Ukrajinská premiérka a neúspěšná prezidentská kandidátka Julija Tymošenková odmítla výzvy nového prezidenta Viktora Janukovyče k odstoupení a oznámila, že na svou funkci nehodlá rezignovat. Strana premiérky zároveň v parlamentu navrhla vypracovat změny v ústavě a prostřednictvím referenda rozhodnout o "jasném vymezení pravomocí".
Na schůzi frakce koaličního bloku Naše Ukrajina - Národní sebeobrana Tymošenková prohlásila, že prezidentské volby nemají žádný právní vztah k situaci vlády, a proto nevidí důvod k rezignaci. Vyjádřila zájem udržet dosavadní vládní koalici, pro kterou by nové parlamentní volby mohly být nevýhodné.
ČTĚTE TAKÉ: Tymošenkovci hovoří o podvodech. Jdou k soudu
Vláda Tymošenkové dobrovolně neodstoupí
Ukrajinská média spekulují, že opoziční Janukovyčova Strana regionů se pokusí získat některý ze dvou menších vládních bloků na svou stranu, aby připravila Tymošenkovou o post předsedkyně vlády. K frontálnímu útoku má dojít po 25. únoru, kdy bude Janukovyč formálně uveden do prezidentského úřadu.
Strana premiérky Julie Tymošenkové zároveň v ukrajinském parlamentu předložila návrh na rozsáhlou změnu politického systému země, o níž by občané rozhodli v referendu. Vůdce parlamentní frakce Bloku Julie Tymošenkové Ivan Kyrylenko na schůzi poslanců vyzval k vytvoření pracovní skupiny, která by navrhla příslušné změny ústavy.
Kyrylenko vyzval k "jasnému rozdělení pravomocí" v zemi. Ukrajina si podle něj musí v referendu zvolit mezi prezidentským a parlamentním systémem. "Další parlamentní volby nic nezmění, protože zásadní rozpor mezi mocenskými složkami, mezi centrem a regiony nezmizí," řekl poslanec.
"Je možné vyhlásit celostátní referendum, aby národ sám určil, jaký správní model potřebuje - prezidentský nebo parlamentní," konstatoval Kyrylenko. Země podle něj rovněž potřebuje "kardinální soudní reformu".
Foto: ČTK/AP