Polsko truchlí. Varšava se <span>loučí s oběťmi</span> katastrofy

Zahraničí
17. 4. 2010 09:00
Až 800 tisíc Poláků se rozloučí s oběťmi letecké katastrofy u Katyně.
Až 800 tisíc Poláků se rozloučí s oběťmi letecké katastrofy u Katyně.

Až osm set tisíc Poláků se rozloučí s oběťmi letecké katastrofy u Katyně.Na největším varšavském náměstí se dnes až osm set tisíc Poláků rozloučí s oběťmi letecké katastrofy u Smolenska. Sedmdesátiletá Agnieszka Mecińska však nepřijde, ačkoliv jí Rusové v roce 1940 zavraždili dědečka právě v Katyni nedaleko Smolenska.

Agnieszka Mecińska nemá ráda hromadné akce, byť jde o národní pietní akt. "Raději se za oběti zajdu pomodlit vedle k benediktinům," ukazuje na malý kostel za dětským domovem v centru Varšavy, v němž stále pracuje jako sociální pracovnice. Její děd, lékárník Stanislaw Maiewski ze starého varšavského rodu, přitom na jaře roku 1940 zahynul v Katyni pod rukama sovětské NKVD.

"Přemýšlím, zda za tím pádem letadla nebyl nějaký vyšší úmysl, prst boží, aby se celý svět konečně dozvěděl o válečných zločinech v Katyni," uvažuje.

ČTĚTE TAKÉ: Prezidentský pár bude pochován po boku králů
                        Klaus možná pojede na pohřeb do Polska vlakem

Na 22 tisíc zavražděných Poláků z roku 1940 prý pořádně upozornila až nynější smrt šestadevadesáti politiků, generálů a dalších příslušníků společenské elity. "Nemyslete si, hlavně polská mládež do této chvíle o Katyni moc nevěděla a nechtěla o té dávné historii nic poslouchat," říká Agnieszka Mecińska.

U rakve šéfa polské diaspory

Odpolední tryzna na náměstí generála Pilsudského je oficiálním rozloučením Poláků se všemi 96 oběťmi neštěstí na smolenském letišti. Zároveň se ale Varšava klaní i jednotlivým obětem. Třeba v paláci polského krajanského sdružení Wspolnota Polska nedaleko prezidentského paláce se dnes do 12 hodin (a znova od 17 hodin odpoledne) mohou Varšavané pomodlit u rakve Macieje Plażyńského, šéfa Wspolnoty, která sdružuje miliony Poláků včetně krajanů v Brazílii, Austrálii i v České republice. Čestnou stráž u rakve tady drží námořní vojsko, možná symbolicky za všechny Poláky v diaspoře zpoza různých moří a oceánů, kteří na dnešní pietní akt nemohou přijet.

Děti stalinských lágrů

Venku před sídlem Wspolnoty se kroutí neuvěřitelně trpělivá fronta těch Poláků, kteří se chtějí sklonit u rakví prezidentského páru. Studenti z internátní školy svatého Stanislava z Wilanowa už ve frontě stojí devět hodin.

"Máme povinnost se panu prezidentovi poklonit," říkají hrdě a vůbec ne unaveně. "Naši školu sponzoroval právě prezident Lech Kaczyński," vysvětluje ředitelka školy Urszula Korab. Lyceum je totiž určeno potomkům Poláků, které Stalin po zabrání východní části Polska v roce 1939 vyhnal na Sibiř nebo třeba do Turkmenistánu a ti už v Sovětském svazu zůstali žít i po válce.

Pláč na oběťmi letecké katastrofy se v ulicích Varšavy všude mísí s tragickými dějinami Polska. "Bez Katyně v roce 1940 by nebyla Katyň roku 2010. Nikdo by přece nemusel do Ruska na pietní akt," je slyšet na každém kroku.

Rakev Macieje Plażyńského, šéfa krajanského sdružení Wspolnota Polska.

Foto: Robert Sedmík

Další čtení

Třináct lidí v Berlíně utrpělo zranění, na koncertu někdo stříkal pepřový sprej

Zahraničí
3. 5. 2025

Australským premiérem zůstane podle výsledků voleb labourista Albanese

Zahraničí
3. 5. 2025
ilustrační foto

Noční vlci projeli Bratislavou, vítala je jen hrstka lidí

Zahraničí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ