Britský den D
Příznivci brexitu se báli spiknutí, nosili si vlastní pera

23.06.2016 06:06

On-line

 • 07:55

  Dobrý den,  vítejte u on-line reportáži TÝDEN.CZ, která přiblíží průběh hlasování Britů v referendu o setrvání země v Evropské unii. 

 • 07:58
  Důležité

  Více než 41 tisíc volebních místností se otevřelo v 8.00 a zavřou se ve 23.00. Tentokrát nejsou připraveny průzkumy mezi voliči, kteří odhlasovali, a bude se tedy čekat na postupné vyhlašování výsledků z 382 volebních středisek. První by se měly objevit v pátek asi v půl druhé v noci, jasno by mělo být o tři či čtyři hodiny později.

 • 08:00

  Členství v unii podporují všechny velké britské strany, velké firmy, City, mezinárodní instituce i zahraniční spojenci Británie. Zastáncům brexitu se však podařilo vést účinnou kampaň, protože možnost opuštění unie rozděluje zemi nejen zeměpisně, ale i napříč stranami. V Anglii jsou pro brexit zejména starší voliči, lidé na venkově a v menších městech, proti je mladší generace a obyvatelé velkých a univerzitních měst. Ve Skotsku a v Severním Irsku brexit odmítají obyvatelé měst i venkova.

 • 08:01

  Průzkumy, které prošly v posledních týdnech řadou výkyvů, byly v posledních dnech víceméně vyrovnané a prakticky nikdo se neodvažuje tipovat výsledek. Jasné je, že referendum rozhodnou dosud váhaví voliči a také účast - zejména mladých lidí, kteří jsou sice pro EU, ale kteří také chodí méně k volbám.

 • 08:03
  EU

  Pokud zvítězí odpůrci unijního členství, bude to mít dopady na celou EU, která kvůli krizi v eurozóně a problémům s migrací prochází těžkým obdobím i bez brexitu. Obavy vyvolává zejména riziko, že britského příkladu by chtěly následovat strany v dalších zemích a že by se unie mohla začít rozkládat.

 • 08:05

  Pokud Británie odhlasuje odchod z Evropské unie, tak ztratí svůj vliv ve světě. Uvedl to čínský list The Global Times, který vydává čínská vládnoucí komunistická strana. Ve své čínské i anglické verzi deník usoudil, že "Británie hraje riskantní hru, která by se neměla napodobovat".

 • 08:08

  Nejnovější průzkumy podle ČTK ukazují na velice těsný souboj. Ze čtyř různých anket, jejichž výsledky byly zveřejněny dnes ráno, vyzněly dvě ve prospěch zastánců setrvání země v evropském bloku a dvě pro takzvaný brexit, informoval list The Daily Telegraph. To, jak referendum nakonec dopadne, rozhodne podle expertů skutečnost, kolik lidí se jednotlivým táborům podaří dostat k urnám a jak se rozhodnou voliči, kteří dosud váhali. Přes měsíce trvající kampaň zůstává podle sondáží nerozhodnutý jeden z deseti voličů.

 • 08:16

  Hlasovat mohou všichni britští občané starší 18 let, kteří jsou zapsáni ve voličských seznamech. K urnám mohou jít i občané Irska, Malty a britského Společenství s trvalým bydlištěm v Británii. Na rozdíl od parlamentních voleb mají právo hlasovat i občané Gibraltaru. Celkem může k urnám přijít 46,5 milionu lidí.

 • 08:18

  Libra se před zahájením referenda vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru. Britská měna během asijského obchodování vystoupila až na 1,4847 USD, tedy na nejvyšší úroveň od začátku letošního roku. Později sice o část zisků přišla a vrátila se těsně pod 1,48 USD, oproti středě si však připisovala zhruba 0,6 procenta.

 • 08:35
  Česká republika

  Pokud by Britové v referendu rozhodli, že odejdou z Evropské unie, zajištění zdravotní péče pro Čechy pobývající v Británii by se to podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ladislava Štichy nijak nedotklo. Dále by měli možnost léčit se v britských zdravotnických zařízeních, a to na základě mezistátní smlouvy z roku 1976.

 • 08:36

  Na hlasovacích lístcích je otázka "Mělo by Spojené království zůstat členem Evropské unie, nebo by mělo Evropskou unii opustit?" Voliči na doporučení volební komise nezaškrtávají varianty označené pouze Ano a Ne, ale opatřené slovy "Zůstat členem Evropské unie" a "Opustit Evropskou unii". Lístky jsou vytištěny v angličtině, ve Walesu i ve velštině.

 • 08:37

  Prvním signálem o výsledku může podle expertů být informace o účasti: čím víc lidí k urnám přijde, tím větší je šance na setrvání Británie v EU.

 • 08:39
  Bohuslav Sobotka

  "Česká vláda je přesvědčena, že Evropská unie bude silnější s Velkou Británií jako jejím členem. Velká Británie byla po desetiletí důležitou a neodmyslitelnou součástí EU a já věřím, že tomu tak zůstane i po dnešním hlasování," cituje ČTK premiéra Bohuslava Sobotku. Evropská integrace je podle něj důležitou odpovědí na globalizaci, která "umožňuje evropským zemím i nadále hrát klíčovou roli při ovlivňování vývoje ve světě, který se dynamicky mění". Vliv Británie, včetně vlivu na podstatná ekonomická a politická rozhodnutí, by se mimo EU výrazně snížil, dodal premiér.

 • 08:43
  Česká republika

  Britové by měli hlasovat pro odchod z Evropské unie, jsou přesvědčeni bývalý český prezident Václav Klaus a Institut Václava Klause. Takzvaný brexit by podle nich žádné negativní dopady na Evropu a svět neměl, pro Evropskou unii by ale znamenal budíček.

 • 08:46

  K možnému odchodu Británie z Evropské unie se vyjádřil i celosvětově uznávaný britský věděc Stephen Hawking: "Brexit by byl pro britskou vědu pohromou."

 • 08:52
  Důležité

  Odhady především ekonomických důsledků případného vystoupení Británie z EU jsou převážně negativní. Globální trhy vydávají varování o možných dopadech ukončení členství na světovou ekonomiku. Prakticky všechny odborné britské i mezinárodní ekonomické týmy tvrdí, že Británie na případný brexit doplatí. Libra by mohla rychle oslabit až o 20 procent, předpověděl britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR.

 • 08:56

  Volte pro setrvání země v EU, aby vaše děti a pravnuci měli lepší budoucnost, vyzval premiér Cameron na svém twitteru.

 • 09:08

  Šéfka skotské vlády Nicola Sturgeonová vyzvala voliče, aby hlasovali pro setrvání v EU. "Případný odchod Británie z unie by mohl vyvolat nové referendum o nezávislosti Skotska," varovala.

 • 09:18
  Německo

  Vývoj Evropské unie a zejména nebezpečí takzvaného brexitu, tedy odchodu Británie z EU, znepokojuje 42 procent německých firem. Ukázal to průzkum Institutu německého hospodářství (IW). Institut se dotazoval zhruba 3000 firem, z nichž jen 12 procent uvedlo, že pro ně evropská politika nepředstavuje žádné riziko. Nebezpečí silně vnímají zejména průmyslové firmy (46 procent), o něco méně sektor služeb (38 procent) a stavebnictví (36 procent). Čtvrtina společností považuje za riziko také hospodářskou politiku německé vlády.

 • 09:33

  Ať je závěr britského referenda jakýkoli, je signálem, že Evropská unie musí naléhavě pracovat na reformách. Složitost jejích institucí je zdrojem slabosti, ale jisté problémy lze řešit jen na kontinentální úrovni. V našem otevřeném a nestabilním světě, kde dominují obři z Ameriky a Číny, nemůže žádná jednotlivá evropská země sama obstát. Otázka, položená Britům, je platná pro celou Evropu, komentuje britské referendum belgický list La Croix.

 • 09:44

  Západoevropské akcie zahájily obchodování růstem, i když nervozita na trzích je pořád znát. Investoři tak sázejí na to, že Británie v Evropské unii zůstane. Panevropský index FTSEurofirst 300 si krátce po 9.00 připisoval kolem 0,5 procenta, zatímco britský index FTSE 100 měl zisk zhruba 0,7 procenta.

  Index FTSEurofirst 300 vykazuje růst již pátou obchodní seanci. Dnes ho kromě nadějí na setrvání Británie v EU podpořily rostoucí ceny mědi, díky kterým zamířily vzhůru akcie těžařských společností.

  Optimismus ohledně setrvání Británie v EU panuje rovněž na devizovém trhu. Britská libra se krátce před zahájením referenda vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru. "Je to celkem jasný důkaz, že devizový trh věří v setrvání Spojeného království (v EU)," řekl podle listu Financial Times Ron Liesching z investiční společnosti Mountain Pacific Group.

 • 09:50

  Právo vystoupit z Evropské unie výslovně zakotvila poprvé až lisabonská smlouva, platná od prosince 2009. Tohoto práva zatím žádný stát nevyužil, referenda o unijních otázkách ale již pořádala řada států. Z Evropských společenství (ES; předchůdce EU) vystoupily jen Alžírsko, Grónsko a dvě zámořská území Francie - souostroví Saint-Pierre a Miquelon a ostrov Svatého Bartoloměje.

 • 09:54

  Vyzýváme vás, abyste se zapsali do historie a vrátili Británii svobodu. Věřte sami sobě a velikosti své země a volte odchod. Je to naše poslední šance, jak se životně důležitým hlasováním zbavit nedemokratické bruselské mašinérie. Pro mnohé z nás to je první hlasování v životě, na němž opravdu záleží, napsal dnes britský deník The Sun.

 • 09:57

  V případě, že Británie opustí Evropskou unii, přijde o nejvyšší rating na stupni AAA. Německému listu Bild to řekl zástupce mezinárodní ratingové agentury Standard & Poor's Moritz Kraemer. Ekonomické dopady brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, se podle odborníků nedají přesně předvídat. Většina z nich ale v takovém případě očekává propad ostrovní ekonomiky.

 • 10:08
  Německo

  O osudovém dni, rozhodnutí historického dosahu nebo dni B píší dnes německé zpravodajské servery. "Brexit - tedy vystoupení Británie z EU - by unii uvrhl do pravděpodobně největší krize v její historii," píše server deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který tak jako ostatní weby upozorňuje na vyrovnanost táborů příznivců a odpůrců brexitu. Zároveň podotýká, že britské sázkařské společnosti jasně věří v setrvání Británie v osmadvacítce.

 • 10:09

  Britský premiér David Cameron s chotí. Mají odvoleno. 

 • 10:21

  Historické referendum o evropském směřování Spojeného království může ovlivnit počasí, které v některých částech Británie dnes ráno voliče na cestě k urnám překvapilo deštěm. Jihovýchod Británie i některé čtvrti Londýna zasáhla průtrž mračen a hasiči od rána dostali kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc. Meteorologové vyhlásili pro jihovýchodní Londýn a hrabství Essex bezprostřední nebezpečí záplav, napsal The Daily Telegraph. Obvyklou denní kvótu ostrých výjezdů vyčerpali ráno londýnští hasiči během hodiny. Stoupající voda zaplavovala parkující auta a vnikala do příbytků, škody jsou hlášeny i po úderech blesku.

 • 10:33

  Sňatek, uzavřený v roce 1973 a nikdy úplně šťastný, je možná u konce. Byla by to ale pro EU i pro Nizozemsko špatná zpráva. Pro Nizozemsko je Británie v EU spojencem proti Francii a Německu, které mají sklony dát Bruselu víc pravomocí. EU by utrpěla velkou škodu na své pověsti, protože poprvé by odešla země, která je všechno jen ne malá. Británie není spokojená s přílivem migrantů z východní Evropy. Brusel zašel moc daleko v procesu, v němž se občané necítí dostatečně zastoupeni. Britské referendum a nejistota s ním spojená je vysoká cena, kterou za to platíme, uvedl v komentáři k referendu nizozemský De Telegraaf.

 • 10:49

  Podle průměru posledních šesti průzkumů, který spočítala agentura Reuters, je v Británii poměr hlasů mezi stoupenci a odpůrci setrvání země v Evropské unii rozdělen přesně na polovinu. Od ledna letošního roku, kdy byl rozdíl až desetiprocentní ve prospěch stoupenců setrvání, se podíl odpůrců unie postupně zvyšoval. Jejich hlas nabyl převahy zhruba před týdnem, nyní je ale poměr sil vyrovnaný.

 • 10:50

  Americký list The New York Times napsal, že předpovědi jsou těsné, ale britské referendum má už nyní jasného vítěze: jsou jím sázkové kanceláře. Pokud jste ve středu v Londýně vsadili na setrvání v EU devět liber (asi 320 korun), máte šanci vyhrát jen dvě, napsal newyorský deník. Sázka jedné libry na odchod může naopak vynést až trojnásobek.

  Podle britských bookmakerů je pravděpodobnost, že země z Evropy neodejde, až osmdesátiprocentní. Sázkové kanceláře jsou si jisty, že hospodářské zájmy přikazující zůstat zvítězí nad idejemi národní identity.

 • 10:55

  Svůj hlas v referendu odevzdal premiér David Cameron, který v kampani před hlasováním vytrvale bojoval za setrvání země v integrované Evropě. "Jděte a hlasujte pro větší a lepší Británii uvnitř reformované EU," vzkázal předseda vlády voličům.

  Cameronův hlavní soupeř a vůdce stoupenců odchodu z EU Boris Johnson, bývalý londýnský starosta, označil referendum za poslední šanci vyřešit problém s Evropou. Svůj hlas v Londýně vhodil do urny i předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn.

 • 11:02

  Podle mnohých odborníků bude pro výsledek referenda klíčový postoj zhruba desetiny voličů, kteří byli do poslední chvíle nerozhodnutí. Tradičně prý takoví lidé většinou hlasují pro zachování stávajícího stavu, tedy v daném případě pro setrvání v Evropě. Nepříznivé počasí, které dnes zasáhlo jihovýchod Anglie, ale může mnohé z nich od účasti v referendu odradit.

 • 11:03

  Řadu Britů ale vášnivá debata o vztahu ke kontinentální Evropě nebaví a někteří z nich si vzali dovolenou. Manažeři serveru Hotel.com listu The Daily Telegraph řekli, že na dovolenou se dnes, v den referenda, vydalo o 35 procent víc Britů, než bylo v tento den v minulých letech obvyklé.

 • 11:25

  Optimistické prvky referenda nelze přehlížet. Jedním z nejlepších je stanovisko mladé generace, která je většinou proevropská. V digitální éře mladí lidé chápou, že jejich budoucnost je v kontaktech po síti a ve sdílení, nikoli v osamocenosti a izolaci. Zatímco starší britští voliči se očividně ohlížejí do imperiální minulosti, mladí vzhlížejí ke globální budoucnosti. Je to právě jejich budoucnost, o níž se rozhoduje, píše britský list The Times.

 • 11:30

  Před volebními místnostmi se podle informací na sociálních sítích tvoří nebývale dlouhé fronty. Podle očitých svědků hlasující v Londýně neodradilo ani ranní špatné počasí. Ve čtvrti Wandsworth v jihozápadní části londýnského centra podle zpráv na twitteru stojí fronty, které tam při parlamentních volbách nebývají. Řada čekajících se vytvořila i ve West Hampsteadu na severozápadě města a na řadě dalších míst v metropoli i na venkově.

 • 11:31

  "Nikdy jsem ve volbách nemusela stát ve frontě. Všichni to berou vážně!," napsala na twitteru obyvatelka Londýna Rebeca Soniová. "Před volební místností jsem nikdy frontu neviděl, a to tu žiju deset let," připojil se uživatel Mauro Murgia.

 • 11:32

  V Británii  panuje napjaté očekávání a nálada je nervózní. O nezkrotných vášních kolem referenda svědčí informace bulvárního listu The Sun, podle níž někteří stoupenci odchodu z EU vyzývají voliče, aby k zaškrtnutí příslušného boxu na hlasovacím lístku používali výhradně britská, nikoli evropská pera. Psací potřeby vyrobené v EU by prý mohly způsobit zfalšování výsledků.

 • 11:44

  Jedna z volebních místonstí v Anglii. Před některými se ve čtvrtek dopoeldne tvořily fronty, což mnozí nepamatují. Výsledek hlasování může ovlivnit počasí, které v některých částech Británie ráno voliče na cestě k urnám překvapilo deštěm. Jihovýchod Británie i některé čtvrti Londýna zasáhla průtrž mračen a hasiči od rána dostali kolem 300 naléhavých žádostí o pomoc. 

 • 11:46

  V případě, že by konečný výsledek referenda zněl pro odchod Británie z unie, bylo by to možné nejdřív za dva roky. Během této doby by Británie stále dodržovala smlouvy a zákony EU, ale neúčastnila by se žádných rozhodování, jak bylo dohodnuto ve smlouvě o vystoupení z EU. V praxi to ale může být déle než dva roky, podle toho, jak se budou dařit vyjednávání.

 • 11:54
  EU

  Pokud se Britové v referendu rozhodnou odejít z EU, je velmi pravděpodobné svolání mimořádné schůze Evropského parlamentu už na počátku příštího týdne. O věci by měla v pátek ráno, kdy už budou známy výsledky hlasování, rozhodnout takzvaná konference předsedů, tedy šéf EP Martin Schulz a lídři jednotlivých politických frakcí.

 • 12:03

  Co si o britském referendu myslí čeští ekonomové oslovení on-line deníkem TÝDEN.CZ - čtěte ZDE

 • 12:06

  Velký zájem voličů v prvních hodinách registrují volební místnosti ve Skotsku, kde se podle odhadů chystá výrazná většina lidí podpořit setrvání Británie v EU. Svůj lístek do urny vhodila ve městě Glasgow už i skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která stejně jako další lídři hlavních politických stran hlasovala pro evropskou budoucnost země.

 • 12:10

  Ani poměrně nepříznivé počasí neodradilo Londýňany, kteří se ve velkém počtu účastní referenda o setrvání Británie v Evropské unii či o odchodu země z evropského bloku. Na severu metropole se u mnoha volebních místností tvořily fronty a někteří lidé dopolední hlasování vzdali s tím, že se vrátí později.

 • 12:11

  Po celé Británii je 41 tisíc volebních místností, které jsou ve školách, komunitních střediscích, knihovnách a v Belsize Park na severu Londýna i u místní synagogy, kde na rozdíl od jiných míst střežila hlasovací místnost ochranka.

 • 12:20

  Hlavní index britských akcií FTSE 100 se dnes díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii vyšplhal na dvouměsíční maximum. Krátce před polednem vykazoval index nárůst asi o 1,7 procenta a pohyboval se v blízkosti 6369 bodů.

  Dva nové průzkumy veřejného mínění v noci na čtvrtek signalizovaly, že odpůrci takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, získávali na síle. "Průzkumy stále naznačují, že výsledek by mohl být velmi těsný. Posun preferencí k setrvání v EU nicméně přispěl k příznivé náladě na trhu," uvedli analytici Mike van Dulken a Augustin Eden ze společnosti Accendo Markets.

 • 12:21
  Německo

  S velkými obavami sleduje Německo referendum v Británii. Brexit (odchod Británie z EU) si nepřejí němečtí politici, podnikatelé, média, ani veřejnost. Přesto se i Berlín začal vážně připravovat na možnost, že Londýn osmadvacítku opustí. Německo by v takovém případě ještě posílilo své postavení v unii a podle některých pozorovatelů by se prakticky stalo hegemonem tohoto společenství.

 • 12:22

  "Prosím neodcházejte!," dali si na Twitter němečtí Zelení, "Zůstaňte s námi!," vyzývají Brity zase sociální demokraté. Také německá média vidí věc jasně. Nejčtenější německý deník Bild dnes Britům v nadsázce dokonce slibuje, že pokud zůstanou v EU, přestane žertovat o uších britského prince Charlese.

 • 12:37

  Odchod Británie z EU si nepřejí ani němečtí občané. Osm z deseti Němců je pro setrvání Londýna v osmadvacítce a téměř 40 procent občanů spolkové republiky si myslí, že by brexit ekonomicky unii uškodil, ukázal nedávný průzkum.

 • 12:38
  Německo

  Obav Německa se týkají i budoucího vývoje Evropské unie a možnosti, že se výrazné odstředivé tendence přelijí i do jiných států, přičemž německá média v této souvislosti někdy zmiňují i Českou republiku. Na tom, že se unie musí do budoucna změnit, se němečtí politici shodnou, konkrétní recepty ale nabízí málokdo.

 • 12:44
 • 13:00

  Jeden z hlavních britských odpůrců Evropské unie Nigel Farage věří, že nízká účast voličů při referendu přinese vítězství táboru stoupenců odchodu Británie z unie, takzvaného brexitu. Vůdce Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) to řekl poté, co  hlasoval jako jeden z posledních lídrů parlamentních stran. Britská média velmi zaujaly rodinné důvody, které rázného zastánce brexitu přiměly nepřijít do poslední televizní předvolební debaty vysílané ve středu večer.

  "Myslím si, že máme velmi dobrou šanci, vážně v to věřím. Ale všechno to záleží na účasti a na tom, aby ti měkcí příznivci setrvání (v EU) zůstali doma," řekl novinářům před volební místností Farage, který s deštníkem v ruce doufal, že deštivé počasí na jihu Anglie přiměje mnoho nevyhraněných voličů vlažně podporujících zachování současných vztahů s unií nevydat se k urnám.

 • 13:10

  Nový průzkum dává mírný důvod k optimismu příznivcům blízkých vztahů Británie s kontinentem. Podle telefonické ankety provedené společností Ipsos Mori tento týden by proti odchodu hlasovalo 52 procent lidí, kdežto pro brexit se hodlá vyslovit 48 procent dotázaných.

 • 13:25
  EU

  Přestože Evropská komise už týdny oficiálně trvá na tom, že nemá přichystaný "Plán B", tedy alternativu pro případný britský odchod z EU, připravují se podle lidí z komise scénáře dalšího možného vývoje a co nejlepší postoj unijní exekutivy.

 • 13:41

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu uvedl, že Turecko by mohlo po britském vzoru uspořádat referendum o tom, zda s unií pokračovat v jednáních o členství, nebo tyto komplikované rozhovory zastavit, odkazuje ČTK na zprávu britského listu The Guardian.

 • 13:52
  Slovensko

  Slovensko věří v setrvání Británie v Evropské unii i po referendu, které bez ohledu na výsledek ovlivní nadcházející slovenské předsednictví v EU. "Věřím, že výsledek nakonec bude založen na zralém a chladném, typicky britském zvážení argumentů, které z našeho pohledu hovoří pro setrvání této klíčové země v Evropské unii," řekl státní tajemník slovenského ministerstva zahraničí Ivan Korčok.

 • 13:55

  Průběh referenda v Británii ovlivňuje počasí., zejména vydatný déšť. Několik volebních místností muselo být kvůli stoupající vodě uzavřeno, mnoho dalších funguje ve ztížených podmínkách. Nejméně dvě volební střediska musela být přemístěna jinam. V Londýně se na několika místech kvůli vysoké vodě voliči nemohli k urnám dostat.

 • 14:01
  Německo

  O dopadech referenda o vystoupení Británie z Evropské unie by měly jednat všechny unijní země společně, nemá smysl, aby je odděleně řešily menší skupiny států, je přesvědčena německá kancléřka Angela Merkelová. Znovu podpořila setrvání Británie v EU a dnešní den označila za velmi zvláštní. "Příští týden v úterý a ve středu máme Evropskou radu, na níž se společně poradíme," řekla Merkelová, podle níž bude na bruselském summitu prostor v klidu jednat o tom, jak dále prosazovat evropskou agendu. "Celkově musí teď porady běžet pokud možno s 28 státy, případně s 27," poznamenala s tím, že si přeje první možnost.

 • 14:27

  Takzvaný brexit, tedy vystoupení Británie z Evropské unie, by v případě vzniku obchodních sporů mezi Londýnem a Bruselem mohl vést k přesunu části výroby automobilů z Británie do zahraničí, řekl šéf německého sdružení automobilového průmyslu VDA Matthias Wissmann. "Všichni doufáme, že hlasování skončí ve prospěch setrvání. Německý automobilový průmysl má v Británii stovku závodů včetně dodavatelů," řekl Wissmann. "Pokud by došlo na obchodní spor mezi Británií a Evropskou unií, přineslo by to enormní škody všem," podotkl. "Byla by to rána pro automobilový průmysl a jistě by to vedlo k určitým přesunům výroby," dodal Wissmann.

 • 14:38

  Pokud se britští voliči rozhodnou z EU odejít, vyjednávání o podmínkách další spolupráce mohou trvat léta. Navíc tento krok podnítí populistické síly jinde v Evropě - od Itálie přes Francii po USA - k prosazování izolacionistických politik, jež většina odborníků považuje za ekonomický nesmysl.

 • 14:48

  Britští voliči žijící v Austrálii a na Novém Zélandu by mohli být rozhodující silou v dnešním referendu o setrvání Británie v Evropské unii. Píše to australský tisk, který v této souvislosti připomněl, že v Austrálii pobývá zhruba 1,2 milionu britských státních příslušníků, zatímco na Novém Zélandu jich je asi 250 tisíc. I proto v těchto zemích, které jsou na opačné straně zeměkoule, vedly oba tábory mohutnou kampaň, napsal list The Daily Telegraph.

 • 14:52

  Australský premiér Malcolm Turnbull Británii varoval, že odchod z EU by znamenal "obrovský šok". Australský vysoký komisař v Británii Alexander Downer upozornil, že v případě brexitu by se vzájemný obchod Británie a Austrálie, dosahující pěti miliard liber (176,7 miliardy Kč) ročně, ocitl v nejistotě. Šéf populistické strany Nový Zéland se naopak domnívá, že by brexit mohl zmírnit imigrační omezení pro Novozélanďany, protože by pravděpodobně klesla migrace z východní Evropy do Británie.

 • 14:56
  Důležité

  Průzkum, který je podle listu The Sun poslední před hlasováním, dává stoupencům evropské integrace dokonce desetiprocentní náskok před euroskeptiky. Společnost Populus přisuzuje přívržencům členství v EU 55 procent hlasů, odpůrcům 45 procent.

 • 15:12

  Mezi stoupenci brexitu jsou po několikaměsíční vyhrocené kampani lidé, kteří se obávají, že ve volebních místnostech dostávají tužky, aby později mohli komisaři jejich hlasy vymazat a udělat křížek do políčka "setrvání".

  Podle webu listu The Guardian jsou skutečně v některých volebních místnostech komisaři svědky toho, že si neobvyklé množství lidí nosí vlastní psací nástroje.

  Obyčejné tužky jsou při britských volbách používány tradičně a podle médií to obvykle žádné obavy nevyvolává.

  Uznávaný fyzik Brian Cox příznivce teorie o spiknutí proti zastáncům brexitu na twitteru podráždil sarkastickou poznámkou: "Hlasoval jsem tužkou, kdyby náhodou MI5 potřebovala později můj hlas změnit," napsal s důvěrou v práci tajné služby MI5.

 • 15:13

  Někteří stoupenci brexitu důvěřující v konspirační teorie shledali ve volebních místnostech podezřelou věc. K vyznačení křížku na volebním lístku rozhodujícím o britské budoucnosti jim pracovníci volebních komisí nabízejí obyčejnou tužku. Ze strachu, aby nebyl jejich hlas vymazán, si proto podle britských deníků začali někteří z nich nosit po výzvách na sociálních sítích vlastní propisovací tužky a pera. "Získejte zpět kontrolu nad vašim dnešním hlasováním. Přineste si s sebou propisku, nepoužívejte tužku, a pochopitelně volte odchod," zní jeden z řady příspěvků, které na twitteru varují před využíváním tužek.

 • 16:09
  Česká republika

  Optimální výsledek hlasování Britů by bylo minimálně 55procentní vyjádření pro setrvání země v EU, citvala ČTK ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Je to podle něj v zájmu ČR, jejích občanů a firem. Případný brexit totiž znamená nejen omezení volného pohybu zboží do Velké Británie, ale i riziko, že podobné negativní trendy začnou i v jiných zemích "Nejhorší by byl nerozhodný výsledek a následné tahanice o to, kdo vlastně vyhrál." řekl Mládek.

 • 16:30

  Volební účast by mohla být podobně vysoká jako při loňských parlamentních volbách. Vyplývá to z průzkumu agentury BSG Research. Odevzdat svůj hlas pro či proti dalšímu členství své země v evropském bloku se podle něj určitě chystá 67 procent lidí. Loni v květnu se parlamentních voleb zúčastnilo 66,4 procenta voličů, informoval list The Guardian.

 • 16:30

  Více lidí odhodlaných jít hlasovat je podle průzkumu mezi staršími osobami, které jsou dlouhodobě spíše příznivci brexitu, tedy odchodu z EU. Určitě chce volit 79 procent lidí nad 65 let, zatímco v kategorii od 18 do 24 let je to pouhých 54 procent.

 • 16:43
  Česká republika

  Prezident Miloš Zeman je pro setrvání Británie v evropské osmadvacítce. Domnívá se, že by po případném brexitu, o němž dnes Britové hlasují v referendu, následovalo oddělení Skotska od Británie a vstup Skotska do unie.

  "Velmi bych uvítal, kdyby k brexitu nedošlo, a to z hlediska zájmu samých Britů," uvedla hlava státu. Pokud se podle ní Britové vysloví v hlasování pro opuštění unie, bude velmi pravděpodobně následovat opakované referendum o odtržení Skotska. "Toto referendum tentokrát Skoti vyhrají a další krok, který udělají, je, že podají přihlášku do EU. Jinými slovy: Velká Británie bez Skotska by už nebyla veliká," dodal prezident.

 • 17:11

  Kdyby žil, hlasoval by bývalý britský premiér Winston Churchill v referendu pro setrvání Británie v Evropské unii, uvedl v rozhovoru poskytnutém španělskému deníku El Mundo politikův vnuk a konzervativní poslanec britského parlamentu sir Nicholas Soames. Evropská unie je podle něj zárukou míru a prosperity v Evropě.

  "Mohu říct, že Churchill soudil svět podle toho, jak ho viděl," uvedl Soames. "A je vysoce nepravděpodobné, že by na základě toho, jak vypadá svět v roce 2016, se vší nenávistí a nestabilitou, která v něm panuje,... mohl říct: "Ano, je rozumné, aby Spojené království vystoupilo z EU," dodal.

 • 17:50

  "Je to jeden z nejdůležitějších momentů v evropské historii," řekl o dnešku eurokomisař pro migraci a vnitro Dimitris Avramopulos. "Občané Spojeného království, nedílné součásti evropské rodiny, se rozhodují, zda v ní chtějí dál zůstat nebo ji opustit," dodal.

 • 18:06

  Drobní investoři, kteří se chtěli zajistit před oslabením libry v případě vítězství odchodu Británie z EU v referendu, napumpovali peníze do investičních nástrojů zvaných ETF, které jim umožňují spekulovat na pokles libry. Hodnota aktiva spravovaných těmito fondy tím ve středu dosáhla rekordní úrovně 279,9 milionu dolarů (6,6 miliardy Kč).

 • 18:59

  Výsledek hlasování by mohlo ovlivnit počasí. Silný déšť během dne na mnoha místech jihovýchodní Anglie zaplavil ulice, domy, ale i hlasovací místnosti. Obyvatelé Londýna musí stále počítat se značným zpožděním při cestě podzemní dráhou. To by podle zpravodajských serverů mohlo způsobit i to, že nestihnout odevzdat svůj hlas. Média spekulují, že by trvající vydatný déšť, který se přesouvá z jihovýchodní nad východní Anglii, mohl hlavně nerozhodnuté voliče od cesty k volební urně zcela odradit.

 • 18:59
  Slovensko

  "Evropa se změní bez ohledu na výsledek referenda," uvedl slovenský premiér Robert Fico. Vyjádřil zároveň naději, že rozhodnutí Britů bude pozitivní pro členství jejich země v EU.

 • 19:12

  Hlavní index britských akcií FTSE 100 se díky nadějím na setrvání Británie v Evropské unii vyšplhal během dne až na dvouměsíční maximum. Nárůst zaznamenal i v závěru dnešního kolísavého obchodování, kdy zpevnil o 1,2 procenta na 6338,1 bodu.

  Dva nové průzkumy veřejného mínění v noci na dnešek signalizovaly, že odpůrci takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, získávali na síle. "Průzkumy stále naznačují, že výsledek by mohl být velmi těsný. Posun preferencí k setrvání v EU nicméně přispěl k příznivé náladě na trhu," uvedli analytici Mike van Dulken a Augustin Eden ze společnosti Accendo Markets.

 • 19:34

  Optimismus ohledně setrvání Británie v EU panuje na devizovém trhu. Britská libra se krátce před zahájením referenda vyšplhala na letošní maximum vůči dolaru.

 • 20:00
  François Hollande

  Evropská unie se bude muset změnit, ať už hlasování v referendu o dalším členství Británie v evropském bloku dopadne jakkoli, uvedl francouzský prezident François Hollande.  "Je to velký den pro Evropu, neboť Evropa se nutně změní, ať už britské hlasování dopadne jakkoliv," uvedl Hollande ve Štrasburku. "Samozřejmě doufám, že zítra (v pátek) ráno, se dozvíme, že zůstali v Evropské unii, protože tam je jejich místo, neboť Spojené království je evropskou zemí geograficky, historicky, hodnotami, které vyznává, i vazbami, které nás s ním pojí," dodal francouzský prezident.

 • 20:11
  Německo

  "Měli bychom se z této krize poučit a diskutovat o tom, jak chceme v Evropě žít," řekl německý prezident Joachim Gauck s tím, že zjevnou nespokojenost evropského obyvatelstva je třeba brát vážně. Britské referendum je podle Gaucka vítanou příležitostí otevřeně mluvit o chybách a nedostatcích evropské osmadvacítky. "To nejlepší na debatě o takzvaném brexitu byla sama debata," uvedl.

 • 20:36

  Dopravní kolaps kvůli počasí postihl kromě londýnského nádraží Waterloo i další frekventované dopravní uzly jako jsou nádraží Canon Street, Charing Cross, London Bridge a Victoria, píše ČTK. Tisíce lidí, kteří v metropoli uvízli, možná nestihnou odevzdat svůj hlas.

 • 21:20

  Policie ve čtvrtek odpoledne na půl hodiny uzavřela volební místnost v severoanglickém Huddersfieldu v hrabství Yorkshire poté, co byl v její blízkosti objeven pobodaný muž. Podle vyšetřovatelů neměl útok nic společného s hlasováním v referendu.

 • 21:24

  Na Brexitu by nejvíce prodělalo Polsko, upozorňuje ČTK na zprávu  polské zpravodajské televize TVN 24.

 • 21:50

  Podle dosavadních odhadů je volební účast zejména v Severním Irsku, Skotsku a také v jižní Anglii vysoká, zhruba 70 až 80 procent.

 • 21:51

  Jednotlivé volební oblasti budou zveřejňovat své výsledky během noci a média se předhánějí v tipech, která vyhlášení budou klíčová. Prvním podstatným výsledkem bude v pátek v asi 1.30 SELČ hlasování ve spíše euroskeptickém městě Sunderland na severovýchodě Anglie.

 • 22:19

  První dílčí výsledky se očekávají zítra krátce po jedné hodině v noci. Měly by být oznámeny v bývalé korunní kolonii Gibraltaru (s celkem 24 117 voliči) a na souostroví Scilly (2 153 obyvatel) asi 45 km jihozápadně od nejzápadnějšího cípu Británie, Cornwallu.

 • 22:42

  Před řadou volebních místností čekali lidé ve frontách, aby mohli hlasovat, informuje z Londýna zvláštní zpravodaj ČTK.  V Londýně navíc stále musí čelit dešti a bouřkám, které v noci na dnešek zasáhly jihovýchod Anglie. Kvůli přívalům deště byly jihovýchodně od Londýna uzavřeny dvě volební místnosti, byla narušena předměstská doprava a uzavřeno několik stanic metra, uvedla agentura ČTK.

 • 23:03

  V Gibraltaru se zúčastnilo referenda o setrvání Británie v Evropské unii 83,65 procenta voličů, což odpovídá necelým 20 200 voličům.  Gibraltar, který obývá asi 30 tisíc lidí, je velice specifické území s ohledem na vztah k sousednímu Španělsku, takže ze zveřejněného údaje nelze vyvozovat žádné závěry pro účast na britských ostrovech.

 • 23:10

  Britské referendum o setrvání země v Evropské unii ve 23.00 SELČ  skončilo, nyní Spojené království, ale i ostatní evropské země s napětím očekávají na výsledky. 

 • 23:10
  Důležité

  Volební komise Britům přislíbila, že konečný verdikt se dozví v čase snídaně.

  Žádné odhady výsledků po uzavření volebních místností se nepředpokládají. Média, která si je obvykle během voleb nechávají vypracovat, to vysvětlila tím, že případná statistická chyba by byla příliš veliká. Televize Sky News nicméně zveřejní průzkum, který dnes agentura YouGov provedla u předem vybraných respondentů.

 • 23:11

  Průzkumy veřejného mínění před referendem předpovídaly velmi těsný výsledek. Pokud zvítězí zastánci brexitu, tedy odchodu Británie z evropského bloku, vláda premiéra Davida Camerona požádá Brusel o aktivaci článku 50 unijních smluv. Tím se spustí dvouletá lhůta pro vyjednání odluky Londýna.

 • 23:13
  Důležité

  Celkem 52 procent britských voličů hlasovalo pro setrvání země v Evropské unii, 48 procent jich bylo pro vystoupení z nynější osmadvacítky. Vyplývá to z průzkumu, který provedla agentura YouGov pro televizní stanici Sky News.

  Samotné výsledky by měly být průběžně zveřejňovány po půlnoci, jasno by pak mohlo být okolo 5.00 SELČ. Volební komise Britům přislíbila, že konečný verdikt se dozví v čase snídaně.

 • 23:17

  YouGov se dotázala 5000 lidí, jak hlasovali. Z výzkumu jí vyšel rozdíl čtyř procentních bodů. Libra po oznámení výsledku výzkumu  okamžitě posílila.

 • 23:17

  Šéf protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage předpokládá vítězství příznivců britského členství v Evropské unii. Prohlásil to v rozhovoru se stanicí Sky News. "Vypadá to, že Remain (setrvání v EU) převáží," řekl Farage, který patřil k nejhlasitějším stoupencům odchodu Londýna z evropského bloku. 

 • 23:23

  Britská libra stoupla vůči dolaru na nové letošní maximum poté, co průzkumu agentury YouGov naznačil, že mírná většina Britů dnes hlasovala pro setrvání země v EU. K americké měně libra zpevnila o zhruba 0,75 procenta na nové šestiměsíční maximum 1,4996 USD a zpevňuje i k jiným předním měnám. 

  Britská měna díky nadějím na udržení Británie v EU zpevňovala již dříve během dne.

 • 23:31

Foto: ČTK , ČTK/AP , DPA/Michael Kappeler

Autor: - red -, ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Brexit.

Genderová válka
Je brexit mužského, nebo ženského rodu?

Evropská unie se možná shoduje v tom, jak reagovat na britské rozhodnutí odejít, ale v jedné klíčové otázce zůstává rozdělená: je slovo brexit mužského, nebo... více

Philip Hammond.

Rozhodnutí
Britský ministr financí údajně odkládá brexit

Britský ministr financí Philip Hammond se podle spekulací některých médií snaží zpomalit proces vystoupení Spojeného království z Evropské unie, mimo jiné i... více

BMW má v Británii 8 tisíc zaměstnanců.

Varování
V případě totálního brexitu mohou automobilky přejít do Evropy

Britský automobilový průmysl čeká prudký propad v případě, že Spojené království v rámci odchodu z Evropské unie ztratí přístup k jednotnému evropskému trhu. více

Děti zachumlané do vlajky Evropské unie.

Brexit
Tusk: Rozvod s EU bude mít pro Británii vážné následky

Stálý předseda Evropské rady Donald Tusk zmínil možnost, že si Británie odchod z Evropské unie nakonec kvůli očekávaným odlukovým potížím rozmyslí, ačkoli... víceDiskuse (5)

1Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 43/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.