Kyrgyzstán žádá Rusko o <span>vojenskou pomoc</span>, to odmítlo

Zahraničí
12. 6. 2010 16:29
Nepokoje v Kyrgyzstánu si vyžádaly přes šedesát lidských životů.
Nepokoje v Kyrgyzstánu si vyžádaly přes šedesát lidských životů.

Nepokoje v Kyrgyzstánu si vyžádaly přes šedesát lidských životů.Na jihu Kyrgyzstánu pokračují etnické nepokoje, které si vyžádaly za posledních 36 hodin více než šedesát lidských životů. Srážky mezi místními Kyrgyzy a Uzbeky se soustřeďují do města Oš. Kyrgyzské vedení požádalo Rusko o vyslání vojáků, kteří by mu pomohli vypořádat se s násilnostmi. To však pro vyslání svých jednotek do země nevidí důvod.

Kreml ovšem již v pátek dal najevo, že vojenská intervence nepřipadá v úvahu a že kyrgyzskou krizi považuje za vnitropolitickou záležitost. V sobotu pak své tvrzení ještě zdůraznil. Rusko zopakovalo, že "konflikt považuje za interní záležitost".

V Oši, kde incidenty propukly v noci na pátek, bylo podle agentury ITAR-TASS v poledne SELČ registrováno 62 mrtvých. Bezmála 800 osob bylo zraněno a z nich zhruba 400 muselo být hospitalizováno.

K TÉMATU: V Kyrgyzstánu znovu při nepokojích umírají lidé
                    Stojí svržený prezident za nepokoji v Kyrgyzstánu?

"Potřebujeme ozbrojené síly zvenčí, aby se situace uklidnila... Musíme požádat o pomoc Rusko a já jsem již podepsala takový dopis adresovaný prezidentu Dmitriji Medveděvovi," prohlásila v Biškeku před novináři prozatímní kyrgyzská prezidentka a šéfka vlády Roza Otunbajevová.

Podle jejích slov je Kyrgyzstán připraven okamžitě zahájit rozhovory s Ruskem o jeho mírové misi v Oši. "Čekáme na odpověď od Ruské federace," doufala ve změnu postoje velmoci Otunbajevová, podle které za nepokoji na jihu země stojí bratři svrženého prezidenta Kurmanbeka Bakijeva.

Představitelé nynějšího kyrgyzského režimu, který po dubnovém převratu vystřídal Bakijeva, již v pátek hovořili o vojenském zásahu zvenčí jako o možném řešení situace. Právě na jihu země se soustřeďují Bakijevovi přívrženci.

Prezident Medveděv odmítá poslat do Kyrgyzstánu ruská vojska.Ruský prezident Dmitrij Medveděv ovšem v pátek na taškentském summitu asijských států označil kyrgyzskou krizi za vnitropolitickou záležitost. Zároveň řekl, že pro zásah jednotek Organizace dohody o kolektivní bezpečnosti, kterou tvoří Rusko s šesti dalšími postsovětskými republikami včetně Kyrgyzstánu, není důvod. Tyto jednotky podle Medveděva mají zakročit v případě vnějšího napadení.

Otunbajevová tvrdí, že počty mrtvých v Oši jsou větší, než uvádějí zdravotnické zdroje. Varovala před humanitární katastrofou ve městě, které prý začíná pociťovat nedostatek potravin. Oznámila rovněž, že kyrgyzské úřady po dohodě s uzbeckými partnery otevřely v oblasti hranici do Uzbekistánu, kam se mohou uchýlit ženy, děti a staří lidé.

Ke dvousettisícovému městu Oš, které je druhé největší v zemi, kyrgyzské úřady v pátek vyslaly policejní posily a armádu, která tvrdila, že situaci dostala pod kontrolu. Ve městě byl vyhlášen výjimečný stav a zákaz nočního vycházení, přesto zde však i v noci na dnešek byla slyšet střelba.

Zdrženlivý postoj Moskvy k možnosti ruské vojenské akce potvrdil představitel ruské armády, jehož anonymně citovala agentura ITAR-TASS. Podle jeho slov Moskva sice má ve středoasijské republice své vojáky, ti však mají pouze za úkol zajistit provoz místní ruské základny Kant na severu a nebudou se podílet na obnovení pořádku na jihu země.

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ