<span>Smutkem unavené</span> Polsko. V Krakově bylo málo truchlících

Zahraničí
18. 4. 2010 17:40
Ostatky Lecha Kaczyńského v centru Krakova.
Ostatky Lecha Kaczyńského v centru Krakova.

Rakev se zesnulým prezidentem opouští Mariánskou baziliku.Zádušní mši za polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho choť Marii v Mariánském kostele sledovalo v centru Krakova výrazně méně lidí, než se očekávalo. Oficiálně kvůli sopečnému mraku nad Evropou se na pohřeb nedostavily i desítky delegací ze zahraničí. V půl šesté večer dorazily ostatky prezidenta a jeho ženy na hrad Wawel.

Je nicméně zjevné, že řadě státníků a politiků se do Krakova nechtělo a zákaz letů nad velkou částí Evropy využili jen jako vhodnou omluvu pro svou nepřítomnost na rozloučení s polským, konzervativním a pro mnohé kontroverzním politikem.

Oproti předpovědím sledovalo smuteční akt před bazilikou a na velkoplošných plátech v centru Krakova výrazně méně lidí. Policie jejich počet odhadla přibližně na 100 tisíc, zatímco organizátoři počítali až s milionovým davem smutečních hostí.

"Objevuje se jistá únava ze smutečních slavností, které trvají už týden," vysvětluje pro média polská socioložka Malgorzata Melchiorová. V Krakově i na jiných místech Polska se dnes opět rozezněly sirény a lidé drželi dvě minuty ticha.  

Polsko truchlí už celý týden. Záběr z Krakova.Smuteční obřad zahájil pochod biskupů do Mariánského kostela za zvuků rekviem Wolfganga Amadea Mozarta.

Smuteční rozloučení sloužil metropolita krakovský - kardinál Stanislaw Dziwisz. Musel zastoupit papežského vyslance kardinála Angela Sodana, kterému se do Polska přiletět nepodařilo.

Prezidentský pár a s ním desítky osobností veřejného života zahynuly minulou sobotu při letecké katastrofě u západoruského Smolenska. Delegace se jela poklonit památce tisíců polských důstojníků, které v nedaleké Katyni před 70 lety zavraždila sovětská tajná policie NKVD.

"Katyň před 70 lety dva národy od sebe vzdálila, zatajování pravdy o nevinně prolité krvi neumožnilo, aby se bolestné rány zacelily," řekl Dziwisz. "Soucit a pomoc (po tragédii u Smolenska) od bratří Rusů oživuje naděje na sblížení a smíření našich dvou slovanských národů," obrátil se Dziwisz na ruského prezidenta Dmitrije Medveděva.

Poláci účast Medveděva na pohřbu Kaczyńského oceňují.Na mši byli jen příbuzní manželů Kaczyńských, nejvyšší polští představitelé a pozvaní zahraničních hosté. Společně se šéfem Kremlu Dmitrijem Medveděvem se mše účastní mimo jiné ukrajinský prezident Viktor Janukovyč.

Česko zastupovali hlava státu Václav Klaus s manželkou Livií, premiér Jan Fischer a pražský arcibiskup Dominik Duka.

Po cestě ulicemi Krakova dorazily zhruba v půl šesté večer ostatky prezidentského páru a průvod smutečních hostí na hrad Wawel. Prezident a jeho manželka spočinuli v kryptě vedle sebe.

Účast na tryzně ohlásili zástupci z 98 zemí. Desítky delegací ze zahraničí ale do Krakova nedorazily, údajně kvůli mraku sopečného prachu nad Evropou. Mimo jiné se omluvili prezident USA Barack Obama, německé kancléřka Angela Merkelová či hlava francouzského státu Nicolas Sarkozy.

Například ruský prezident Dmitrij Medveděv a někteří další významní politici se ale do Krakova uměli dopravit. V rozhovoru s Českou televizí z krakovské baziliky se český prezident podivil nad nepřítomností některých evropských politiků a zástupců Bruselu na pohřbu. 

Národní hrdost hraje v Polsku větší roli než třeba v Česku.Podle Václava Klause je to nepochopitelné a ukazuje to, že vznešené fráze o jednotné Evropě jsou jen fráze.

Že když se chce, jde mnohé, ukázal například marocký premiér Abbas El Fassi, který do Krakova k překvapení Poláků přiletěl už v sobotu v podvečer svým malým letadlem.

Dorazili také zástupci Iráku a dalších menších zemí.

Krakovský hrad Wawel je v Polsku považován za posvátné národní místo. V tamní kryptě jsou pohřbeni králové, svatí a národní hrdinové. Rozhodnutí církve pochovat tam i tragicky zesnulého prezidenta s manželkou vyvolalo v zemi protesty - stovky lidí protestovaly na různých místech. Také vzhledem ke státnímu smutku se ale protesty držely v mezích. 

Na bezpečnost a pořádek dohlíží v Krakově asi pět tisíc policistů. Ve městě platí zákaz prodeje alkoholických nápojů.

Bratr zesnulého prezidenta (vlevo) ve smutečním průvodu městem.

Foto: Robert Sedmík

Autor: - pp -, ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ