Kreml: Finance nelegální vládě v Kyjevě jsou nelegální

Zahraničí
11. 3. 2014 19:05
Kreml upozornil Washington, že "by se měl zamyslet nad financováním ukrajinských radikálních elementů".
Kreml upozornil Washington, že "by se měl zamyslet nad financováním ukrajinských radikálních elementů".

Spojené státy hodlají v rozporu s vlastními zákony poskytovat finanční prostředky nelegitimnímu ukrajinskému režimu, uvedlo ruské ministerstvo zahraničí. V ostře formulovaném prohlášení upozornilo Washington, že "by se měl zamyslet nad následky bezohledné podpory ukrajinských radikálních elementů nacistického zabarvení a jejich financování".

Prohlášení odkazuje na slova svrženého ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, který v ruském Rostově hovořil o plánech USA uvolnit pro nové ukrajinské vedení pomoc ve výši jedné miliardy dolarů.

Podle ruské diplomacie je tato subvence v rozporu s americkými zákony, "konkrétně s částkou 22, oddílem 8422 sbírky zákonů USA" o nepřípustnosti finanční pomoci zemím ohroženým násilnou změnou vlády.

Janukovyč při setkání s novináři, kteří neměli možnost klást otázky, prohlásil, že se kvůli americké finanční pomoci určené Kyjevu hodlá obrátit na Kongres USA a americký nejvyšší soud, aby posoudily, zda vláda Baracka Obamy postupuje v souladu s americkými zákony.

"Americká vláda bude zřejmě dál zavírat oči před násilnostmi ultranacionalistických sil v Kyjevě, které rozpoutaly po celé zemi hon na jinak smýšlející osoby, zesilují nátlak na ruskojazyčné obyvatelstvo a vyhrožují obyvatelům Krymu likvidací," píše se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí.

Autor: ČTK Foto: Shutterstock

Další čtení

ilustrační foto

V Polsku ubodala dvanáctiletá dívka o rok mladší spolužačku

Zahraničí
16. 12. 2025
ilustrační foto

Brit, který ztratil nervy a najel do davu, jde na 21 let do vězení. U soudu plakal

Zahraničí
Aktualizováno: 16. 12. 2025 16:12
ilustrační foto

Útočníci v Sydney se inspirovali Islámským státem. A udělali si vojenský výcvik

Zahraničí
16. 12. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOV