Hualde. Upřesňuje, že vzdor tomu, "co se sem tam napsalo, Hemingway se nikdy běhu před býky neúčastnil, protože z nich měl velký strach".
Stopy po Hemingwayovi jsou v Pamploně stále přítomny. Jeho bysta trůní před vchodem do býčí arény a velká kavárna Iruaa, kam taky chodil, mu zasvětila "Hemingwayův koutek".
Jeho popisy přitáhly do metropole Navarry generace mladých Anglosasů - Američanů, Britů, Australanů, Novozélanďanů a Kanaďanů.
Pamplona na mapě světa
Jednasedmdesátiletý Jim Rhodin je tu pojednadvacáté. "To Hemingway umístil Pamplonu na mapu světa, četl jsem všecky jeho knihy," ujišťuje tento Američan původem z Atlanty, který si dává záležet na určité fyzické podobnosti se spisovatelem.
m.
"Mnozí z nás, hlavně Anglosasové, jsme tu díky Hemingwayovi. Sanfermines by bez něho nebyly to, co jsou," říká osmapadesátiletý Američan Robert Mykle, který se svým sdružením Přátelé Pamplony organizuje každý rok na Floridě jakési minisanfermínes včetně vypouštění býků.
Kanaďan Larry Mazlack, kšiltovka a bílý plnovous, sem od roku 1976 jezdí každý rok. Jako mnozí jiní i on četl všechny Hemingwayovy knihy. Teď sedí na terase u hotelu La Perla.
"Ale já tady nejsem kvůli němu. V jednom kempu v Německu jsem potkal holku, která řekla: 'Jedu do Pamplony, takže jestli se se mnou chceš dál stýkat, pojeď taky.' Řekl jsem si, to je úplně šílené a jel jsem s ní," vypráví.
Hemingway spáchal 2. července 1961 sebevraždu. Několik dní předtím zrušil svou rezervaci pokoje 217 v La Perle.










