Dosavadní analýza černých skříněk letounu Jak-42, který minulý týden s hokejovým týmem Lokomotiv havaroval u Jaroslavle, neukázala žádné technické poruchy. Řekla to dnes v Moskvě Taťjana Anodinová, předsedkyně Mezistátního leteckého výboru (MAK), který příčiny neštěstí zkoumá.
"Předběžná analýza ukázala, že vzletová váha letounu nepřesáhla přípustné hodnoty a všechny kanály řízení pracovaly bez poruch. Motory fungovaly až do okamžiku srážky se zemí, stabilizátory i vzletové krytky byly nastaveny správně. Povely, které by svědčily o poruše letadla, v záznamech černých skříněk zatím objeveny nebyly," upřesnila.
Při havárii na letišti Tunošna zahynul prakticky celý tým hokejového klubu Lokomotiv Jaroslavl včetně tří českých hokejistů Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. Rus Alexandr Galimov, který pád letadla přežil, dnes po pěti dnech svůj zápas o život v moskevské nemocnici prohrál.
MAK se v současné době podle Anodinové soustřeďuje na zkoumání úlomků trosek letadla. Šéfka výboru dodala, že experti uvažují o rekonstrukci havárie v leteckém výzkumném ústavu, která by doplnila existující matematické modely neštěstí.
Ruští vyšetřovatelé dnes oznámili, že se chystají k výslechu palubního inženýra Alexandra Sizova, který zůstal jediným přímým svědkem pádu letadla. Sizov prodělal operaci tříštivé zlomeniny pánve a dnes ráno byl převezen z jednotky intenzivní péče moskevské Sklifosovského kliniky na lůžkové oddělení. Sizov je mimo ohrožení života, jeho stav lékaři označili za "středně těžký až uspokojivý". Vyšetřovatelé oznámili, že výslech se uskuteční v okamžiku, kdy to tým ošetřujících lékařů povolí.
Stav útočníka Galimova, který dnes podlehl hlubokým popáleninám na 90 procentech povrchu těla, byl zřejmě od samého počátku beznadějný. Rozsah popálenin představoval smrtelné zranění. Šestadvacetiletý hokejista byl přitom bezprostředně po havárii při vědomí, podle některých médií se samostatně pohyboval a komunikoval se záchranáři.
Zatímco prakticky všechna těla mrtvých hokejistů už byla předána pozůstalým a v některých případech už i pohřbena, s konečnou identifikací tří obětí jsou stále problémy. Jde o velitele letounu Andreje Solonceva, německého hokejistu Roberta Dietricha a Rusa Pavla Trachanova. Jejich pozůstatky byly převezeny do Moskvy, kde je experti analyzují.
Pietní akty posledního rozloučení s mrtvými hokejisty se během víkendu uskutečnily v ruských městech Jaroslavli, Rybinsku, Moskvě, Omsku, Čeljabinsku, Togliatti, Magnitogorsku a Zelenogradu a rovněž na Ukrajině, v Bělorusku, ve Švédsku, na Slovensku, v Lotyšsku a v Kanadě. V České republice se lidé s mrtvými hokejisty Janem Markem, Karlem Rachůnkem a Josefem Vašíčkem naposledy rozloučili v neděli na Staroměstském náměstí v Praze.