Celosvětový obchod se zbraněmi loni klesl o osm procent. Oznámil to dnes Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI). Pokles přišel po šesti letech trvalého růstu, podle SIPRI je však zatím málo důkazů, že by tento sektor čelil dlouhodobějšímu úpadku. Česko a Slovensko podle daných čísel k významnějším vývozcům ani dovozcům zbraní nepatří.
SIPRI je nezávislé mezinárodní výzkumné pracoviště, které se specializuje především na otázky kontroly zbraní ve světě.
"Je příliš brzy říct, zda jsme svědky začátku nového klesajícího trendu v transferech zbraní, nebo jde jen o výkyv," citovala agentura Reuters pracovníka SIPRI Marka Bromleyho.
Největším světovým dovozcem zbraní zůstává Čína, která si tento primát udržuje už od roku 2003, i když i čínský dovoz klesá. Loni na Čínu podle SIPRI připadalo 12 procent celosvětového importu. Za ní skončily Indie, Spojené arabské emiráty, Řecko a Jižní Korea.
Například čínský dovoz zbraní z Ruska loni poklesl o 62 procent. Důvodem je podle SIPRI intenzivní nákup na přelomu století, což znamená, že Peking nyní již nepotřebuje tolik nahrazovat staré zbraně novými. Zvýšilo se také množství továren na zbraně v Číně samé.
"Rok 2007 definitivně ukázal, že se dovoz do Číny zpomaluje," potvrdil další člen stockholmského střediska Paul Holtom. "Skutečnost, že v roce 2007 nebyly uzavřeny nové velké kontrakty na letadla a lodě, může znamenat počátek konce velkoobjemových dodávek zbraní z Ruska do Číny," dodal.
Největším dodavatelem zbraní zůstávají Spojené státy, které se v letech 2003 až 2007 na celosvětovém vývozu podílely 31 procenty.
Přes pokles v posledním roce zůstává na druhém místě suverénně Rusko (26 procent) následované Německem (deset procent), Francií (devět procent) a Velkou Británií (čtyři procenta).
Rusko pokles prodeje do Číny kompenzovalo získáním nových trhů ve Venezuele, která loni nakoupila 17 ruských bojových i přepravních vrtulníků.
Ve stejném období nejvíce zbraní nakoupila nadále Čína, jejíž nákupy tvořily devět procent světového obchodu se zbraněmi, následovaná Indií s osmi procenty, Spojenými arabskými emiráty se sedmi procenty, Řeckem se šesti procenty a Jižní Koreou s pěti procenty. Čína nakoupila 94 procent zbraní v Rusku, dvě procenta na Ukrajině a dvě procenta ve Francii. Indie nakoupila 70 procent v Rusku, šest procent v Izraeli a pět procent v Uzbekistánu.
Ostatní země, tedy SAE, Řecko a Jižní Korea, nakupovaly především na Západě. Vedle USA se zde silně prosadila Francie, která dodala 62 stíhaček Mirage 2000-9 vyzbrojených křídlatými raketami do SAE a 25 stíhaček Mirage 2000-5 v rozmontovaném stavu do Řecka.
Česko a Slovensko podle SIPRI v období 2003 až 2007 k významnějším vývozcům ani dovozcům zbraní nepatřily. Česko je ve zprávě citováno v souvislosti s loňskou dodávkou šesti dopravních vrtulníků Mi-8/Mi-17 a letos probíhající dodávkou šesti bitevních Mi-24 do Afghánistánu v rámci pomoci legální vládě, pěti cvičných letadel Zlín 242L do Chorvatska a asi 55 tanků T-72 do Gruzie.
Slovensko loni vyvezlo jeden vrtulník Mi8/Mi-17 do Afghánistánu v rámci pomoci. Jako český dovoz v roce 2007 jsou uváděny tři radarové komplety Arthur ze Švédska a asi 90 přenosných kompletů proti vzdušným cílům RBS-70 ze stejné země, Slovensko loni podle SIPRI žádné zbrojní systémy nedovezlo.
Foto: Profimedia