V Německu nyní žije nejvíc cizinců v historii země. Ke konci roku 2013 bylo v osmdesátimilionovém Německu přihlášeno k trvalému pobytu 7,6 milionu cizinců. Meziročně se jejich počet zvýšil o 5,8 procenta, což představuje nejrychlejší růst od roku 1992. Vyplývá to z údajů, které dnes na svých internetových stránkách zveřejnil německý statistický úřad.
Tři čtvrtiny ze 419 900 cizinců, kteří se loni nově do Německa přistěhovali, podle údajů pocházejí ze států Evropské unie. Nejvíc přistěhovalců do Německa míří z Polska a z Rumunska. Polského původu je přes 77 tisíc lidí, kteří se loni v Německu nově usídlili, rumunského původu přes 62 tisíc lidí.
Počet Čechů žijících v Německu se loni meziročně zvýšil o 4500 na téměř 46 500 osob. Slováků žilo ke konci loňského roku v Německu téměř 41 500, o šest tisíc víc než v předchozím roce.
Klesá naopak počet v Německu žijících Turků, kteří tvoří nejpočetnější skupinu cizinců v zemi. Loni se jejich počet snížil o téměř 26 tisíc na 1,55 milionu. Podle statistického úřadu je jednou z příčin tohoto poklesu i to, že část přistěhovalců z Turecka získala německé občanství a tím z registru vypadla.
Nejoblíbenějším cílem nových přistěhovalců loni bylo Bavorsko, kde se usadilo přes 105 tisíc imigrantů. Následovaly spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko s 85 tisíci přistěhovalci a Bádensko-Württembersko s 62 500 přistěhovalci. Mezi přistěhovalci z Česka jsou nejoblíbenějšími destinacemi oblasti Bavorska a Saska při hranicích s Českou republikou.