Teroristka, komik, Mussoliniho vnučka. Exoti v europarlamentu

Zahraničí
15. 3. 2015 18:02
Díru do světa neudělala Mussoliniho vnučka coby zpěvačka, herečka ani modelka, tak to zkouší v politice.
Díru do světa neudělala Mussoliniho vnučka coby zpěvačka, herečka ani modelka, tak to zkouší v politice.

Většina institucí Evropské unie působí byrokraticky fádně, ale mezi europoslanci je řada barvitých osobností. Teroristka z IRA propuštěná na amnestii, komik, který to nemyslí upřímně, nebo hrdá následovnice dědy Benita.

Prvotní účel integrace byl zabránit dalším světovým válkám a zrůdným režimům, jež Evropu v předchozích dekádách rozbily. Přesto ve Štrasburku zasedají revanšisté chválící tehdejší diktátory, jak z Německa, tak z Itálie.

"Hitler je bezpochyby velký německý státník," tvrdí Udo Voigt, europoslanec za neonacistickou Národnědemokratickou stranu Německa. Viceführera Rudolfa Hesse by tento syn vojáka SA a někdejší vojenský pilot ocenil nobelovkou za mír.

Zastánce ve Štrasburku má i Hitlerův italský spojenec, a to vlastní vnučku. Zpočátku přitom Alessandra Mussoliniová na politickou kariéru nevypadala. Vystudovala chirurgii, ale šla v rodinných stopách směr showbusiness: otec Romano byl jazzovým pianistou, pod křídla si ji vzala matčina sestra Sophia Lorenová. Ale před kamerou nezazářila, pokus o šansonové album byl vydán pouze v Japonsku; nejvýraznějším počinem tak byla polonahá obálka Playboye. Přes dvě dekády už dělá politiku, střídá různé funkce i strany, od fašistů k Berlusconimu. Jen o tom fašismu, ať už si ho vykládá jakkoli, má jasno: "Až donedávna bylo slovo fašista považováno za neslušné. Naštěstí ta doba už minula. Už se přehodnocuje, jak moc toho děda Benito pro Itálii vykonal."

Martina Andersonová za své postoje nebojovala ostrými slovy, nýbrž ostrými náboji a výbušninami. Tak, jak se to v osmdesátých letech v Severním Irsku dělalo. 

Satirik Martin Sonneborn si v kampani utahoval z Obamy a Kennedyho.

Měla sedět až do smrti, ale po dvanácti letech přišla amnestie pro členy IRA. Za pár let tak mohla zasednout v severoirském parlamentu za levicové republikány Sinn Féin a později i ve Štrasburku.

Německý satirik Martin Sonneborn se proslavil, když získal pro Německo pořádání mistrovství světa ve fotbale. Popularitu využil k budování strany Die PARTEI, která všechno slíbí a nic neudělá. Do Evropského parlamentu jej zvolili díky heslu "Ano Evropě, ne Evropě".

* Kdo je ve Štrasburku největší hrdina?TÝDEN 12/2015.

* K čemu je vysloužilé oštěpařce palestinské občanství?

* Proč nepřijde sperma nazmar?

* Jak komik uplatil delegáta FIFA a získal mistrovství světa pro Německo?

To vše a mnohem více se dočtete v novém vydání časopisu TÝDEN, které vychází v pondělí 16. března 2015.

Autor: Martin ValešFoto: Profimedia , die partei

Další čtení

Amelia Earhartová a Fred Noonan, pilotka, navigátor

Američané znovu hledají letadlo Amelie Earhartové. Vyřeší záhadu?

Zahraničí
3. 7. 2025

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ