Ačkoliv od války v Bosně uplynulo již 18 let, v Srbsku stále žije více než 50 tisíc uprchlíků, kteří nemají stálý domov. U příležitosti Světového dne uprchlíků to během svého projevu řekl Eduardo Arboleda, který je zástupcem Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Srbsku. Peněz na vyřešení této situace přitom podle něj ubývá.
Někteří z utečenců i nadále žijí v takzvaných sběrných centrech - tedy zařízeních, která jsou jen dočasná a velmi špatně vybavená. "Máme mnoho problémů a málo peněz. Na světě je kolem 45 milionu uprchlíků, dárců peněz ale ubývá, pomoci je méně a hlavně je třeba řešit mnohem větší uprchlické krize," uvedl Arboleda.
Jak ho doplnila Svetlana Velimirovičová, která má v Srbsku otázku uprchlíků na starosti, v zemi nyní žije přesně 54 247 lidí, kteří tam utekli během války v Bosně a v Chorvatsku.
Situaci pomáhá řešit také Evropská unie, která od roku 2000 poskytla pro uprchlíky 64 milionů eur a dalších 230 milionů má ještě v plánu přispět. Peníze by měly jít převážně právě na domy pro utečence.
Během válek v 90. letech přišlo o domov zhruba 2,2 milionu lidí v Bosně, v Chorvatsku to bylo 550 tisíc lidí a v Srbsku 540 tisíc.
"V příštích pěti letech díky programu specializovanému na financování domů zajistíme bydlení pro 16 700 uprchlíků. Teď máme ale velké obavy zejména o uprchlíky z Kosova," citoval Velimirovičovou server BalkanInsight.
Jak dodala, podle jejich údajů uteklo z Kosova po válce v roce 1999 více než 250 tisíc lidí. Zpátky se přitom téměř nevrací. V roce 2009 jich odešlo do této bývalé srbské provincie 700, o rok později 800 a letos jich prý bylo zatím pouhých 54.