Budou moci Rusové snadněji zabít zločince ve svém bytě?

Zahraničí
10. 10. 2014 07:00
Rána doprostřed čela... Můj dům., můj hrad.
Rána doprostřed čela... Můj dům., můj hrad.

Část poslanců ruské Státní dumy pošilhává po amerických zákonech, konkrétně chtějí také v domácí legislativě ukotvit princip Můj dům, můj hrad. Rusům by podle nich neměl hrozit trest, jestliže budou proti zločincům se zbraní v ruce bránit svůj dům, své blízké a sami sebe.

V dolní komoře parlamentu Ruské federace se opět diskutuje o nezbytnosti posílit boj s trestnou činností. Jde mimo jiné o rozšíření práv občanů používat zbraň v případech, kdy někdo ohrožuje jejich život a zdraví, dále pak v případech loupeží v jejich domovech.

Poslanec Lebeděv a jeho otec Žirinovskij.Návrh nové legislativy, jež se podobá té, kterou roku 2012 neschválila ruská vláda, vypracovává skupina poslanců kolem místopředsedy dumy Igora Lebeděva z Liberálně-demokratické strany Ruska (LDPR). Příslušnému zákonu by parlament mohl dát zelenou ještě letos na podzim.

Legislativa by měla být předložena k posouzení dumě v nejbližší době. Lebeděv je podle svých slov připraven tvrdě prosazovat přijetí nového zákona. Využívá moderní technologie v dumě, kdy se příslušný textový dokument umístí na portálu a je možné se k němu vyjadřovat.

Otázky sebeobrany nyní řeší článek 37 trestního zákoníku o nutné obraně. Ta mimo jiné nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku. Při diskusi na toto téma zmínil Lebeděv několik případů z nedávné doby, jež zná ruská veřejnost z médií.

Lidé se bránili napadením a loupežím, ale podle soudů nesplnily dle poslance sporná kritéria nutné obrany.

Nejdříve se nechat trochu zmlátit a až pak se přiměřeně bránit...Jde třeba o kauzu dívky, kterou i s jejím přítelem přepadlo na stanici metra v Moskvě v roce 2012 několik mužů. Na jednoho z útočníků, který předtím bodl jejího hocha nožem, vystřelila oběť traumatickou pistolí. Mladou ženu poslal loni soud na tři roky do vězeňské pracovní kolonie. Shledal ji vinnou z úmyslného, těžkého ublížení na zdraví.

K dalšímu přepadení a procesu, který vzbudil rozruch, došlo v altajském Bijsku. Ženu, jež je šampionkou v silovém trojboji, poslali na sedm let za mříže, protože těžce zranila muže, jenž ji chtěl znásilnit. Útočník později zraněním podlehl.

Mladé ženě u soudu nejvíce ublížilo, že lékaři nenašli na jejím těle stopy boje. Nižší trest by dostala v případě, kdyby se nejprve nechala zranit a teprve pak se začala bránit.

V některých jiných případech ale soudy dle místopředsedy dumy postupují rozvážně a uměřeně. Třeba majitel soukromého hotelu na Kubáni, který bránil svou rodinu a hosty před bandity ozbrojenými basebalovými pálkami, noži a puškami, dostal "jen" rok vězení, když tři ze zločinců postřelil a způsobil jim středně těžká zranění.

Poslanec Alexej Žuraljov.Lebeděv i další kritici stávající legislativy argumentují, že jasná kritéria přijatelných mezí nutné obrany neexistují.

Lebeděv není ve svých legislativních snahách stran úpravy zákona o nutné sebeobraně sám.

I jeho poslanecký kolega Alexej Žuravljov z partaje Spravedlivé Rusko vypracoval podobný návrh.

Žuravljov nicméně konstatuje, že příslušné orgány děsí, že by měly kontrolovat, jak občané zacházejí se zbraněmi, že by je měly učit základům v nakládání s nimi.

Všem se prý tlouklo do hlavy, že Rusové jsou v tomto směru neplnohodnotní lidé, kteří nejsou schopni se zbraněmi svobodně, řádně zacházet. To je prý ale nesmysl. Pokud budou mít lidé zbraně, pouliční kriminalita a násilí gangů se omezí.

Příkladem jsou Spojené státy, kde občané zabijí dvakrát více zločinců než policie.

Ruští policisté zasahují proti nebezepečnému zločinci.Změnu zákona o nutné obraně podpořil svým vlastním návrhem i Jevgenij Tarlo, senátor Rady federace, horní komory ruského parlamentu. Také on ale dostal záporné reakce jak z ruské vlády, tak Nejvyššího soudu.

Za citované legislativní úpravy se postavila sbírkou podpisů na svých webových stránkách i Ruská občanská iniciativa (roi.ru) - popořilo ji více než sto tisíc lidí. Zástupci ministerstev vnitra a spravedlnosti ale iniciativu neschválili.

Autor: - pp -Foto: Shutterstock , rodina.ru, LDPR

Další čtení

ilustrační foto

Roky ji zneužíval kněz. Odškodnění jí soud přesto zamítl

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační fotografie

Na japonské hoře Fudži začala horolezecká sezona, za výstup se platí 4000 jenů

Zahraničí
1. 7. 2025
ilustrační foto

Neúprosná spravedlnost. Devadesátník dostal doživotí za vraždu a znásilnění

Zahraničí
1. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ