Zásahy i proti "potenciálním nepřátelům". Těsně před slavnostním zahájením summitu NATO ve Štrasburku, Kehlu a Baden-Badenu požadují USA zcela novou orientaci aliance. Musí být "rychlejší a pohyblivější" uvedl v Londýně bezpečnostní poradce amerického prezidenta James Jones.
Sám Barack Obama už krátce před polednem dorazil do Štrasburku. Předtím, než večer zasedne k jednacímu stolu s dalšími šéfy států a vlád začínajícího summitu Severoatlantické aliance (NATO), na amerického prezidenta odpoledne čekají jednání s francouzským protějškem Nicolasem Sarkozym a německou kancléřkou Angelou Merkelovou.
Pokud by se NATO měnilo podle představ Bílého domu, bylo by už v blízké budoucnosti orientováno podstatně jinak než dosud.
Nové NATO
Zatím stále ještě obranné společenství by mělo zasahovat také preventivně, aby zabránilo možným konfliktům. "Potřebujeme nově vytvořené, nově definované NATO," prohlásil poradce Jones v Londýně.
Bývalý generál připomněl, že strategie aliance ještě stále vychází z časů studené války. Je třeba ji podle něj nově stanovit i vůči "potenciálním nepřátelům". Je nezbytná "nová vize" a modernizace aliance, uvedl Jones.
Vrcholná schůzka se koná u příležitosti 60. výročí vzniku nyní už 28členné aliance jako symbol někdejšího sblížení válkou rozdělené Evropy, a to napůl ve Francii a napůl v Německu. Kromě úvah nad další budoucností aliance bude jednáním dominovat zejména otázka zajištění bezpečnosti v násilnostmi i chudobou sužovaném Afghánistánu.
ČTĚTE TAKÉ: Demonstranty nezavřeme do klecí, slibuje policie
NATO se rozrostlo o dva nové balkánské členy
10 LET POTÉ: tříštivé bomby NATO stále ohrožují Srby
Obama (zatím) nežádá další vojáky
Právě osudy této islámské středoasijské země, do níž Američané v roce 2001 podnikli invazi v reakci na teroristické útoky proti USA z 11. září 2001, budou zřejmě patřit i k hlavním tématům, které Obama na summitu nadhodí. Afghánistán se totiž po postupném snižování americké vojenské přítomnosti v Iráku stává hlavní prioritou Washingtonu.
Podle americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové však Obama na summitu nebude předkládat svým evropským partnerům ohledně Afghánistánu nové požadavky. Vrcholná schůzka NATO podle ní není žádnou konferencí, na níž by se rekrutovaly nové síly a zdroje potřebné k tažení pod Hindúkušem.
Ostatně, některé země už samy signalizovaly, že svému spojenci USA v Afghánistánu ještě více pomohou. To se týká i zajištění blížících se voleb.
Javier Solana, který má v Evropské unii na starosti zahraniční politiku, vyjádřil už před summitem skepsi, pokud jde o vyslání dalších unijních vojáků do Afghánistánu. „Myslím, že Evropanům teď nejde o to, aby do Afghánistánu posílali další vojáky," řekl Solana listu Hamburger Abendblatt.
Jednotky země EU už nyní tvoří polovinu všech zahraničních vojáků v Afghánistánu. Evropané navíc cvičí tamní policii a za období 2002 až 2010 budou na obnovu země pod Hindúkušem investovat celkem 10 miliard dolarů
Do Štrasburku přiletěl americký prezident Obama z Londýna, kde se účastnil schůzky 20 největších ekonomik světa skupiny G20.
Právě on bude jednou z hlavních postav dvoudenního summitu NATO, který se za velmi přísných bezpečnostních opatření koná ve Štrasburku a německém Kehlu a Baden-Badenu na druhé straně Rýna.
ČTĚTE TAKÉ: Nový plán USA pro Afghánistán: pro demokracii není místo
Afghánistán: třetina zabitých civilistů jde na vrub Západu
Sám šéf Bílého domu před několika dny také představil novou americkou strategii pro další postup v Afghánistánu, v níž slíbil tvrdý postup vůči teroristům z al-Kajdy či snahu o větší zapojení Pákistánu do řešení bezpečnostní situace v regionu.
Očekává se, že nová administrativa USA bude chtít od ostatních spojenců slyšet podporu svým plánům.
Foto: nizozemská armáda, ČTK/AP a Reuters