<span>Slováci volí</span> hlavu státu. Může jí být žena

Zahraničí
4. 4. 2009 09:05
Radičová představuje svou knihu. Billboard.
Radičová představuje svou knihu. Billboard.

Radičová volí se svým druhem v obci Nová Dedinka.Na Slovensku dnes ráno začalo druhé, rozhodující kolo prezidentských voleb. Více než čtyři milióny voličů v nich rozhodnou, zda se do čela státu poprvé v historii země dostane žena. O vítězi se rozhodne mezi úřadujícím prezidentem Ivanem Gašparovičem a opoziční kandidátkou Ivetou Radičovou.

Většina volebních místností se otevřela v sedm hodin ráno,  hlasování skončí dvě hodiny před půlnocí.

Politologové si před dnešním kolem hlasování netroufli odhadnout, kdo z kandidátů má větší šance uspět. První kolo vyhrál s náskokem necelých devět procentuálních bodů Gašparovič, jeho vedení před Radičovou z předvolebních průzkumů veřejného mínění se však snížilo asi na polovinu.

ČTĚTE TAKÉ: Slovensko: Za účast ve volbách auto či mikrovlnku
                        
Gašparovič, Radičová? Kampaň přebila "maďarská karta"
                        Gašparovič řeší skandál kolem své vily

První kolo skončilo s nejmenším rozdílem mezi výsledky favoritů v historii. Předpoklady analytiků tedy naznačují, že by dnešní hlasování mohlo skončit velice těsně. Nedá se vyloučit ani tak těsný výsledek, že se ho neúspěšný kandidát bude snažit napadnout u slovenského Ústavního soudu.

Přepočítávání všech hlasů nehrozí

Podle ústavy je v druhém kole zvolen prezidentem „kandidát, který získal největší počet platných hlasů zúčastněných voličů." I jediný hlas tedy může rozhodnout. V prvním kole bylo neplatných 17 tisíc hlasů, především kvůli způsobu označení kandidáta na volebním lístku. Vadil i příliš velký křížek.

V ringu s těžkou váhou. Rdičová sleduje svého soupeře Gašparoviče.Pokud by se neúspěšný kandidát rozhodl výsledek napadnout u Ústavního soudu, nemůže tak ale učinit jen proto, že výsledek byl těsný. „Stížnost nemůže mít všeobecný charakter. Musí být adekvátně zdůvodněná," řekl slovenskému deníku SME Jozef Vozár z Ústavu štátu a práva. Přepočítávání všech hlasů by se tedy konat nemělo.

Účast zvýšila jablka a párky

Na známém košickém sídlišti Luník IX se před volební místností tvořily před polednem dlouhé řady. Účast už po několika hodinách od jejího otevření překročila počet hlasujících v prvním kole voleb hlavy státu. Účast zvýšilo i údajné agitování obou kandidátů, když jejich týmy na sídlišti obývaném hlavně Romy rozdávaly jablka, chléb a párky, řekl starosta městské části Ladislav Šaňa.

"Zástupci obou dvou stran donesli chleba, párky a sladkosti pro děti. I proto se zvyšovala účast," uvedl Šaňa. Agitování podle něj nebylo před prvním kolem, do nějž se na sídlišti zapojilo jen 1,9 procenta voličů. Byla to nejnižší účast ze všech okrsků na Slovensku.

Radičová představuje svou knihu. Billboard."Už po prvních hodinách máme více než 100 voličů, v prvním kole tu hlasovalo jen 59 lidí," řekl předseda jedné ze dvou volebních komisí na sídlišti Stanislav Takáč.

"V prvním kole jsem volit nebyla, ale teď volit chci," řekla krátce před hlasováním obyvatelka sídliště Mária Daniová, která přišla volit se svojí rodinou.

Na sídliště podle ní přijely během týdne například nákladní auta naložená jablky či džusy pro děti. Dárky většinou romským obyvatelům přinesli zástupci obou kandidátů, tvrdila.

Na Slovensku se o prezidentovi rozhoduje v přímém hlasování po třetí. Před Gašparovičem Slováci zvolili Rudolfa Schustera, vůbec první hlavu státu v historii samostatného Slovenska; jeho předchůdce Michala Kováče volil ještě parlament.

Funkční období současného prezidenta vyprší 15. června.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ