Zuřivé <span>pouliční bitvy</span> v berlínské čtvrti Kreuzberg

Zahraničí
2. 5. 2009 10:11
První máj v berlínském Kreuzbergu.
První máj v berlínském Kreuzbergu.

První máj v berlínském Kreuzbergu.Autonomní scéna v Berlíně "nezklamala" a dostála svým výhrůžkám. Její příslušníci a sympatizanti sváděli v noci ve čtvrti Kreuzberg tvrdé bitky s bezpečnostními silami. A byli agresivnější než v minulých letech. Policejní odbory v jednom případě dokonce hovoří o pokusu o vraždu. Policie hovoří o 273 zraněných příslušnících.

Násilnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. Začaly už dvě minuty poté, co od stanice Kottbusser Tor vyrazil hlavní průvod. Jeho účastníci urazili sotva několik metrů a už někteří z nich zasypali sprchou kamení a lahví policisty stojící na okraji ulice.

Černý blok, jehož aktivisté nesli transparent s nápisem "Kapitalismus je válka a krize", se zjevně zásobil dostatečným množstvím munice. Policisty tak rychlý útok zjevně překvapil a hledali nejprve rychle ochranu, než zasáhli proti výtržníkům pepřovými spreji, líčí situaci německá média..

ČTĚTE TAKÉ: 1. máj ve světě: slzný plyn, zatýkání, frkačky...

První máj v berlínském Kreuzbergu.Byl to začátek takzvané prvomájové revoluční demonstrace v Berlíně. Mnozí už předem varovali, že po několika letech relativního klidu půjde letos opravdu do tuhého a levicoví extremisté zneužijí Svátek práce k řádění v ulicích, jaké už město dlouho nepoznalo.

Nejen policisté hovoří o tom, že část autonomní scény byla agresivní takovým způsobem, jaký dosud v Kreuzbergu nepoznali.

Podle části německých médií šlo o největší prvomájové násilí, jaké zasáhlo německou metropoli za poslední čtyři roky.

V akci bylo nasazeno zhruba šest tisíc policistů. Na obou stranách byly stovky zraněných. Podle bilance střetů, kterou dnes odpoledne zveřejnili na tiskové konferenci berlínský zemský ministr vnitra Ehrhart Körting a policejní prezident Dieter Glietsch, bylo zatčeno 298 lidí (loni 139) a zranění utrpělo 273 policistů (loni 112).

Pachtelé jednali podle Glietsche nepoliticky, v popředí stálo násilí.

První máj v berlínském Kreuzbergu.Několik hodin útočili opilí výtržníci, maskovaní levicoví radikálové i mladí cizinci na policisty lahvemi a kameny. Policisté proti nim použili slzný plyn, obušky a pepřové spreje a stále znovu se pokoušeli zvládnout jednotlivá ohniska výtržností.

Ještě po půlnoci ale propukaly nové střety a potyčky a rozhořívaly se nové ohně.

Policie se zjevně snažila nasadit novou taktiku, když proti „demonstrantům" například nepoužívala vodní děla, ale její příslušníci se rychle pohybovali v ulicích a snažili se rozdělit násilníky na menší skupinky a izolovat je.  

Některé ulice skýtají obraz zpustošení. Radikálové vytrhávali z chodníků nejen dlažební kostky, ale i celé desky, které pak vrhali na policisty. Sražen byl i náhodný kolemjdoucí. Hořely odpadkové kontejnery. Stanice metra Kottbusser Tor byla uzavřena. Mnozí výtržníci měli krvácející rány, napaden byl i jeden zdravotník. V jedné z ulic plály do několikametrové výše barikády.

Kapitalismus je válka a krize.

Šéf berlínských policejních odborů Bodo Pfalzgraf hovoří dokonce o jednom jasném pokusu o vraždu. Policisté měli sedět sami nechráněni v autech, když na ně Černý blok zaútočil vším možným, co měl bylo po ruce. Policisté se jen s obtížemi zachránili.     

Čtvrť Kreuzberg byla už v minulých letech na 1. máje tradičním ohniskem anarchistického násilí. Letos byl ale Černý blok se zhruba 400 radikály podle očitých svědků větší než obvykle. "Bylo to extrémní," potvrdil i policejní mluvčí Frank Millert.

Foto:  ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK , - pp -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ