Kongres poslanců, dolní komora španělského parlamentu, schválil drtivou většinou abdikaci krále Juana Carlose. Pro se vyslovilo 299 zákonodárců, proti jich bylo 19 a 23 se zdrželo, uvedl španělský list El País. Vše musí ještě potvrdit Senát. Novým králem by se měl stát syn Juana Carlose Felipe.
Zákonodárci musí odchod panovníka přijmout zvláštním zákonem, protože španělský právní systém pravidla pro abdikaci a nástupnictví přesně neupravuje. Senát bude o zákonu hlasovat v úterý 17. června, poté legislativu ještě podepíše samotný Juan Carlos.
Šestačtyřicetiletý Felipe by měl pak nastoupit na trůn o dva dny později 19. června.
Několik španělských poslanců proti schválení zákona protestovalo a během hlasování drželi nápisy požadující referendum o budoucnosti monarchie. Premiér Mariano Rajoy ale vyjádřil opačný názor. Ještě před zahájením hlasování bránil "kontinuitu institucí" a upozornil, že "forma státu" není předmětem diskuze.
"Nejsme tu od toho, abychom měnili fakta, ale abychom zdůraznili naším zákonem, že ve Španělsku se spoléháme na demokratickou parlamentní monarchii," uvedl.
Šestasedmdesátiletý Juan Carlos, který má různé zdravotní problémy a chodí o holi po několika operacích kyčle, svou překvapivou abdikaci oznámil 2. června. Kdysi býval jedním z nejoblíbenějších monarchů světa, jeho popularitou ale v posledních letech otřáslo množství skandálů, například aféra kolem dcery Cristiny a jejího manžela Iňakiho Urdangarína obviněného ze zpronevěry či panovníkův nákladný výlet do Afriky v době ekonomické krize.
Budoucí král Felipe je mezi Španěly přijímán mnohem lépe než nyní jeho otec. Slavnostní ceremonie, během které bude uveden do funkce, se spolu s ním zúčastní jeho manželka Letizia a jejich dvě dcery. Podle světových agentur nepůjde o žádný honosný obřad, nebyli na něj proto pozváni žádní zahraniční hosté.
Tisíce Španělů v uplynulých dnech vyšly do ulic s požadavkem, že by se země měla stát republikou. Podle průzkumu zveřejněného v neděli v deníku El País by 62 procent Španělů souhlasilo s tím, aby se uskutečnilo hlasování o modelu vlády v zemi. Současné ale 49 procent dotazovaných uvedlo, že podporují monarchii s králem Felipem VI., jak bude nynější princ korunován. Jen 36 procent respondentů uvedlo, že si přeje, aby bylo Španělsko republikou.
Podle jiného průzkumu pro deník El Mundo podporuje monarchii 55,7 procenta Španělů a 72,9 procenta dotazovaných si myslí, že Felipe bude dobrým králem.