Poslanci vládní koalice na mimořádné schůzce slovenského parlamentu prosadili prohlášení, kterým zkritizovali nedávné výroky šéfa maďarské strany Fidesz Viktora Orbána o možnosti zvýšit vliv Maďarů žijících v Karpatské kotlině v Evropském parlamentu (EP). Většina opozice se schůze nezúčastnila.
S nejostřejším vystoupením přišel předseda vládní Slovenské národní strany Ján Slota, který navrhl Orbánovi zakázat vstup na území Slovenska a rozpustit slovenskou opoziční Stranu maďarské koalice (SMK).
ČTĚTE TAKÉ: Gašparovič, Radičová? Kampaň přebila "maďarská karta"
Parlament jednal o Orbánových výrocích v poslední den kampaně před volbami do Evropského parlamentu. Orbán ve druhé polovině května na společném setkání s představiteli SMK prohlásil, že nadcházející eurovolby rozhodnou, kolik Maďarů z Karpatské kotliny bude působit v EP.
Kromě Maďarska žije asi půl milionu obyvatel maďarské národnosti na Slovensku a ještě početnější skupina v dalším členském státě Evropské unie, Rumunsku. Koaliční politici označili Orbánova slova za snahu sjednotit Maďary v rozporu s platnými státními hranicemi.
V minulosti již slovenští zákonodárci přijali usnesení o "hlubokém znepokojení" nad působením Fóra maďarských poslanců Karpatské kotliny, které vzniklo v maďarském parlamentu. Jeho součástí se stali i představitelé SMK.
"Politika Viktora Orbána je velmi nebezpečná nejen pro Slovensko, ale i pro celou střední Evropu," řekl v rozpravě Slota.
Označení Karpatská kotlina se podle něj totiž používá jako synonymum pojmu Velké Maďarsko. Slovenští politici dlouhodobě odmítají jakékoli zásahy do současného uspořádání hranic států či spekulace o autonomii pro obyvatelstvo slovenské národnosti.
Slota: Orbán by měl být "persona non grata"
Slota také řekl, že Orbán by měl být prohlášen za personu non grata, tedy za nežádoucí osobu, která by nesměla cestovat na Slovensko. Zároveň zopakoval svůj dřívější návrh na rozpuštění opoziční SMK, protože prý podléhá vlivu Budapešti při snaze posílit postavení slovenských Maďarů.
Šest a půl hodin trvající schůze se zúčastnili kromě vládních stran jen tři zákonodárci SMK József Berényi, Gyula Bárdos a László Szigeti. Orbán svým proslovem Slovensko nijak neurazil, řekl Bárdos. Podle něj bylo setkání projevem běžné spolupráce evropských politických subjektů.
Poslanci dalších dvou opozičních stran Slovenské demokratické a křesťanské unie-Demokratické strany a Křesťnaskodemokratického hnutí se k jednání nepřipojili. Lídři stran tento týden Orbánovy výroky odmítli, ale svolání mimořádné parlamentní schůze označili jako součást kampaně koaličních stran před víkendovými volbami do Evropského parlamentu.
Foto: ČTK