Největším překvapením nedělních parlamentních voleb ve Španělsku je úspěch sdružení Amaiur, jež zastupuje radikální baskické separatisty. Prosazují amnestii pro odsouzené členy teroristické organizace ETA.
Podle španělských médií je úspěch hnutí Amaiur "nejhorší zprávou" voleb. Politici se vyjadřují o něco opatrněji. Miguel Arias Canete, předseda volební komise vítězné Lidové strany, pouze poznamenal, že zvolení separatistů může v zemi zkomplikovat politickou situaci.
Sdružení Amaiur vzniklo krátce před volbami jako koalice stran Baskická solidarita (EA), Alternatiba, Aralar a nezávislí, a do parlamentu se dostalo hned na první pokus.
Uspělo nejen v Baskicku, kde má většinu voličů, ale jednoho poslance získalo i v sousedním regionu Navarra. Díky tomu se stalo pátou nejsilnější stranou v dolní komoře, Kongresu poslanců. Hnutí uspělo i v horní komoře, Senátu, kde bude mít nově tři zástupce.
Analytici upozorňují, že baskičtí radikálové získali hlasy na úkor jiné baskické strany, umírněných liberálů z Baskické národní strany (PNV), kteří odmítají jakékoli násilí a extremismus. PNV bude mít pět poslanců a dva senátory.
I když Amaiur má v Kongresu poslanců dostatek zástupců na vytvoření vlastního klubu, jeho členové tvrdí, že na "madridské instituce" příliš nevěří.
Jeden z kandidátů Inaki Antigüedad v Pamploně řekl, že strana chce parlament využít k tomu, aby "aktivně bojovala za svoje cíle". Jaké tyto cíle jsou - kromě tlaku na nezávislost Baskicka -, však Antigüedad neřekl.
O koalici Amaiur se někdy hovoří jako o straně, která vznikla z hnutí Batasuna, tedy politického křídla zakázané ozbrojené separatistické organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA).
ETA sice začátkem letošního roku vyhlásila příměří a v říjnu oznámila, že zastavuje ozbrojený boj, Španělsko ji však dál považuje za teroristickou organizaci. Šéf španělské pravice Mariano Rajoy, který se pravděpodobně stane novým premiérem, před několika týdny prohlásil, že s ETA odmítá vést jakýkoli dialog.