Ve vládě nejvýš deset let? Referendum v Lucembursku

Zahraničí
5. 6. 2015 18:25
Lucemburčané budou v neděli rozhodovat v referendu (ilustrační foto).
Lucemburčané budou v neděli rozhodovat v referendu (ilustrační foto).

Měla by být stanovena maximální doba, po kterou mohou být politici součástí vlády? Mají mít cizinci právo hlasovat ve volbách? A mělo by se snížit věk pro aktivní volební právo? Na tyto tři otázky budou obyvatelé Lucemburska v neděli odpovídat v konzultativním referendu.

Lucembursko není zemí, ve které by se obvykle konala referenda. Nepočítáme-li to o evropské ústavě z roku 2005, naposledy se obyvatelé velkovévodství vyjadřovali ke konkrétní problematice v roce 1937. Tehdy šlo o zákaz radikálních stran (především komunistů).

Letos jsou na stole tři témata. Prvním je snížení volebního věku na 16 let po vzoru Rakouska, které tak učinilo před volbami v roce 2008. Vláda liberála Xaviera Bettela (koaličními partnery jsou socialisté a Zelení) si od tohoto kroku patrně slibuje zvýšení své voličské podpory. V opozici jsou nyní křesťanští sociálové a partaj ADR, která vznikla v 80. letech původně jako zastánkyně důchodců.

Premiér Xavier Bettel (vpravo) při květnové svatbě.Průzkumy veřejného mínění však naznačovaly, že pro tuto změnu není ve veřejnosti podpora. Totéž platí i pro druhý návrh - umožnění cizincům, aby po deseti letech pobytu mohli hlasovat v lucemburských parlamentních volbách. To, co na první pohled může vypadat jako hloupost, dává větší smysl při pohledu na demografickou skladbu země. Cizinci totiž v Lucembursku tvoří 45 procent obyvatel a výraznou měrou se podílí na její ekonomické úspěšnosti.

Osoby s občanstvím jiného státu mohou dosud podle pravidel EU volit jev v evropských volbách, po pěti letech pobytu také v komunálních. Opozice změnu odmítá a tvrdí, že kdo chce mít možnost volit, má přijmout lucemburské občanství. Změně není nakloněna a ni veřejnost.

Co naopak podporu Lucemburčanů má, je třetí otázka, která se týká časového omezení pobytu ve vládě. Podle návrhu by politici mohli být součástí exekutivy maximálně deset let. Minulý premiér a nynější předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker byl přitom v úřadě necelých 19 let. Od 60. let mělo Lucembursko jen pět premiérů (Werner, Thorn, Santer, Juncker, Bettel).

Asi polovinu obyvatel Lucemburska tvoří cizinci.Vláda oznámila, že výsledky referenda bude respektovat. I pokud ale veřejnost některý z jejích návrhů posvětí, bude mít problém změny prosadit v parlamentu. Ke změně ústavy potřebuje dvoutřetinovou většinu.

Původně měla být součástí referenda také otázka týkající se odluky církve od státu. Ta byla stažena, neboť se na věci dokázala vláda s opozicí dohodnout.

Autor: - bro -Foto: Shutterstock , ČTK/PICTURE ALLIANCE/AP

Další čtení

Belgie zakoupí polské protiletadlové střely Piorun, uvedl polský ministr

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Trump podepsal exekutivní příkaz, který má dramaticky snížit ceny léků

Zahraničí
12. 5. 2025
ilustrační foto

Paříž kritizuje dezinformace tvrdící, že Macron měl ve vlaku do Kyjeva kokain

Zahraničí
12. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ