Potravinovou pomoc potřebuje v Evropě nejvíc lidí od války

Zahraničí
13. 3. 2013 17:55
Potravinovou pomoc poskytují v EU už dvě třetiny národních organizací Červeného kříže (ilustrační foto).
Potravinovou pomoc poskytují v EU už dvě třetiny národních organizací Červeného kříže (ilustrační foto).

Současná ekonomická krize se na obyvatelstvu Evropy podepsala více, než se může zdát. Důkazem je fakt, že stále více rodin i jednotlivých osob žijících v Evropské unii je závislých na pomoci humanitárních organizací, jež chudým zajišťují jídlo, vodu i přístřeší.

Potravinovou pomoc poskytují v EU už dvě třetiny národních organizací Červeného kříže. Ředitel Mezinárodního výboru Červeného kříže Yves Daccord uvedl, že rozsah distribuované pomoci dosahuje největších rozměrů od konce druhé světové války. "V některých evropských státech dochází poprvé k tomu, že místní organizace se musejí zaměřovat více na chudé v dané zemi než na zahraniční mise mimo Evropu," konstatuje.

Červený kříž rozdává v Evropě nejvíc pomoci od druhé světové války.Španělský červený kříž v současné době pomáhá třem milionům lidí. V loňském roce rozdělil mezi chudé 33 tisíc tun potravin. Pro 21 500 osob byla zajištěna pitná voda či elektřina, někteří také dostali příspěvky na nájem.

V Rumunsku žijí podle údajů tamní pobočky tři miliony lidí v absolutní chudobě, to je 14 procent populace země. Míra relativní chudoby pak činí 40 procent. Loni Rumunský červený kříž rozeslal pomoc 81 tisícům rodin.

Obětí krize jsou mnohdy někdejší příslušníci střední třídy. Napříkad velká část Italů, z nichž se v nedávné době stali bezdomovci, jsou rozvedení muži, kteří z posledních peněz platili alimenty na své děti.

"Nejde ale jen o východní a jižní Evropu. Je to problém celé EU, i Lucemburska nebo Finska... Lidé vyčerpají všechny podpůrné mechanismy a obracejí se na církev nebo na Červený kříž," upozorňuje Eberhard Lueder z evropské kanceláře Červeného kříže.

Z mnoha někdejších příslušníků střední třídy jsou dnes bezdomovci.S tím souhlasí i Jorge Nuno Mayer, ředitel katolické humanitární organizace Caritas Europa. Ze současných problémů viní mimo jiné tvrdá úsporná opatření, která podle něj omezují sociální ochranu.

Sociálními důsledky hospodářské krize v Evropě se zabývá i Evropská komise. Její předseda José Manuel Barroso chce v pátek na summitu Evropské rady téma zařadit na jednací program. Zároveň ale členské státy vyzval, ať neustávají v reformním úsilí, protože konečně začíná nést ovoce.

ČESKO JE NA TOM VE SROVNÁNÍ S JINÝMI ZEMĚMI EU VELICE DOBŘE:


Další čtení

Indie oznámila údery proti teroristům v Pákistánu, ten hlásí mrtvé civilisty

Zahraničí
6. 5. 2025

Húsíové kapitulovali a USA na ně už nebudou útočit, oznámil Trump

Zahraničí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Australský řetězec porušil zákon a zaplatil 150.000 dolarů za hračky s bateriemi

Zahraničí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ