Tvrdší sankce by i ekonomice Německa uštědřily tvrdou ránu

Zahraničí
9. 5. 2014 16:25
Se sankcemi nejsou špásy.
Se sankcemi nejsou špásy.

Pokud by Evropská unie uvalila tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku, mohlo by to snížit letošní tempo růstu německé ekonomiky až o 0,9 procentního bodu. Vyplývá to podle německého časopisu Stern ze studie německé sekce Evropské komise.

Současná oficiální prognóza komise předpokládá, že hrubý domácí produkt Německa v letošním roce stoupne o 1,6 procenta. Podle studie citované časopisem Stern by sankce snížily tempo hospodářského růstu zejména prostřednictvím vyšších cen energie.

V příštím roce počítá komise s nárůstem německé ekonomiky o dvě procenta. Tvrdší hospodářské sankce vůči Rusku by tento růst mohly podle studie snížit až o 0,3 procentního bodu. Německá ekonomika je největší v Evropě, představuje hlavní motor hospodářského oživení v eurozóně a je na ní závislá i řada českých podniků.

Západní země již kvůli postupu Moskvy vůči Ukrajině uvalily sankce na vybrané ruské představitele i podniky. Pohrozily také širšími sankcemi, které by zasáhly celá hospodářská odvětví.

Nejhorší scénář pro německou ekonomiku by představoval zákaz dovozu ruské ropy a plynu a ruských polotovarů a zmrazení ruských finančních aktiv a pohybu ruského kapitálu, píše Stern.

Rusko podle listu pokrývá dodávkami z Ruska téměř polovinu své spotřeby plynu a více než třetinu své spotřeby ropy. Ještě závislejší je na Rusku u dodávek některých dalších surovin, například mědi.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina má nového premiéra, poslanci schválili Serhije Koreckého

Zahraničí
16. 7. 2026

Asistovanou sebevraždu povoluje jen několik zemí, podobně jako eutanazii

Zahraničí
15. 7. 2026

Francouzský parlament schválil zákon, který umožní asistované sebevraždy

Zahraničí
15. 7. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ