Vrah v nákladním autě
Příbuzní útočníka z Nice tvrdí, že nebyl radikál

15.07.2016 04:10 Původní zpráva Aktualizováno 15.07. 21:10

On-line

 • 16:35
  USA

  Americký prezident Barack Obama vyjádřil své kondolence stejně jako jiní světoví lídři. 

 • 16:36
  Francie
 • 16:38
  Česká republika

  Hranice, za něž jsou teroristé schopni a ochotni zajít, se posouvají. Mění se i způsoby provedení útoků. Teroristé používají metody, které jsou schopni zvládnout bez rozsáhlejších příprav a bez spojení s dalšími skupinami. Pokud šlo v Nice o čin takzvaného osamělého vlka nebo duševně chorého člověka, těžko bylo možné útoku zabránit. Řekli to bezpečnostní experti.
  "Stále nevíme, jestli to je třeba jen čin člověka, který je duševně nemocný, nebo je to možné označit za teroristický útok, který byl třeba i koordinován," poznamenal Josef Kraus z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Podobnému činu podle něj lze zabránit jen v okamžiku, pokud by byl koordinován v rámci některé organizace. V takovém případě by mohly zasáhnout tajné služby. "Jinak proti takovému útoku není obrana," dodal.

 • 16:52
  Francie

  Zdravotnická zařízení departementu Alpes-Maritime, jehož je Nice metropolí, přijala po čtvrtečním teroristickém útoku v Nice 188 zraněných. V tiskové zprávě to uvedl odbor francouzského ministerstva zdravotnictví. V kritickém stavu je 48 osob, 25 z nich je na jednotkách intenzivní péče.

 • 16:52
  Donald Tusk

  Předseda Evropské rady Donald Tusk řekl, že Evropa i svět stojí v této těžké chvíli po boku Francie. "Je to tragický paradox, že oběťmi útoku jsou lidé oslavující svobodu, rovnost a bratrství," řekl Tusk s připomínkou, že k útoku došlo během oslavy výročí pádu Bastily.

 • 17:01
  Angela Merkelová

  Německá kancléřka Angela Merkelová vyjádřila solidaritu s Francií a zároveň úděs a obrovskou bolest nad atentátem. "Německo stojí po boku Francie v boji proti terorismu," řekla.

 • 17:02

  Nová britská premérka Theresa Mayová atentát v Nice odsoudila jako brutální útok a prohlásila, že je v myšlenkách s rodinami nevinných obětí. Řekla rovněž, že chce hovořit s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, aby ho ujistila, že Británie je po boku Francie.

 • 17:04
  EU

  "Francouze v tom nenecháme samotné: To je slib Itálie a celého mezinárodního společenství. Reagovat na terorismus je morální povinnost. Po tomto masakru pociťujeme bolest, pohnutí, solidaritu, ale také vůli jednat," vzkázal do Paříže italský premiér Matteo Renzi.

 • 17:05

  "Doufám, že zranění se brzy zotaví. Indie sdílí bolest a stojí pevně po boku našich francouzských sester a bratří ve chvíli nezměrného smutku," řekl Módí. Šaríf zdůraznil, že pákistánská srdce a modlitby jsou s oběťmi útoku a jejich rodinami, a dodal, že Pákistán jako frontový stát ve válce proti terorismu obrovsky trpěl a zažil řadu tragédií.

 • 17:11
  Česká republika

  Pražští muslimové odsoudili čtvrteční útok ve francouzském městě Nice, při kterém zahynulo 84 lidí. Na svém webu to dnes oznámila Islámská nadace v Praze. Terorismus je podle nadace namířen proti celému lidstvu.
  "S hlubokým zármutkem projevujeme upřímnou soustrast pozůstalým obětí teroristického útoku," sdělila nadace. "Způsob, jakým byl útok proveden, svědčí o tom, že terorismus si nevybírá oběti, ale je namířen proti celému lidstvu," uvedla ve vyjádření.

 • 17:15
  Slovensko

  Slovensko po teroristickém útoku ve francouzském Nice posílí bezpečnostní opatření, které zvýšilo již v souvislosti s nynějším slovenským předsednictvím v Radě Evropské unie a s konáním schůzek představitelů evropské osmadvacítky v zemi pod Tatrami. Novinářům to řekl ministr vnitra Robert Kaliňák po pátečním zasedání bezpečnostní rady státu.

 • 17:15
  Francie

  Francouzský departement Alpes-Maritimes je jako kraj druhý největší "vývozce" džihádistů do Sýrie a Iráku. Jen krátce před vražedným útokem v Nice připomněl odborník na islám Gilles Kepel, že Azurové pobřeží má smutné prvenství, pokud jde o odchody francouzských občanů do řad teroristických organizací, napsal francouzský list Le Parisien.

 • 17:28
  Česká republika

  Informace francouzské televize o české oběti útoku v Nice se nepotvrdila. "Na francouzském krizovém štábu nám tuto informaci nepotvrdili. Řekli, že žádnou takovou neuvolňovali, byla to spekulace," uvedla mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Doplnila, že identifikace obětí je na začátku. "Může trvat i několik dní, než vydají oficiální seznam se všemi jmény," dodala.

 • 17:34
  Česká republika

  Čechům, kteří jsou zapsáni v registru cestovatelů a kteří si po útoku v Nice přejí opustit Francii, nabízí české ministerstvo zahraničních věcí transport zpět do Česka. Využít by mohli speciál, který do Francie posílá Slovensko.

 • 17:48
  Důležité

  Co víme o útočníkovi? Řidičem kamionu byl jednatřicetiletý Mohamed Lahouaiej Bouhlel původem z Tuniska.

  Lahouaiej Bouhlel se narodil v roce 1985 v Tunisku, nějakou dobu ale žil ve Francii. Byl rozvedený a měl tři děti. Na jeho bývalou manželku dnes policie uvalila vyšetřovací vazbu, uvedl Molins. Policie o Tunisanovi měla podle prokurátora sice záznamy, především kvůli násilným trestným činům a krádežím, tajným službám byl ale zcela neznámý. Nefiguruje ani v žádné z databází evidujících radikálně smýšlející osoby.

 • 17:54
  Francie

  K útoku se stále ještě nepřihlásila žádná skupina. Atentát ale podle pařížského prokurátora Molinse nese známky činnosti teroristické organizace a odpovídá jejich výzvám k organizování vražd.

 • 18:06
  Důležité

  K případu. Předtím než Lahouaieje Bouhlela policie zastřelila, vystřelil on sám několikrát na tři policisty. V útočníkově voze pak policisté našli jednu funkční zbraň, jednu atrapu a náboje.

 • 19:03

  Podpora pro Nice. Svět se znovu zbarvil v odstínech francouzské trikolory. Na snímku Ville de Montreal.

 • 19:07

  Brazílie chce kvůli útoku v Nice zpřísnit bezpečnostní opatření během nadcházejících letních olympijských her v Rio de Janeiru. 

  "Budeme nyní přezkoumávat a posilovat bezpečnostní opatření, a i kdyby to mělo přinést další omezení pro účastníky her, bude to v zájmu bezpečnosti všech," řekl ministr Jungmann. Podle něj je ve hře například zvýšení počtu kontrolních stanovišť či zpřísnění kontrol před vstupy do sportovních areálů.

 • 19:34

  Stále probíhá identifikace obětí. Lidé se zoufale ptají po svých blízkých, o kterých nemají zprávy.

 • 19:50
  François Hollande

  V ohrožení života je stále zhruba padesát lidí zraněných při čtvrtečním teroristickém útoku v jihofrancouzském Nice. Na tiskové konferenci to řekl prezident François Hollande. Mezi 84 oběťmi útoku je podle něj mnoho cizinců a dětí. "Je tu mnoho cizinců z celého světa a mnoho dětí, které se přišly podívat na ohňostroj a podělit se o svou radost a údiv," uvedl.

  Už v nočním projevu prezident slíbil povolat k posílení bezpečnostních složek tisíce lidí z takzvaných operačních rezerv. Podle premiéra Vallse by mohlo jít až o více než 26 tisíc lidí.

 • 19:53

  Sylvester Stallone zveřejnil na svém twitteru snímek z Istagramu chvíli před útokem. Herec se včera večer nacházel právě v Nice.

 • 20:41

  Soustrast pozůstalým obětí útoku vyjádřila i britská královna. Zpráva o ztrátách na životech ji prý šokovala.

 • 20:47
  Důležité

  Počet cizinců mezi obětmi bude zřejmě vyšší, než se myslelo. Momentálně jsou známy národnosti některých z nich, i když většinou úřady tyto informace ještě oficiálně nepotvrdily.

  Po třech občanech zřejmě v Nice ztratilo Německo, Alžírsko, Tunisko a Maroko. Dva mrtvé potvrdily USA a média hovoří o dvou mrtvých i z Polska, Ruska a Švýcarska. Podle všeho zahynuli také občané Ukrajiny, Arménie, Belgie, Kazachstánu a Británie. Čeští občané by podle českého ministerstva zahraničí mezi oběťmi být neměli.

 • 20:57

  Rozhovor se sousedkou útočníka z Nice. "Byl děsivý, nenormální a vždycky sám," říká.

 • 21:04
  Důležité

  Výpovědi příbuzných vyvracejí domněnky, že měl Lahouaiej Bouhlel blízko k radikálům.

  Bratranec útočníkovi bývalé ženy Hajer Khalfallah řekl, že Lahouaiej Bouhlel nebyl pravým muslimem. Svou manželku, s níž měl tři děti, prý bil, bral drogy a jedl vepřové. "A to pravý muslim nesmí," uvedl Khalfallah. Podle příbuzného Lahouaiej-Bouhlel nechodil do mešity a nedodržoval ani postní měsíc ramadán.

 • 21:27
  Francie

  Motiv útočníka stále není znám. Podle premiéra Manuela Vallse byl Mohamed Lahouaiej Bouhlel bezpochyby napojen na radikální islamistické kruhy. Důkaz pro své tvrzení však šéf kabinetu neuvedl.

  Ministr vnitra Bernard Cazeneuve vzápětí v televizním rozhovoru prohlásil, že napojení útočníka na radikální islamismus zatím potvrdit nemůže. Valls zároveň popřel, že by bezpečnostní složky v Nice nějak pochybily, a vyjádřil přesvědčení, že Francie válku s terorismem nakonec vyhraje. Předtím ale teroristé ve Francii podle něj pravděpodobně opět zaútočí.

 • 21:44
  USA

  Americký prezident Barack Obama ve svém proslovu upozornil na to, že se lidé nesmí oddat strachu a vzdát se svého stylu života. Vyjádřil se také k tomu, že by muslimové neměli být obviňováni z terorismu kvůli své víře.

 • 22:08
  Česká republika

  Petřínská rozhledna v Praze se dnes kvůli čtvrtečnímu útoku v Nice, při němž zahynulo 84 lidí, rozsvítila francouzskými národními barvami. Petřín byl letos z podobného důvodu osvětlen podruhé, poprvé v březnu belgickou trikolorou po útoku teroristů v Bruselu. Pražská primátorka Adriana Krnáčová dnes vyjádřila přání, aby Praha už v budoucnu nemusela rozhlednu z takových důvodů nasvěcovat.

 • 22:09
  Důležité

  Spekulace o psychickém zdraví útočníka přiživil i jeho otec, kterého se podařilo vypátrat v Tunisku. "Bral své léky a mysleli jsme, že se mu daří dobře... Občas se ale nervově zhroutil a pak rozbil všechno kolem," uvedl. "Měl problémy se svou ženou a to se myslím podepsalo na jeho psychickém zdraví," dodal otec Lahouaieje Bouhlela.

Foto: ČTK/AP , Luca Bruno, Twitter, Youtube, Francois Mori, DPA/Andreas Gebert

Autor: ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Léky (ilustrační foto).

Lidský rozměr
Za zabití těžce nemocné manželky dostal podmínku

Do vězení nemusí Francouz, který byl uznán vinným, že podal své těžce nemocné manželce smrtelnou dávku léků. Rozhodl o tom soud ve východofrancouzském městě... více

Ubytování pro uprchlíky (ilustrační foto).

Výzva k lynčování
Kde bydlí uprchlíci? Francouzský politik zveřejnil jejich adresy

Původní zpráva UVNITŘ ANKETA. Francie začíná na jihu země "efektivně" bojovat proti imigrantům. Ve francouzském departementu Hautes-Pyrénées jeden "investigativní" politik z... víceDiskuse (6)

Turecké bezpečnostní složky na místě sebevražedného útoku blízko syrských hranic.

Bezpečnost v Evropě
Expert na teror: Vlna útoků proti Západu potrvá až 30 let

Současná vlna teroristických útoků proti západním cílům může trvat celou generaci, je přesvědčen německý odborník na terorismus Peter Neumann víceDiskuse (11)

Příslušníci maďarské zásahové protiteroristické jednotky.

Novela trestního zákoníku
Za schvalování terorismu bude až 12 let vězení, schválili poslanci

Postihy za podporu terorismu zřejmě budou přísnější. Změny zavede podle požadavků mezinárodních organizací novela trestního zákoníku, kterou ve středu... víceDiskuse (9)
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.