Řecká Koalice radikální levice (SYRIZA), která je jedním z favoritů nadcházejících předčasných voleb, ve svém volebním programu slibuje zastavení privatizace, snížení DPH a konec zmenšování platů a penzí.
Radikální levicové hnutí bude 17. června bojovat o vítězství ve volbách s konzervativci z Nové demokracie (ND). Předseda koalice Alexis Tsipras podle očekávání oznámil, že země by pod jeho vedením přestala plnit dohodu o mezinárodní finanční pomoci.
Prioritou levicové vlády by podle něj byla pomoc předluženým domácnostem, a to například zastavením poklesu důchodů a mezd nebo snížením DPH na základní potraviny. Podle Tsiprase by se také měla zastavit privatizace tak, aby strategické firmy zůstaly ve vlastnictví státu.
"Prvním krokem vlády levice, jakmile parlament složí přísahu, bude zrušení dohody o finanční pomoci... Je potřeba dát lidem na srozuměnou, že Řecko je pořád ještě demokracií," řekl Tsipras.
Předseda radikální levice tvrdí, že jediným způsobem, jak se může Řecko dostat z vleklé krize, je odmítnutí podle něj příliš tvrdých úspor, které Aténám na oplátku za poskytnutí finanční pomoci nadiktovala Evropská unie a Mezinárodní měnový fond.
Tato pravidla prý zemi stahují dál do propasti recese a dluhů. Jeho oponenti ale takovou argumentaci kritizují a poukazují na to, že neplnění podmínek EU by znamenalo nevyhnutelný krach státní pokladny a odchod Řecka z eurozóny, který si nyní 80 procent Řeků nepřeje.
"Za falešným dilematem ´memorandum nebo drachma´ se skrývá jediné pravdivé srovnání. Memorandum znamená návrat k drachmě," řekl Tsipras k podmínkám, jež musejí Řekové kvůli zmírnění dluhové zátěže plnit.
Pokud by strana SYRIZA byla po volbách schopna sestavit kabinet, začala by svou vládu přijetím série opatření, jež by ulehčila krizí nejvíce postiženým občanům, má v plánu Tsipras. Došlo by tak ke zvýšení minimální mzdy, zvýšení podpory v nezaměstnanosti nebo zmrazení klesajících důchodů. Daňová zátěž by se měla přesunout od lidí s nízkými a středními příjmy k vysokopříjmovým skupinám.
Řecko je od květnových voleb v patové situaci. Žádná strana nebyla s to vytvořit koalici s podporou nadpoloviční většiny v parlamentu, a tak zemi vede úřednická vláda k novému hlasování. To bude podle všech dosavadních průzkumů velmi dramatické - největší šance se přitom připisují právě hnutí SYRIZA, které v květnových volbách skončilo druhé, a proevropské ND.