V Paříži vraždili uprchlíci. Jednoho registrovali v Německu

Zahraničí
24. 11. 2015 18:20
Teroristův osobní doklad (repro srbský Blic).
Teroristův osobní doklad (repro srbský Blic).

Tři z teroristů, kteří vraždili v Paříži, prošli zřejmě Evropou maskovaní za uprchlíky. Nejméně jeden z nich cestoval přes Německo, kde se koncem října zdržoval v Bavorsku a nechal se tam zapsat jako žadatel o azyl. O něco později pokračoval v cestě do Francie a 13. listopadu možná vraždil v Paříži.

Uvádí to německý list Die Welt s odvoláním na informace ze Spolkového kriminálního úřadu (BKA). Ten se však zatím nechce ke zprávě vyjádřit. Stejně tak spolkové ministerstvo vnitra.

U muže, který se jako uprchlík registroval v bavorské obci Feldkirchen, by mělo jít o Ahmada Almohammada, jednoho z domnělých teroristů z Paříže, který se u vchodu D do stadionu v Saint-Denis vyhodil ve 21.20 hodin do vzduchu s pomocí pásu výbušnin.

Ahmnad Almohammad.K probíhajícímu vyšetřování nepodáváme žádné informace, uvedla mluvčí BKA. Podle Die Welt se ale množí náznaky, že tři z atentátníků, kteří spáchali teroristické útoky v Paříži, se dostali do Evropy v proudu uprchlíků přes Řecko.

A že se zřejmě zdržovali i v Německu. U dvou sebevražedných atentátníků našli vyšetřovatelé syrské pasy vystavené na jména Ahmad Almohammad a Mohammed al-Mahmoud. Může jít ovšem o padělky, skutečnou totožnost mužů se dosud nepodařilo zjistit.

U muže s údajným jménem Almohammad, narozeného v září 1990 v syrském Idlíbu, francouzští vyšetřovatelé rekonstruovali, že se do EU dostal z Turecka takzvanou balkánskou cestou. Maskovaný jako uprchlík.

Ahmad Almohammad přistál s lodi 3. října s dalšími 198 migranty na řeckém ostrově Leros. Tam se nechal zapsat, odebrali mu otisky prstů a dostal povolení k pobytu na půl roku.

V Řecku ale nezůstal a rychle se vydal dále. Putoval do Makedonie a poté do Srbska, kde 7. října v obci Preševo požádal o azyl. Už příští den se ale nechal zapsat jinde, tentokrát v Opatovaci, což je průchozí tábor pro uprchlíky v Chorvatsku. O migranty se tam starali i dobrovolníci, kteří tak - paradoxně - podávají pomocnou ruku svým možným budoucím vrahům. 

Podle dosavadních poznatků se ale Almohammad zdržel v Chorvatsku jen kolem šesti hodin, než překročil hranice do Rakouska. Mluvčí chorvatského ministerstva vnitra sdělila, že o něm nebyly žádné policejní poznatky, takže nebyl důvod ho nějak zadržovat.

Spolkový kriminální úřad mezitím podle Die Welt zjistil, že se domnělý terorista zdržoval krátce jako uprchlík v sedmitisícovém bavorském Feldkirchenu. Není jasné, kdy a jak odtamtud odcestoval do Francie.

Bojovníci Islámského státu v EU?

Pro bezpečnostní úřady se z tohoto případu může vyklubat skutečný hororový scénář, poznamenává německý deník. A sice ve smyslu, že Islámský stát (IS) skutečně používá proudy uprchlíků aby nepozorovaně propašoval do Evropy atentátníky. Uplynulé měsíce před tím stále znovu a znovu varovaly tajné služby a policejní úřady.

Byla by to i další rána pro politiku kancléřky Angely Merkelové a všechny ty, kdo se snaží argumentovat, že nynější přívaly migrantů do EU nelze spojovat s terorismem. Stále více se totiž ukazuje, že existuje příčinná souvislost mezi zvyšujícím se počtem uprchlíků a rostoucím nebezpečím terorismu.

Merkelové multikulti. EU se učí žít s islámským terorem.

Autor: Petr PodanýFoto: ČTK/AP , srbskýmagazín Blic, Islamic State

Další čtení

ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025
Donald Trump před svými příznivci

Trump je 100 dnů v úřadu. Vychválil se do nebe, brání mír, oživil ekonomiku

Zahraničí
30. 4. 2025

Soud otevřel případ odpírače vojny. Za komunistů odmítl vojenské cvičení

Zahraničí
Aktualizováno: 30. 4. 2025 02:06

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ