Turecko varovalo Evropskou unii, že ze Sýrie by mohly před válkou utéci další až tři miliony lidí. Poslancům Evropského parlamentu to ve Štrasburku řekl předseda Evropské rady Donald Tusk, který s nimi diskutoval o nutnosti rychlého řešení migrační krize. Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker následně zveřejnil návrh akčního plánu spolupráce EU s Tureckem, který počítá mimo jiné s další finanční podporou pro Ankaru.
"Podle tureckých odhadů by mohly přijít další tři miliony lidí z Halabu a jeho okolí," řekl Tusk a dodal, že "o Evropě nyní sní miliony potenciálních uprchlíků a imigrantů". Někteří europoslanci vyzývali k tomu, aby EU kvůli současné situaci nezapomínala na přístup Ankary k lidským právům a kurdské menšině.
V Turecku nyní žijí asi dva miliony uprchlíků ze Sýrie, kde zuří občanská válka. Desítky tisíc Syřanů letos přes Řecko vstoupily do EU. O uprchlické krizi jednal Tusk a Juncker v pondělí s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Juncker předložil Erdoganovi návrh akčního plánu ke společnému postupu v otázce uprchlíků, jehož detaily zveřejnil v úterý odpoledne.
Brusel se v návrhu zavazuje dát dohromady až miliardu eur (27 miliard korun), kterými by do konce příštího roku přispěl Turecku ke zvládání situace s uprchlíky ze Sýrie a Iráku. Kromě toho hodlá EU poskytovat pomoc lidem přímo v Sýrii, aby snížila počet lidí prchajících přes tureckou hranici.
Ankara by naproti tomu měla vytvořit systém registrace a kontroly migrantů a uprchlíků, aby se směrem do Evropy dostávalo méně neregistrovaných lidí. Zároveň má Turecko zefektivnit azylový proces, aby ubylo počtu osob s nejasným statusem. K jeho úkolům také podle navrženého plánu patří zajistit uprchlíkům po dobu jejich pobytu v zemi přístup na pracovní trh a k sociálnímu systému.
Aby byl plán přijat, musí jej nejprve schválit orgány obou stran. Někteří europoslanci kritizovali vedení EU, že jedná s Ankarou, aniž by se zabývala porušováním lidských práv a svobod v Turecku a tvrdým postupem vůči kurdské menšině. "Jen proto, že Turecko potřebujeme kvůli uprchlické krizi, se teď nemůže Evropa začít dívat někam jinam," prohlásil šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber s tím, že Turecko je stále aktuálním kandidátem na členství v EU."Musíme se snažit spolupracovat s Tureckem, neboť nemáme jinou možnost. A v našem sousedství je to nejlepší možný partner," prohlásil Tusk. Oživené téma tureckého členství EU se podle něho dostane na program říjnového evropského summitu. Spolupráce s Ankarou je podle Tuska důležitá i proto, že okolní svět nehodlá unii s těžkou situací pomoci. "Diktátoři nás poučují, jak zacházet s uprchlíky," prohlásil Tusk, podle něhož i země v sousedství Evropy potíže zemí unie komentují, avšak pomoci neumějí. Ostře též kritizoval Maďarsko, Slovensko, Itálii a Řecko za to, že podle EU nedodržují unijní azylová a pohraniční pravidla. "Pokud někdo říká, že nechce respektovat dohodnutá pravidla EU jako Dublin (azylová pravidla) či kvóty, ohrožuje tím podstatu solidarity a celé naše společenství," prohlásil Tusk.
Podle některých europoslanců by však unie neměla zůstat jen u aktivity za hranicemi Sýrie, ale přispět ke zmírnění dopadů konfliktu v zemi na její obyvatele. "Musíme se zasadit o vytvoření bezpečné bezletové zóny v Sýrii i bez mandátu OSN," řekl šéf frakce liberálů Guy Verhofstadt, podle něhož by EU také měla všemi prostředky přispět k ukončení vlády syrského prezidenta Bašára Asada a porážce Islámského státu.
Ze Sýrie mohou přijít další tři miliony lidí, varuje Turecko EU
Zahraničí
6. 10. 2015 17:32
Prezident Erdogan (vlevo) a Předseda ER Tusk jednali o migrační krizi.
Autor: ČTK Foto: ČTK , Yorgos Karahalis