Turecko a Arménie<span> dohodu se zpožděním podepsaly</span>

Zahraničí
10. 10. 2009 19:42
Ministři Ahmet Davutoglu a Edvard Nalbandjan přece jen podepisují.
Ministři Ahmet Davutoglu a Edvard Nalbandjan přece jen podepisují.

Ministři Ahmet Davutoglu a Edvard Nalbandjan přece jen podepisují.Podpis historické dohody o normalizaci vztahů mezi Tureckem a Arménií byl nejprve odložen, pár hodin poté však k němu přece jen došlo. Arménská strana protestovala proti plánovanému prohlášení Turecka, které mělo podpis komentovat, ale pak povolila.

Turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu a jeho arménský protějšek Edvard Nalbandjan podepsali dohodu obnovující diplomatické vztahy a otevírající společnou hranici. Podílelo se na ní Švýcarsko jako prostředník, šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová pomohla na místě urovnat spor, který zapříčinil zpoždění slavnostního podpisu o tři hodiny. Jednání se vedle Clintonové zúčastnily vrcholové diplomatické osobnosti, například ministři zahraničních věcí Ruska a Francie nebo šéf diplomacie EU Javier Solana.

ČTĚTE TAKÉ: Konec nepřátelství. Arménie a Turecko normalizují vztahy

Přišel i Charles Aznavour, arménský zpěvák a též ambasador ve Francii.Dohoda měla být podepsána v pět hodin a situace se zkomplikovala na poslední chvíli. Clintonová opustila curyšskou univerzitu, kde se měl slavnostní ceremoniál uskutečnit, a vrátila se do svého hotelu. Turecko s Arménií se shodly na tom, že podpis dohody nebudou při ceremoniálu komentovat.

Dohoda umožňující obnovení diplomatických styků Ankary a Jerevanu vyvolala především v Arménii rozsáhlé protesty. Vztahy mezi oběma zeměmi zatěžují vzpomínky na masakr Arménů osmanskými Turky za první světové války, který Jerevan považuje za genocidu. Podle něho v letech 1915-1917 při vraždění a deportacích zahynulo přes půl druhého milionu Arménů, Turecko připouští jen 300 až 500 tisíc mrtvých, které však označuje za oběti války, a odmítá označení genocida.

Arménská demonstrace proti vládní politice smíření se s Tureckem.Těsně před schůzkou ministrů zahraničí napsaly otevřený dopis prezidentu Serži Sarkisjanovi osobnosti arménské diaspory ve světě, v čele s Charlesem Aznavourem, šansoniérem žijícím ve Francii. V něm říkají, že sice otázku genocidy nelze pominout, ale neměla by být překážkou pro sblížení s Tureckem, napsal server armenews.com.  

Prezidenti obou zemí usilovali o sblížení i prostřednictvím „fotbalové diplomacie", navštěvují vzájemná utkání kvalifikace na mistrovství světa. Zejména v Arménii to však způsobilo horlivé protesty a příliš občanů prezidenty na stadion nenásledovalo.

Foto: Reuters, ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina si po pozastavení dodávek zbraní předvolala velvyslance USA

Zahraničí
2. 7. 2025
Kontejnerová loď proplouvající Suezským průplavem

V Suezském průlivu se převrátila vrtná loď. Doprava ale funguje dál

Zahraničí
2. 7. 2025
Současný 14. dalajláma Jeho Svatost Tändzin Gjamccho. Převtělí se znovu, čínským komunistům navzdory.

Dalajlama bude znovu převtělen. Čína do toho nemá co mluvit, oznámila Svatost

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ