<span>Zemětřesení v Německu.</span> Ossi je na západě ministryní

Zahraničí
20. 4. 2010 14:50
Wanková - východňanka v zapadoněmecké zemské vládě.
Wanková - východňanka v zapadoněmecké zemské vládě.

Wanková - východňanka v zapadoněmecké zemské vládě.Tak něco takového dosud Spolková republika nezažila. Východní Němka, pro tento zvláštní lidský druh se v Německu s oblibou užívá mírně hanlivé označení Ossi, se stala zemskou ministryní na západě republiky. Stalo se v Dolním Sasku. Johanna Wanková v tamní vládě povede rezort vědy.

O malé senzaci dolnosaský (Niedersachsen) premiér Christian Wulff. Wanková (Wanka) pochází v Branibor a je političkou Křesťanskodemokratické strany (CDU). Wulff udělal tento týden kabinetní rošády, které na německé poměry doslova berou dech.

Vedle východní Němky totiž do svého kabinetu povolal i političku tureckého původu Aygül Özkan, což je v SRN rovněž na zemské úrovni premiéra. Vystudovaná právnička Özkanová (CDU) se narodila v Hamburku v rodině tureckého gastarbajtra, který se živil jako švec.

Šéfka úřadu pro dokumenty bývalé východoněmecké tajné policie Stasi, Marianne Birthlerová, kdysi prohlásila, že vnitřní jednoty v zemi bude dosaženo až tehdy, "když se východní Němec jako ministr na západě stane samozřejmostí". Nyní se tak stalo, třebaže o samozřejmosti je dosud předčasné mluvit.

Konkurence znaků. Západní 'slepice' a dělníci a inteligence z NDR.Německé sjednocení bylo dosud v personálních otázkách jednoznačně jednosměrnou komunikací. Zatímco Ossis (opak wessi) si ve starých spolkových zemích téměř "ani neškrtli", import politiků, úředníků, soudců, vojáků, expertů na kdeco a dalších ze západu na východ zažíval trvalý boom.

Obyvatelé někdejší NDR nevnímali a nevnímají tento vývoj právě s nadšením, Spíše naopak. I proto se občas nehovoří o sjednocení, ale o násilném převzetí NDR. Zatímco mnoho z nich ztratilo práci, na jejich místa přišli nejednou méně kvalifikovaní lidé, hochštapleři či podvodnici.

Ti navíc lezli Ossi na nervy častým poučováním a přesvědčením, že právě oni jsou ti lepší.

Foto: DDP a Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

ilustrační foto

Ukrajina trolí Rusko. Zelenskyj řekl, že nejlepší sankce jsou požáry rafinerií

Zahraničí
15. 9. 2025
ilustrační foto

Vánoce ve Venezuele začnou 1. října, oznámil autoritářský prezident Maduro

Zahraničí
14. 9. 2025

Rusko dále provokuje, spojenci v NATO zůstávají ve střehu, uvedl Lipavský

Zahraničí
14. 9. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ