Z brány v Osvětimi ukradli nápis <span>"Arbeit macht frei"</span>

Zahraničí
18. 12. 2009 10:26
&quot;Práce osvobozuje&quot;, viselo nad hlavami internovaných Židů.
&quot;Práce osvobozuje&quot;, viselo nad hlavami internovaných Židů.

Neznámí pachatelé v noci na dnešek z brány bývalého nacistického koncentračního tábora v Osvětimi na jihu Polska ukradli nápis "Arbeit macht frei" (Práce osvobozuje).

Tabuli někdo na jedné straně odšrouboval a na druhé odtrhl, řekl dnes ráno zpravodajské televizi TVN24 mluvčí krakovské policie Dariusz Nowak. Policisté vyslýchají zaměstnance muzea v Osvětimi-Březince, které je v místě někdejší nacistické továrny na smrt. V noci muzeum hlídali čtyři strážníci a prostor celou dobu monitorují kamery. Na místo ukradeného nápisu pracovníci muzea pověsili jeho kopii.

ČTĚTE TAKÉ: Zloději náhrobků z Terezína jdou do vězení

"Je to velice smutné. Zloději toho nápisu buď nevěděli, kde jsou, nebo to věděli - a to je horší - a nezastavili se před krádeží na místě, kde nacisté ne zas až tak dávno zabíjeli statisíce lidí," řekl rádiu TOK FM mluvčí muzea Jarek Mensfelt.

Původní nápis "Arbeit macht frei" vznikl v zámečnické dílně v koncentračním táboře. Písmena vytvořil vězeň Jan Liwacz. Na tabuli je obrácené písmeno B ve slovu Arbeit, což si mnozí vykládali jako skrytý výraz odporu vězňů proti nacistům.

Železniční trať, kudy do koncentráku přijížděly transporty smrti.S největší pravděpodobností ale šlo o chybu. Tabuli chtěli po jeho osvobození v lednu 1945 odvézt sovětští vojáci, ale za láhev podomácku vyrobené kořalky ji její hlídač dal jednomu z bývalých vězňů.

Heslo "Arbeit macht frei", jež dodnes připomíná utrpení milionů lidí v nacistických koncentračních táborech, bylo umístěno i na vstupních bránách jiných koncentračních táborů, včetně Terezína.

Koncentračním táborem v Osvětimi za druhé světové války prošlo podle historiků 1,1 milionu Židů, 140 tisíc politických vězňů z Polska, 20 tisíc Romů, 10 tisíc válečných zajatců ze Sovětského svazu a tisíce dalších vězňů jiných národností. Celkový počet obětí se odhaduje na 1,1 až 1,5 milionu, většinou Židů. Tábor v Osvětimi-Březince je jedním ze symbolů nacistických zvěrstev.

Foto: flickr.com/rebelo, flickr.com/pricey

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ