Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov vyčetl Evropské unii, že se chová "absurdně" a "neeticky" v aféře okolo černého seznamu Evropanů, kteří mají zakázaný vstup do Ruska. Na seznam byli podle něj zařazeni ti evropští politici, kteří podporovali "převrat na Ukrajině". Vlivný ruský senátor Konstantin Kosačov vyzval EU, aby se za zveřejnění ruského seznamu omluvila.
"Seznam jsme předali na žádost Evropské unie jako důvěrný, ale okamžitě unikl do tisku. A unie, která obvykle úniky nekomentuje, jej radostně komentovala. Vidím v tom porušení etických norem," řekl Lavrov po moskevské schůzce s šéfem italské diplomacie.
Ruský ministr odmítl tvrzení, že EU zavedla sankce proti Rusku na základě jakéhosi práva, zatímco ruské odvetné sankce jsou prý naprosto nelegitimní - to je podle něj absurdní logika. Lavrov prohlásil, že Rusko jen recipročně odpovědělo na jednostranný krok EU, a to ještě zdrženlivě, neboť na ruském seznamu je jen 89 jmen.
Na protiruském sankčním seznamu Evropské unie je 151 Rusů a Ukrajinců a 37 ruských firem. Seznam vznikl loni v březnu, kdy Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Naposledy byl rozšířen letos v únoru. Platit má přinejmenším do poloviny letošního září, unijní diplomaté ale diskutují o jeho prodloužení.
Podle předsedy zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Kosačova by se Brusel měl za své "neetické" jednání Moskvě omluvit. "Je to nevhodné, neetické a nepěkné chování. EU by ho měla vysvětlit a přinejmenším se Rusku omluvit. Partneři takovým způsobem nejednají," řekl senátor agentuře Interfax.
Krok Bruselu byl podle Kosačova předem naplánovaný a záměrný. "Chtějí (západní představitelé) maximálně vyostřit situaci a vnutit neobeznámené veřejnosti názor, že sankce jsou jednostranným a ničím nevyprovokovaným aktem Ruska," konstatoval.
Také Kreml má podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova potíže porozumět unijní rozhořčené reakci na existenci ruské černé listiny.
Zklamání, že unijní diplomaté nechali do médií uniknout důvěrně poskytnutý seznam, vyjádřil ještě dříve Lavrovův náměstek Alexej Meškov. "V Moskvě panuje hluboké zklamání nad počínáním našich evropských partnerů. Samozřejmě, slušnost není politickou kategorií, ale ti lidé už překračují všechny meze, což nebudí nic jiného než rozčarování," prohlásil diplomat. "Jak lze důvěřovat takovým partnerům?" dodal.
Více než polovina osob z dosud neoficiálního seznamu pochází z Polska, Švédska a tří pobaltských států. Z českých občanů je na soupisu předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek, novinář, europoslanec a bývalý senátor za TOP 09 Jaromír Štětina a bývalý komisař EU pro rozšíření a politiku sousedství Štefan Füle.