
Vědci z massachusettského oceánografického ústavu říkají, že v hloubce kolem 900 metrů a za teploty 4,5 stupně Celsia je rychlost rozkladu desetkrát pomalejší než na povrchu.
Podle některých vědců by tento okem nepostřehnutelný mrak ropných částic mohl vydržet i několik let. Ian MacDonald z Floridské univerzity prohlásil ve čtvrtek v Kongresu, že počítá s tím, že otisk ropné katastrofy způsobené firmou BP bude v mořském prostředí znatelný do konce jeho života.
ČTĚTE TAKÉ: Ropa z umrtveného vrtu neuniká, práce pokračují
BP údajně zatajuje klíčové důkazy k ropné havárii

Tato rezidua uniklé ropy se nacházejí pod vodami, v nichž se pohybují nejčastěji lovení tvorové v Mexickém zálivu, tedy tuňáci, makrely a okouníci. Víc než je ohrožují miniaturní částečky ropy tvory žijící ve větších hloubkách, tedy malé ryby a korýše. Hejna malých ryb vyplouvají z hloubky do mělčích vod, kde se stávají kořistí větších ryb a mořských savců. "Můžeme přijít o živočišné druhy, o jejichž existenci ani nevíme. Jde o vysoce citlivý ekosystém," řekl Graham.
PSALI JSME: Ropa zatím neuniká, BP prodlouží tlakové zkoušky
Vědci celé léto debatují o nebezpečí ropy, která se dostala do hlubokých vod, a nesouhlasí s vládními představiteli, kteří tuto možnost zlehčují. Teď už i zástupci vlády připouštějí, že až 160 milionů litrů ropy může být pod hladinou v podobě miniaturních vláken, slabších než lidský vlas.
Foto: ČTK/AP