Sasko dá <span>Putinovi zlatý</span> řád. Kdysi tam byl špionem

Zahraničí
16. 1. 2009 16:23
Putin jako svatý Jiří bojující se zlem?
Putin jako svatý Jiří bojující se zlem?

Putin jako svatý Jiří bojující se zlem?Skandál, ozývá se z řad opozice a obětí komunistického režimu v bývalé NDR. Premiér německé spolkové země Sasko, Stanislaw Tillich (SPD), předá bývalému důstojníkovi KGB v Drážďanech a současnému ruskému premiérovi Vladimíru Putinovi jako výraz díků řád ve zlatě. Probůh, za co? ptají se kritici.

Ruský politik má metál dostat na Plese v Semperově opeře. A není to jen nějaký kus plechu, ale skvost neobyčejné krásy, píše ve svém on-linovém vydání německý magazín Spiegel.

Saský děkovný řád (Sächsischer Dankesorden) zhotovil jistý klenotník z Drážďan ze žlutého a bílého 18karátového zlata. Je to, jak jinak, ruční práce.

„Svatý Jiří na koni" je kopií skvostu uloženého ve slavném Zeleném podloubí v Drážďanech. Jde o zvláštní symbol (což Češi dobře vědí), neboť Jiří představuje vítězství dobra nad zlem. Na řádu je vyryté motto: Adverso Flumine (Proti proudu).

Bál v Semperově opeře - letos s hvězdou Putinem.Motto ale platí spíše pro ty, kdo řád udílejí, než pro toho, kdo jej dostává, poznamenává Spiegel. Sotva někoho jiného než Sasy by totiž mohlo napadnout pověsit vyznamenání na prsa ruskému premiérovi, který právě utáhl kohoutky s plynem půlce Evropy.

Bál v Semperově opeře asi potřebuje nějakou skandální událost, aby jej okolní svět konečně zaznamenal.

Jako „cynické a skandální" označuje celou věc Werner Schulz, bývalý zelený poslanec ve Spolkovém sněmu a dnešní člen rady nadace zkoumající někdejší východoněmeckou diktaturu. Šéfka frakce zelených v drážďanském zemském parlamentu, Antje Hermanauová, si vzdychá, že příště by mohli vyznamenat třeba libyjského vůdce Muamara Kaddáfího, aby se k plesu přitáhla ještě větší pozornost.

Putin a Merkelová. Jako exšpion je ruský premiér v Německu jako doma.Putin zná Drážďany, Florencii na Labi, poměrně důvěrně, neboť tam v letech 1985 až 1990 sloužil jako důstojník tajné služby KGB - sídlil v jedné vile v ulici Angelikastraße.

Už před svým pátečním setkáním s kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně vyjádřil ruský předseda vlády přání, že by do Drážďan rád zavítal a vyřídil si ve městě nějaké soukromé návštěvy.   

Před čtyřmi lety oživený Ples v Semperově opeře dosud skomíral na provinční úbytě. Vyznamenání Putinovi k němu jistě alespoň na chvilku přitáhne světovou pozornost.

Foto: semperopernball, lausitz.de a AP

Autor: - pp -

Další čtení

Polský prezident provdal o víkendu dceru, svatba byla v prezidentském paláci

Zahraničí
7. 7. 2025

Nepřímá jednání mezi Izraelem a Hamásem o příměří skončila bezvýsledně

Zahraničí
7. 7. 2025

Izrael vydá přes 50.000 povolávacích rozkazů pro ultraortodoxní židy

Zahraničí
7. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ