Španělská sestra vyléčená z eboly. Kůra za desítky milionů?

Zahraničí
20. 10. 2014 15:30
Pohřbívání obětí eboly v Libérii.
Pohřbívání obětí eboly v Libérii.

Španělsko si vydechlo. Tamní zdravotní sestra, která se nakazila smrtící ebolou při péči o španělského misionáře, jenž tomuto viru podlehl, se uzdravuje. Její muž je šťastný,  avšak současně prohlašuje, že chce vytáhnout proti úřadům k soudu.

Testy u španělské sestry Teresy Romerové ukázaly, že ebola negativní. V její krvi se nenašly žádné stopy viru. První osoba, jež se nakazila ebolou na evropské půdě, tak zvítězila nad nemocí. Pacientka ale ještě dnes zůstává v karanténě.

Zdravotnice Teresa Romerová se vyléčila.Romerová se zřejmě nakazila při péči o dva pacienty, kteří měli ebolu, v madridské nemocnici Carlose III. První podlehl chorobě 12. srpna, druhý zemřel 25. září. Oba muži se nakazili v západní Africe.

Nakaženou sestru léčili krevní plazmou jiného člověka, který byl virem také infikován. další podrobnosti španělské úřady zatím nezveřejnily.

Romerová se podle oficiálních údajů nakazila ebolou zřejmě ve chvíli, když se rukavicí, jíž měla při ošetřování umírajících misionářů, dotkla obličeje. Její muž, který je nyní izolován v nemocnici, ale kritizuje přístup španělských úřadů k chorobě.

"V posledních dnech jsem se plně soustředil na vyléčení mé ženy. Ale teď budu do poslední kapky krve bojovat za její čest a důstojnost. A před soudy dokážu, jak fušerský byl přístup k ebole ve Španělsku." Úřady jeho choti vyčítají, že se nakazila vlastní vinou, což manžel odmítá.

Astronomické sumy za vyléčení? 

Léčení jednoho pacienta nemocného ebolou stálo Německo mnohem více, než se původně předpokládalo. Možná až dva miliony eur (55,4 milionu Kč.).

Zdravotnice v Belgii trénují zacházení s nemocnými ebolou.Napsal to magazín Spiegel v souvislosti s lékařem ze Senegalu, kterého se snažili zachránit v na Univerzitní klinice Hamburg-Eppendorf. Podařilo se jim to.

Kurýrování Senegalce ale nestálo jen zhruba 300 tisíc eur, což byly přímé náklady vyčíslené zprvu vedením nemocnice.

S dodatečnými výdaji včetně výměny drahých lékařských přístrojů může celková suma za léčení dosáhnout už zmíněných dvou milionů eur. Ještě prý není jasné, jak se vše bude financovat.

Senegalec pracoval pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) v Sieře Leone, kde se nakazil ebolou.

Ne ebola, ale blinkající těhotná. USA na hraně paniky 

Američanka hospitalizovaná v New Yorku s podezřením na ebolu je zdravá. Testy a vyšetření prokázaly, že příčinou zvracení a bolení břicha je těhotenství. Žena přicestovala z Jihoafrické republiky, která nepatří mezi africké země postižené epidemií eboly. Americký lékař Bruce Hirsch řekl, že případ je ukázkou paniky, která se kvůli ebole v USA šíří.

Bezpečnostní tým proti ebole zasedá pod vedením prezidenta Obamy v Bílém domě.Americký ministr obrany nařídil vytvořit speciální zdravotnickou jednotku rychlé reakce pro případ výskytu eboly v USA.

První obětí eboly ve Spojených státech se stal Liberijec Thomas Duncan, který zemřel začátkem října po návratu z Libérie. Nakaženy jsou dvě ošetřovatelky, které o tohoto muže pečovaly. V kontaktu s nimi mohlo být několik set lidí.

Hirsch řekl, že v USA se začíná šířit panika a že nejlepší odpovědí na ni je informovanost a výcvik. Do několika amerických nemocnic dorazili lidé přesvědčení, že jsou nakaženi ebolou.
Nemocnice a lékaři se připravují na to, že v nadcházejícím období chřipek zaplní ordinace lidé, kteří budou požadovat testy na ebolu. V počátečním stadiu se toto onemocnění může projevovat podobně právě jako běžná chřipka.

Chřipkové období začíná v listopadu a vrcholí v lednu nebo únoru. V USA je kvůli komplikacím z chřipky ročně hospitalizováno na 200 tisíc lidí. Úmrtnost se rok od roku liší a chřipka si jednou vyžádala i 49 tisíc obětí.

Zatím jenom gumák - zítra skutečný pacient?Mnohé nemocnice se připravují na situaci, kdy budou nemocní požadovat test na ebolu. Budou provedeny ale jenom v případě osob, které s nemocí přišly do kontaktu, tady u zdravotníků nebo lidí, kteří v nedávné době pobývali v některém z postižených západoafrických států - Libérii, Sieře Leone nebo Guineji.

Strach z toho, že se nákaza může v USA rychle rozšířit, vyvolal případ druhé z Duncanových ošetřovatelek. Než u ní byla ebola zjištěna, použila dvě domácí letecké linky.

Americký prezident Barack Obama chce požádal Kongres o zvýšení prostředků pro boj proti ebole. Jmenoval už federálního koordinátora pro postup proti ebole, avšak odmítl zakázat lety z postižených západoafrických zemí. Ebolou se v západní Africe nakazilo přes 9200 osob a více než 4550 na ni zemřelo.

Ministr obrany Chuck Hagel nařídil vytvořit 30členný tým, který by byl schopen zajistit naléhavou pomoc v případě výskytu eboly v USA. Tento expediční tým se podle mluvčího Pentagonu má skládat z pěti lékařů, dvacítky zdravotních sester a pěti instruktorů.

Pomáhat by měli odborníkům z civilního sektoru. Nepočítá se s vysláním této jednotky ani do západní Afriky ani jinam do zámoří.

Podle viceadmirála Johna Kirbyho, který je mluvčím resortu, jde o opatření, které má veřejnost ujistit o obezřetnosti úřadů a o jejich schopnosti rychle, účinně a bezpečně reagovat na případný další výskyt infekční nemoci na americké půdě.

Čtyři tisíce lidí na výletní lodi Carnival Magic u USA v karanténě. Podezření na jeden případ eboly.

Autor: - pp -, ČTK , ReutersFoto: ČTK/AP , Twitter, Bílý dům

Další čtení

Slovenské hnutí předalo petici za referendum o neuplatňování protiruských sankcí

Zahraničí
5. 5. 2025

Pulitzerovu cenu získal web ProPublica za reportáž o dopadu potratových zákonů

Zahraničí
5. 5. 2025

Rumunský premiér Marcel Ciolacu rezignoval kvůli výsledku prezidentských voleb

Zahraničí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ